Φιλοζωικές ενημερώσεις στο σχολείο μας

Oι μαθητές και οι μαθήτριες των Α’ και Γ’ τάξεων, παρακολούθησαν μια φιλοζωική ενημέρωση από την εκπαιδευτικό-ζωοθεραπεύτρια, κ. Παπαποστόλου Κατερίνα, η οποία είναι ιδρύτρια της ΑΜΚΕ Ζω.Ε.Σ. Οι Ζω.Ε.Σ. ιδρύθηκαν με σκοπό την υπεράσπιση των δικαιωμάτων των ζώων και της προστασίας του περιβάλλοντος μέσω της εκπόνησης βιωματικών φιλοζωικών, περιβαλλοντικών σεμιναρίων και εκπαιδευτικών προγραμμάτων θεραπευτικής επαφής με ειδικά εκπαιδευμένους σκύλους. Το πρόγραμμα πραγματοποιείται σε σχολεία της Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με τον Δήμο και χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση προς τους/τις μαθητές/μαθήτριες.

Η κ. Παπαποστόλου ενημέρωσε για τα αδέσποτα ζώα και τις κακοποιήσεις που αντιμετωπίζουν καθημερινά με στόχο την υπεύθυνη κηδεμονία κατοικιδίων, την υιοθεσία ζώων αλλά και τους τρόπους ορθής προσέγγισης ενός σκύλου. Τα παιδιά είναι αυριανοί πολίτες και τα προγράμματα αυτά επενδύουν πολύ στη ριζική αλλαγή της ζωοφιλικής παιδείας. Καθ’ όλη τη διάρκεια του προγράμματος, οι μαθητές/τριες παρακολουθούσαν με αμείωτο ενδιαφέρον και φυσικά στη συντροφιά μας είχαμε και την αξιολάτρευτη σκυλίτσα, τη Διώνη, η οποία έκλεψε τις εντυπώσεις μικρών και μεγάλων!

Διαβάστε όλο το άρθρο »

Επίσκεψη συγγραφέα στο σχολείο μας

Συνεχίζοντας τη δράση μας «Επίσκεψη συγγραφέων στο σχολείο μας», την Τρίτη 4 Απριλίου πραγματοποιήθηκε η δεύτερη συνάντησή μας με συγγραφέα, η οποία απευθυνόταν σε μαθητές/τριες των Α’ και Β’ τάξεων. Στην παρέα μας προστέθηκε η κ. Μιχαηλίδου Στέλλα, συγγραφέας, ηθοποιός και χορογράφος, η οποία αποδέχτηκε με ιδιαίτερη χαρά την πρόσκλησή μας. Οι μαθητές/τριες, πριν την πραγματοποίηση της συνάντησης, διάβασαν στην τάξη τους ένα βιβλίο της συγγραφέα, επεξεργάστηκαν το κείμενο και έκαναν ζωγραφιές. Στο τέλος, με τη βοήθεια της θεατρολόγου του σχολείου μας, προετοίμασαν μικρά θεατρικά δρώμενα που είχαν σχέση με το περιεχόμενο του κάθε βιβλίου.

Την ημέρα της δια ζώσης συνάντησης με τη συγγραφέα, η ίδια συνομίλησε με τους μαθητές/τριες, παρουσίασε το βιβλίο που είχε επιλέξει κάθε τάξη να διαβάσει και έπειτα παρακολούθησε τις δράσεις που είχαν προετοιμάσει. Μια επίσκεψη η οποία άφησε θετικές εντυπώσεις σε όλους μας, με μοναδική εκπαιδευτική αξία για τους μαθητές/τριες.

