εσωτερικό της γης

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο εσωτερικό της γης

Το Βόρειο Σέλας εμφανίστηκε και στην Ελλάδα!!!

Το βράδυ της 5ης Νοεμβρίου 2023 το Βόρειο Σέλας, το εντυπωσιακό αυτό φωτεινό ουράνιο φαινόμενο, παρατηρήθηκε τη νύχτα στον ουρανό της βόρειας Ελλάδας, δίνοντας την ευκαιρία στους κατοίκους της Κεντρικής Μακεδονίας, στις Σέρρες, την Πιερία και τη Θεσσαλονίκη να θαυμάσουν το θέαμα αυτό που η εμφάνισή του αποτέλεσε έκπληξη.

Απόλυτο viral οι φωτογραφίες του Northmeteo για το Βόρειο Σέλας

Τι είναι ακριβώς το Βόρειο Σέλας:

Κατηγορίες: Γεωγραφία, Γεωγραφία α Γυμνασίου | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το Βόρειο Σέλας εμφανίστηκε και στην Ελλάδα!!!

Αναπαραγωγή ζωικών οργανισμών

Μπορείτε να διαβάσετε στο κατωτέρω σύνδεσμο για την αναπαραγωγή των ζωικών οργανισμών και να δείτε τα σχετικά βίντεο

Κατηγορίες: Βιολογία β Γυμνασίου | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αναπαραγωγή ζωικών οργανισμών

Χημικό… ουράνιο τόξο

chemistry

Ακολούθησε τις οδηγίες, φτιάξε το δικό σου, μοναδικό, χημικό ουράνιο τόξο, με όσες περισσότερες αποχρώσεις μπορείς, και στείλε μου σε φωτογραφίες το αποτέλεσμά σου !

Σε αυτό το online challenge θέλουμε τα φτιάξουμε ένα… χημικό ουράνιο τόξο, χρησιμοποιώντας απλά, καθημερινά υλικά, εκμεταλλευόμενοι κάποιες βασικές αρχές της Χημείας.

Όλες τις πληροφορίες θα τις βρεις στην σελίδα εδώ

Κατηγορίες: Χημεία | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χημικό… ουράνιο τόξο

Κύκλος του νερού

geography

Επισκεφτείτε την σελίδα Κύκλος του νερού και μάθετε για αυτό.

Κατηγορίες: Γεωγραφία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κύκλος του νερού

Σπιζαετός, ο αετός της Μεσογείου

book

Επισκεφτείτε την σελίδα μου “Σπιζαετός, ο αετός της Μεσογείου” και διαβάστε τις σχετικές πληροφορίες για αυτόν τον σπάνιο αετό.

Κατηγορίες: Βιολογία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σπιζαετός, ο αετός της Μεσογείου

Καλωσόρισμα

Καλημέρα. Στο ιστολόγιο μου θα βρείτε χρήσιμες πληροφορίες και εργασίες μαθητών, που έγιναν με την καθοδήγηση μου,  σε θέματα ενδιαφέροντος μου στα σχολεία που υπηρετώ.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλωσόρισμα