Συμμετοχή στο 1o Διαδικτυακό Διεθνές Συνέδριο Media Pedagogy Research Group, Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Η ερευνητική ομάδα MediaPedagogy του Εργαστηρίου Ψυχολογίας, Παιδαγωγικών Ερευνών και Μέσων στην Εκπαίδευση του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Αιγαίου, σε συνεργασία με το Π.Μ.Σ. Επιστήμες της Αγωγής – Εκπαίδευση με Χρήση Νέων Τεχνολογιών του ΠΤΔΕ του Πανεπιστημίου Αιγαίου  και το Δ.Π.Μ.Σ.  Εκπαιδευτικός Σχεδιασμός Διαδικτυακής (Online) Εκπαίδευσης των Πανεπιστημίων ΕΚΠΑ και Αιγαίου, διοργάνωσαν το 1ο αποκλειστικά μέσω διαδικτύου συνέδριο στις 3-5 Ιουλίου 2020 με θεματολογία σχετική με τη μετάπτωση της εκπαιδευτικής διαδικασίας σε ψηφιακά περιβάλλοντα, λόγω της αναστολής λειτουργίας των σχολικών μονάδων της χώρας μας.

Στο συνέδριο συμμετείχαμε εκπροσωπώντας την 3η Ενότητα Δημοτικής Εκπαίδευσης Δωδεκανήσου με εισήγηση, την οποία παραθέτουμε στη συνέχεια για ενημέρωσή σας.

Κατηγορίες: Εγκύκλιοι - Π.Δ. | Γράψτε σχόλιο

Help Desk για την πλατφόρμα e-class!

Ο αγαπητός συνάδελφος Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ86 (Πληροφορικής) για Κυκλάδες και Δωδεκάνησα κ. Κωνσταντίνος Ζέρβας μας  προσφέρει στο blog του “Εισαγωγικά μαθήματα για τη δημιουργία μαθήματος στο e-class. Απευθύνονται σε εκπαιδευτικούς με μικρή εμπειρία στις νέες τεχνολογίες και είναι αρκετά αναλυτικά. Ξεκινούν με τη σχεδίαση ενός απλού μαθήματος «επί χάρτου» και το ανέβασμα εγγράφων και στη συνέχεια προστίθενται επιπλέον στοιχεία στο μάθημα ενώ γίνεται πιο απλό στη διεπαφή του με το μαθητή…”

Τον ευχαριστούμε πολύ!

Μπορείτε να δείτε τα μαθήματα αυτά και να βοηθηθείτε ουσιαστικά από εδώ!

Κατηγορίες: Εγκύκλιοι - Π.Δ. | Γράψτε σχόλιο

Ο Σύλλογος Ελλήνων Ψυχολόγων για τον κορωνοϊό (για παιδιά)!

O Σύλλογος Ελλήνων Ψυχολόγων (ΣΕΨ) μετάφρασε και επιμελήθηκε στα ελληνικά το παιδικό εγχειρίδιο με τίτλο: «Γεια σου με λένε κορώνα».

Γράφτηκε για να βοηθήσει τους ψυχολόγους, τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς να συζητήσουν με τα παιδιά για τον κορωνοϊό.

Τα παιδιά αρχικά μαθαίνουν και ενημερώνονται. Στη συνέχεια τους δίνεται η δυνατότητα να εκφράσουν στους ενήλικες τις σκέψεις τους και τα συναισθήματά τους, να μοιραστούν τις απορίες τους, να βρουν λύσεις για να αντιμετωπίσουν το φόβο, το θυμό, το άγχος και τη λύπη.

Εδώ το βιβλίο σε pdf

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠ_ΣΗΣ 6-10 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2020

Προσφορά ψηφιακού υλικού από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία

η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία, ως προσφορά στους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς έχει ανεβάσει στο δικτυακό της τόπο www.hms.gr επιλεγμένα άρθρα και ασκήσεις που έχουν δημοσιευθεί στα περιοδικά της και απευθύνονται σε μαθητές και μαθήτριες όλων των βαθμίδων.

Ευχαριστούμε πολύ τον Συντονιστή Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ03 κ. Ιωάννη Καραγιάννη για την ενημέρωση και την ακάματη υπηρεσία του στους μαθητές και τις μαθήτριες του νομού μας υπηρετώντας επιτυχώς τους στόχους της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας.

Για τις πληροφορίες επισκεφτείτε το σχετικό άρθρο του esos.gr

Κατηγορίες: Εγκύκλιοι - Π.Δ. | Γράψτε σχόλιο

Ιστοσελίδα του υπ. Παιδείας με όλες τις πληροφορίες για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Όλες οι πληροφορίες για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση από το Υπουργείο Παιδείας συγκεντρωμένες εδώ.

«Γεια σας είμαι ο Covid-19» Ένα γράμμα από τον κοροναϊό προς την ανθρωπότητα

Εν μέσω της φοβερής πανδημίας του κοροναϊού, η οποία μάλιστα συνεχίζει να καλπάζει στη χώρα του, ένας Ιταλός συγγραφέας έγραψε ένα ιδιαίτερο γράμμα. Ο Ντανίλο Καλαμπρέζε πήρε τη θέση του ιού και απευθυνόμενος προς ολόκληρη την ανθρωπότητα έστειλε…

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΓΙΑ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Ενημέρωση – υποστήριξη εκπαιδευτικών – ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΩΝ

ΠΡΟΣ: Εκπαιδευτική Κοινότητα 3ης Ενότητας Δημοτικής Εκπαίδευσης Δωδεκανήσου

Αγαπητές / αγαπητοί συνάδελφοι Διευθυντές Διευθύντριες και εκπαιδευτικοί των σχολικών μας μονάδων,

Εύχομαι να είστε εσείς και οι οικογένειές σας πολύ καλά!

Βιώνουμε πρωτόγνωρες για τη γενιά μας καταστάσεις ως κοινωνία και ως ανθρωπότητα, γι αυτό και οι ιεραρχήσεις πρέπει να επαναξιολογηθούν. Το πρώτο βήμα στο πλαίσιο της συλλογικής ευθύνης έγινε από την πολιτεία, λήφθηκαν και λαμβάνονται κάποια μέτρα προστασίας και έγιναν αναγκαίες ρυθμίσεις. Σ’ αυτές εντάσσεται και το κλείσιμο όλων των εκπαιδευτικών βαθμίδων, προκαλώντας αλλαγές και επιφέροντας επιπτώσεις σε όλο το φάσμα της ελληνικής κοινωνίας. Η αξιοποίηση της εξ αποστάσεως διδασκαλίας γίνεται με στόχο την πολύπλευρη στήριξη των παιδιών μας που βιώνουν, με άγνωστες ακόμα συνέπειες, μια εκκολαπτόμενη τραγωδία.

Ο κόσμος μας μετά, δεν θα είναι ίδιος με αυτόν που ξέραμε…!

Η εκπαιδευτική κοινότητα πρέπει να προσαρμοστεί γρήγορα στα νέα δεδομένα, ώστε να σχεδιάσουμε παρεμβάσεις που θα στηρίξουν τα παιδιά. Το εγχείρημα είναι πολύπλευρο και πολύπλοκο με αντιξοότητες σοβαρές (τεχνολογικές, νοοτροπίας, στάσεων, κ.ά).

Εδώ βρίσκεται η πρόκληση του μέλλοντός μας!

Ας κάνουμε εμείς το καλύτερο που μπορούμε, ελπίζοντας να κάνουν όλες και όλοι οι άλλοι το ίδιο!

Ο Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου

3ης Ενότητας Δημοτικής Εκπαίδευσης Δωδεκανήσου