Διαβάστε όλο το άρθρο »

Εκπαιδευτική επίσκεψη Α΄ τάξης στο Μουσείο Ύδρευσης

Στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων με θέμα «Ο κύκλος του νερού», οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’ τάξης συμμετείχαν σε ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο Μουσείο Ύδρευσης Θεσσαλονίκης. Ενημερώθηκαν για τα μηχανήματα κίνησης και παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας, τους παλιούς ηλεκτρικούς πίνακες διανομής ρεύματος και τα μεγάλα αντλητικά συγκροτήματα που τροφοδοτούσαν με νερό ολόκληρη την πόλη της Θεσσαλονίκης ως το 1978. Επίσης, στον υπαίθριο χώρο γνώρισαν ιστορικά αντλητικά μηχανήματα και αγωγούς νερού, όπου μέσα από βιωματική μάθηση ήρθαν σε επαφή με τη λειτουργία τους.

Στο τέλος, ο κάθε μαθητής/τρια ζωγράφισε τη δικιά του κανάτα και πήρε για δώρο ένα αναμνηστικό παγούρι. Το ταξίδι τους στον κόσμο της ύδρευσης και του νερού ήταν μοναδικό!

Screenshot 2023 05 30 153140

Οδηγός Υγιεινής Διατροφής

Η υγιεινή διατροφή παρέχει όλες τις θρεπτικές ουσίες που χρειάζεται το σώμα ώστε να είναι υγιές. Έχει ποικιλία και είναι πλούσια σε φρούτα και λαχανικά, ενώ περιέχει ελάχιστα κεκορεσμένα λιπαρά, τα οποία βρίσκονται σε προϊόντα του εμπορίου, το κρέας, το πλήρες γάλα, το βούτυρο και το τυρί. Η διατροφή πρέπει να καλύπτει τις ανάγκες του σώματος σε ενέργεια συμβάλλοντας παράλληλα στη διατήρηση ενός φυσιολογικού βάρους.Με την υγιεινή διατροφή, ελαττώνεται ο κίνδυνος καρδιοπαθειών και άλλων παθήσεων, όπως κάποιες μορφές καρκίνου και διαβήτη. Η υγιεινή διατροφή είναι ιδιαίτερα ευεργετική για την καρδιά σας.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να τρώτε πιο υγιεινά. Θυμηθείτε. Μην προσπαθήσετε να τα αλλάξετε όλα αμέσως. Μερικές μικρές αρχικές αλλαγές θα κάνουν την μεγάλη διαφορά!!

Υγιεινή Διατροφή

ΥΓΙΕΙΝΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ

Η υγιεινή διατροφή παρέχει όλες τις θρεπτικές ουσίες που χρειάζεται το σώμα ώστε να είναι υγιές. Έχει ποικιλία και είναι πλούσια σε φρούτα και λαχανικά, ενώ περιέχει ελάχιστα κεκορεσμένα λιπαρά, τα οποία βρίσκονται σε προϊόντα του εμπορίου, το κρέας, το πλήρες γάλα, το βούτυρο και το τυρί. Η διατροφή πρέπει να καλύπτει τις ανάγκες του σώματος σε ενέργεια συμβάλλοντας παράλληλα στη διατήρηση ενός φυσιολογικού βάρους.Ένα σωστό διατροφικό πρόγραμμα θα πρέπει να περιλαμβάνει τροφές από όλες τις ομάδες τροφίμων: γάλα, λαχανικά, ψωμί και δημητριακά, φρούτα, ψάρια, πουλερικά και κρέας.

Τρομοκρατικό χτύπημα στο Παρίσι

Πολλαπλό τρομοκρατικό χτύπημα στην καρδιά του Παρισιού σημειώθηκε το βράδυ της Παρασκευής, με επιθέσεις σε έξι διαφορετικά σημεία της γαλλικής πρωτεύουσας. Σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες, τα θύματα των επιθέσεων είναι τουλάχιστον 153. Μόνο σε ομηρία σε συναυλιακό χώρο, η οποία τερματίστηκε με έφοδο των δυνάμεων ασφαλείας και νεκρούς τους οκτώ δράστες, σκοτώθηκαν πάνω από 118 άτομα. Ανθρωποκυνηγητό στο κέντρο του Παρισιού για τον εντοπισμό των δραστών των υπόλοιπων επιθέσεων. Τρομοκρατικό χτύπημα στο Παρίσι

Τρομοκρατικό χτύπημα στο Παρίσι

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ power point-ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ (1)