ΚΟΥΛΟΥΡΗΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ελληνικός Ποιμενικός

Ο Ε54RΡλληνικός Ποιμενικός – τσοπανόσκυλο είναι ένας μεσαίου προς μεγάλου μεγέθους σκύλος. Έχει συμπαγές σώμα και μεγάλη δύναμη που τον καθιστά άξιο υπερασπιστή του χώρου ή του αφεντικού του (ή του κοπαδιού από επιτήδεια αρπακτικά). Το κρανίο του είναι ογκώδες και το ρύγχος βαθύ και ανοιχτό. Τα αυτιά του είναι πεσμένα στα πλάγια της κεφαλής, τα μάγουλα ελαφρώς πλαδαρά, ενώ οι σιαγώνες του σχηματίζουν δάγκωμα ψαλιδιού. Τα μάτια του έχουν ωοειδές σχήμα με χρώμα συνήθως καστανό ή μαύρο. Το δέρμα του είναι παχύ με πλούσιο τρίχωμα. Ο θώρακας είναι ανοιχτός δίνοντας την εντύπωση και αποδεικνύοντας συνάμα την δύναμη της φυλής. Η ουρά είναι παχιά στη βάση της και με πλούσιο τρίχωμα, σπανίως θα συναντήσουμε κομμένες ουρές σε Ελληνικό Ποιμενικό – τσοπανόσκυλο. Το τρίχωμα είναι διπλό και αποτελείται από το κοντό εσωτερικό και το μακρύ εξωτερικό. Τα χρώματα που συνήθως θα το συναντήσετε είναι το καφέ, το μαύρο, το γκρι και το λευκό.

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Puppies
13 Δεκ 2021

Puppies

Συντάκτης: ΚΟΥΛΟΥΡΗΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ | Κάτω από: Γενικά νέα

Μετάβαση στο scratch.mit.edu.

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Brit Care
13 Δεκ 2021

Brit Care

Συντάκτης: ΚΟΥΛΟΥΡΗΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ | Κάτω από: Τροφές Σκύλων

Brit Care Dog Food

Η Συλλογή

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ποιες είναι οι καλύτερες τροφές σκύλων; [Αξιολόγηση 2021]

Τα κατοικίδια μας και πιο συγκεκριμένα οι σκύλοι περιμένουν από εμάς να τους δώσουμε την καλύτερη δυνατή ποιότητα τροφής που χρειάζεται ο οργανισμός τους.

Μία υψηλής ποιότητας σε θρεπτικά συστατικά σκυλοτροφή βοηθάει τον φιλαράκο σας να παραμένει δραστήριος και γεμάτος ζωντάνια, με λαμπερό τρίχωμα, όρεξη για φαγητό και ένα φυσιολογικό βάρος για την ηλικία και την φυλή του.

Από την εποχή της εξημέρωσης και έπειτα, το φυσικό τους ένστικτο για αναζήτηση και κυνήγι για φαγητό στην φύση έχει ουσιαστικά κατασταλεί, βασιζόμενοι πλέον στην καλή μας κρίση και αγάπη να προσφέρουμε στους πιο πιστούς μας φίλους την διατροφή που η μητέρα φύση θα ήθελε να έχουν.

Δυστυχώς βέβαια για αυτούς η κρίση μας σχετικά με το ποιά είναι η καλύτερη τροφή σκύλου επηρεάζεται σε πολλές περιπτώσεις από οικονομικές και κοινωνικοπολιτισμικές επιρροές που κάνουν την επιλογή διατροφής για τους σκύλους μας όλο και πιο περίπλοκη.

Πλέον υπάρχουν πολλοί διαφορετικοί τύποι και επιλογές σκυλοτροφών, η ξηρά τροφή σκύλου παραμένει βέβαια η πρώτη επιλογή όχι μόνο από τους σκυλογονείς αλλά και από τους κτηνιάτρους. Δυστυχώς όμως δεν μπορούμε να πούμε ότι είναι όλες οι κροκέτες ξηρά τροφής κατάλληλες για την ιδανική διατροφή του μικρού ή όχι και τόσο μικρού σας φίλου, αν μιλάμε για Rottweiler ή Γερμανικό ποιμενικό.

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο η επιλογή της καλύτερης ξηράς τροφής για σκύλους είναι πολύ σημαντική αν επιθυμούμε οι τετράποδοι φίλοι μας να αναπτυχθούν ιδανικά.

Όλο και περισσότερο τελευταία μας έρχονται μηνύματα και ερωτήσεις από ιδιοκτήτες σκύλων και όλα συνοψίζονται στο ίδιο ερώτημα ‘’Ποιές είναι οι καλύτερες σκυλοτροφές;’’.

Με βάση αυτό αλλά και όλα τα παραπάνω αποφασίσαμε σαν ομάδα του Online Pet Shop – Petvet24.gr να αφιερώσουμε λίγο χρόνο παραπάνω (ίσως αρκετό χρόνο παραπάνω τώρα που το ξανασκέφτομαι) και να δημιουργήσουμε για όλους εσας μία αξιολόγηση σε μερικές μάρκες από σκυλοτροφές που μπορείτε να βρείτε διαθέσιμες στην Ελληνική αγορά.

Πριν από αυτό όμως ας εξηγήσουμε λίγα πράγματα για τις τροφές σκύλων και τους διαφορετικούς τύπους που υπάρχουν διαθέσιμοι.

Τροφές Σκύλων Αξιολόγηση

Orijen      Essential Foods      Acana      Canivera