Berlin

Berlin – Die Hauptstadt von Deutschland

Το Βερολίνο, η πρωτεύουσα της Γερμανίας, είναι η μεγαλύτερη σε έκταση και πληθυσμό πόλη της χώρας (περίπου 3,6 εκατομμύρια κάτοικοι) και αποτελεί σημαντικό κόμβο συγκοινωνιών, οικονομικό και πολιτισμικό κέντρο με πολυάριθμα πανεπιστήμια, ερευνητικά ιδρύματα, θέατρα, μουσεία και αρχιτεκτονικά μνημεία. Βρίσκεται στην ανατολική περιοχή της χώρας και απέχει περίπου 70χμ. από τα σύνορα με την Πολωνία.

Στα αξιοθέατα της πόλης σήμερα αποτυπώνονται κάποια σημαντικά γεγονότα της σύγχρονης ιστορίας του 20ου αιώνα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι το Τείχος του Βερολίνου, το οποίο χτίστηκε μετά το τέλος του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου (1961) και χώριζε την πόλη σε Ανατολικό Βερολίνο (υπό την επιρροή της Σοβιετικής Ένωσης) και Δυτικό Βερολίνο (υπό την επιρροή των ΗΠΑ, Αγγλία, Γαλλία). Το Τείχος γκρεμίστηκε στις 9/11/1989, λίγο πριν από την ενοποίηση ολόκληρης της Γερμανίας σε ένα κράτος το 1990 και θεωρείται σύμβολο ενάντια στα τείχη κάθε μορφής που υψώνονται ανάμεσα στους λαούς και τους πολιτισμούς.                                                   (πηγή:Βικιπαίδεια)

Στην επίσημη ιστοσελίδα της πόλης του Βερολίνου εδώ υπάρχουν πολύ περισσότερες πληροφορίες και εικόνες.

Κατηγορίες: Allgemein, Städte | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Berlin

Weihnachten in Deutschland – Weihnachtsmarkt

Χριστούγεννα χωρίς Weihnachtsmarkt (Χριστουγεννιάτικη αγορά) δε γίνονται!

Im folgenden Video kannst du mehr Informationen darüber bekommen.

Und hier eine Aufgabe, um Vokabeln rund um Weihnachten zu lernen.

Κατηγορίες: Landeskunde, Weihnachten | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Weihnachten in Deutschland – Weihnachtsmarkt

Weihnachten in Deutschland – Plätzchen backen

Plätzchen backen! Παρακάτω μπορείτε να βρειτε συνταγές για μπισκότα που φτιάχνουν στη Γερμανία τα Χριστούγεννα.

Lebkuchen

Συνταγή για μπισκότα Lebkuchen

Κατηγορίες: Landeskunde, Weihnachten | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Weihnachten in Deutschland – Plätzchen backen

Wo spricht man Deutsch?

Η Γερμανική είναι επίσημη γλώσσα στη Γερμανία, την Αυστρία, την Ελβετία, το Λιχτενστάϊν, το Λουξεμβούργο, τη Γερμανόφωνη Κοινότητα του Βελγίου, το Νότιο Τυρόλο (Ιταλία), τη Σιλεσία (Πολωνία) και το Βατικανό (Ελβετική Φρουρά).

Η Γερμανική είναι μειονοτική γλώσσα στην Τσεχία (Βοημία και Μοραβία), την Ουγγαρία, τη Δανία (Βόρειο Σλέσβιχ), τη Γαλλία (Αλσατία και Λοραίνη), τη Ρουμανία, τη Ρωσία, τη Σλοβακία, τη Μολδαβία, τη Σλοβενία. Στις άλλες ηπείρους η Γερμανική είναι μειονοτική γλώσσα σε περιοχές της Βραζιλίας, του Καζακστάν, του Κιργιζιστάν, της Ναμίμπια και στα νησιά Μαριάννες.

Επίσης, τη Γερμανική γλώσσα μιλούν σποραδικά χιλιάδες μόνιμοι κάτοικοι σε περιοχές της Ιταλίας (Τρεντίνο), Πολωνίας (Πομερανία) καθώς και της Ισπανίας (Μαγιόρκα, Μάλαγα, Κανάρια νησιά).

Τέλος42.800.000 κάτοικοι των ΗΠΑ (βόρειες Πολιτείες) έχουν γερμανική καταγωγή και μιλούν γερμανογενείς διαλέκτους ή γλώσσες με γερμανικά λεξιλογικά στοιχεία. Εκατομμύρια άλλοι κατοικούν στη Νότια Αμερική και στην Ωκεανία.

Κατηγορίες: Allgemein | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Wo spricht man Deutsch?