Λειτουργία τμημάτων Δια Βίου Μάθησης του Δήμου Νεάπολης- Συκεών

Ο Δήμος Νεάπολης-Συκεών συνεχίζει τη λειτουργία των τμημάτων Δια Βίου Μάθησης. Τα προγράμματα θα υλοποιηθούν διαδικτυακά με τηλεκπαίδευση.  Για περισσότερες πληροφορίες και έντυπο συμμετοχής πατήστε  εδώ

Μύρισε Χριστούγεννα…..

Τα Χριστούγεννα πλησιάζουν . Μικροί και μεγάλοι περιμένουν με ανυπομονησία το χαρμόσυνο γεγονός της γέννησης του Θεανθρώπου. Τις μέρες αυτές όλοι σιγοτραγουδάμε χριστουγεννιάτικα τραγούδια. Τι θα λέγατε να ακούσουμε και ένα γερμανικό χριστουγεννιάτικο τραγούδι; Το τραγούδι Kling Glöckchen είναι από τα αγαπημένα τραγούδια των Γερμανών.

Μουσική όμως χωρίς ευχές δεν γίνεται . Οι μαθητές του 3ου Δημοτικού Πεύκων σας στέλνουν τις πιο θερμές ευχές τους για Καλά Χριστούγεννα και ένα καλό καινούριο χρόνο 2022

Μετάβαση στο padlet.com

3 Δεκεμβρίου – Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Όλοι είναι ίσοι, αλλά και συνάμα διαφορετικοί.

Στα πλαίσια της Παγκόσμιας  Ημέρας Ατόμων με Αναπηρία, υλοποιήθηκαν δράσεις σε όλα τα τμήματα του 3ου Δημοτικού Σχολείου Πεύκων  προκειμένου οι μαθητές να ενημερωθούν και να ευαισθητοποιηθούν. Προβλήθηκαν βίντεο λίγων λεπτών, έγιναν συζητήσεις και εικαστικές δημιουργίες, διαβάστηκαν παραμύθια κ.α  Διαβάστε περισσότερα

Οι Cleaning Freaks εν δράσει

cleansΟι Cleaning Freaks είναι μία εθελοντική ομάδα νέων παιδιών με βαθιά οικολογική συνείδηση. Σκοπός της είναι να συνεισφέρει στο περιβάλλον πραγματοποιώντας δράσεις καθαρισμού στη περιοχή των Πεύκων. Ηδη έχουν γίνει δύο τέτοιες δράσεις, μία στο δάσος του Σέιχ-Σου στην οποία 19 συνολικά παιδιά ένωσαν τις δυνάμεις τους και μάζεψαν 16 μαύρες σακούλες με σκουπίδια και η άλλη στην περιοχή “Βράχος” κοντά στα κοιμητήρια, στην οποία μάζεψαν σκουπίδια σε 6 μαύρες σακούλες. Οι δράσεις καθαρισμού συνεχίζονται.