ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΥ ΧΑΡΙΣ

Τα νέα της Β' τάξης του Δημοτικού Σχολείου Ελίκης και όχι μόνο…

ΕΝΝΟΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΧΑΡΤΗΣ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΗΝ ΠΑΝΙΔΑ ΤΗΣ ΠΑΡΝΗΘΑΣ

Μαρ 20183

Κάνοντας κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο, μπορείτε να δείτε σε μορφή Pdf τον εννοιολογικό χάρτη!

S8_xartis_michalopoulou_charis

από κάτω από: ΤΑ ΝΕΑ ΤΗΣ Β΄ ΤΑΞΗΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΝΝΟΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΧΑΡΤΗΣ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΗΝ ΠΑΝΙΔΑ ΤΗΣ ΠΑΡΝΗΘΑΣ

ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ

Φεβ 201812

από κάτω από: ΤΑ ΝΕΑ ΤΗΣ Β΄ ΤΑΞΗΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ

“ΚΩΔΙΚΟΣ ΤΣΟΥΧΤΡΑ: Ο ΚΟΡΙΝΘΙΑΚΟΣ ΕΚΠΕΜΠΕΙ S.O.S”

Φεβ 20182

H B’ τάξη του Δημοτικού Σχολείου Ελίκης σας παρουσιάζει τη stop motion animation ταινία μικρού μήκους, με την οποία συμμετέχει στον 8ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Ταινιών Μικρού Μήκους. Η ταινία έχει ως θέμα της τη ραγδαία αύξηση του πληθυσμού των τσουχτρών στον Κορινθιακό Κόλπο. Ο Κορινθιακός εκπέμπει S.O.S. Ας τον ακούσουμε!

Προσοχή! Βασίζεται σε αληθινό καλοκαιρινό τσουχτροπεριστατικό!!!!!!

από κάτω από: ΤΑ ΝΕΑ ΤΗΣ Β΄ ΤΑΞΗΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “ΚΩΔΙΚΟΣ ΤΣΟΥΧΤΡΑ: Ο ΚΟΡΙΝΘΙΑΚΟΣ ΕΚΠΕΜΠΕΙ S.O.S”

ΤΑ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΑ ΚΟΜΙΚΣ

Φεβ 20182

Φτιάξαμε τα πιο όμορφα κόμικς με βάση τις ιστορίες που δημιουργήσαμε!

από κάτω από: ΤΑ ΝΕΑ ΤΗΣ Β΄ ΤΑΞΗΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΤΑ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΑ ΚΟΜΙΚΣ

ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ

Φεβ 20182

Μάθαμε τα χαρακτηριστικά των γεωμετρικών στερεών φτιάχνοντας υπέροχες κατασκευές!

από κάτω από: ΤΑ ΝΕΑ ΤΗΣ Β΄ ΤΑΞΗΣ | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ

ΤΟ ΜΠΡΕΛΟΚ ΤΗΣ ΠΡΟΠΑΙΔΕΙΑΣ

Φεβ 20182

Ο ιδανικός βοηθός μας στη μάχη της προπαίδειας είναι το μπρελόκ που φτιάξαμε και θα βρίσκεται πάντα δίπλα μας, όταν δε θα θυμόμαστε κάποιο γινόμενο.

Η ιδέα είναι από: http://ideesgiadaskalous.blogspot.gr/2013/11/propaideia-mprelok.html

από κάτω από: ΤΑ ΝΕΑ ΤΗΣ Β΄ ΤΑΞΗΣ | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΤΟ ΜΠΡΕΛΟΚ ΤΗΣ ΠΡΟΠΑΙΔΕΙΑΣ

ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ Β΄ ΤΑΞΗΣ

Φεβ 20182

Με μεγάλη υπερηφάνεια ξεναγήσαμε τους συμμαθητές μας από τις άλλες τάξεις στους χώρους του Λογραφικού Μουσείου που φτιάξαμε! Τους παρουσιάσαμε τα παμπάλαια εκθέματά μας, χορέψαμε και τραγουδήσαμε παραδοσιακούς χορούς και γίναμε μικροί ξεναγοί για μία μέρα!

από κάτω από: ΤΑ ΝΕΑ ΤΗΣ Β΄ ΤΑΞΗΣ | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ Β΄ ΤΑΞΗΣ

Η ΜΥΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΤΗΣ ΒΟΣΤΙΤΣΑΣ

Φεβ 20182

Με αφορμή την εθνική τοπική εορτή της Μυστικής Συνέλευσης της Βοστίτσας, φτιάξαμε το σύμβολο της Επανάστασης, τη σημαία του Ανδρέα Λόντου.

από κάτω από: ΤΑ ΝΕΑ ΤΗΣ Β΄ ΤΑΞΗΣ | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η ΜΥΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΤΗΣ ΒΟΣΤΙΤΣΑΣ

ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

Φεβ 20182

Περάσαμε ένα υπέροχο πρωινό στο Αρχαιολογικό Μουσείο Πάτρας, παρέα με τον Κούλη τον Ποντικούλη! Ψάχνοντάς τον στους διαδρόμους, ανακαλύψαμε όλα τα μυστικά του μουσείου μέσα από τα αρχαία εκθέματα! Ευχαριστούμε πολύ την κυρία Γιωργία Μανωλοπούλου για την υπέροχη ξενάγηση και τον κύριο Θανάση Θέμελη για τις όμορφες ζωγραφιές του με τις περιπέτειες του μικρού ποντικού!

από κάτω από: ΤΑ ΝΕΑ ΤΗΣ Β΄ ΤΑΞΗΣ | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

Καλημέρα κόσμε!

Ιαν 20182