ΧΡΗΣΗ του eclass & χρήση από τους ΑΠΟΝΤΕΣ

Αγαπητοί γονείς & μαθητές της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας

Για να βρίσκουν οι μαθητές τα φυλλάδια της ημέρας ας μπαίνουν από το eclass στα μαθήματα της ημέρας.
Θα μπορούν να κατεβάζουν όλες τις τελευταίες αναρτήσεις .
Η διαδρομή είναι: 1. eclass / 2.ΓΛΩΣΣΑ / 3. ΕΓΓΡΑΦΑ. / κατεβάζουν την τελευταία ανάρτηση . Ομοίως και σε όλα τα μαθήματα . Επίσης για την ενημέρωση των ΑΠΟΝΤΩΝ για τις ασκήσεις που κάναμε μπαίνουν πάλι στο eclass στο μάθημα ” για ΑΠΟΝΤΕΣ” και κατεβάζουν το PDF της ημέρας
Η διαδρομή είναι: 1. eclass / 2. για ΑΠΟΝΤΕΣ / 3. κατέβασμα του pdf “ΑΠΟΝΤΕΣ π.χ…30/9/2021”.

ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΜΑ

Αγαπητά μου παιδιά

Καλωσορίσατε στην Στ΄ τάξη του Σχολείου μας. Αρχή της νέας σχολικής χρονιάς και νιώθω μια πρωτόγνωρη χαρά που θα είμαστε μαζί.

Ξεκινά μια παράξενη μα κι ελπιδοφόρα χρονιά. Είμαι βέβαιος ότι μπροστά μας κανένα πρόβλημα δεν είναι άλυτο, καμιά δύσκολη κατάσταση δεν είναι αξεπέραστη. Με Γνώση, Πίστη, Ελπίδα ,Αγάπη και Εργατικότητα έχουμε τη δύναμη να αλλάξουμε τον κόσμο.
Αν μπορούσα θα ήθελα να σας χαρίσω ένα μαγικό πουγκί .(Θα το κάνω έστω και ιδεατά).
Μέσα του θα βρείτε:
Ένα κοχύλι για να κρατήσετε μια θαλασσινή αύρα από τις καλοκαιρινές διακοπές.
Ένα πούπουλο για να χαϊδεύετε όσους αγαπάτε.
Ένα κομμάτι πάζλ για να θυμάστε πως πρέπει να είμαστε ενωμένοι στην μικρή ομάδα μας κι ότι όλα τα κομμάτια του πάζλ είναι εξίσου σημαντικά.
Ένα κλειδί για να ανοίξουμε όσες περισσότερες πόρτες της γνώσης μπορούμε.
Ένα λουλούδι που θα σας λέει πως για να ανθίσει ο κήπος μας πρέπει ο καθένας να ποτίζει το δικό του λουλούδι, τη δική του ψυχή.
Ένα αστεράκι για να θυμάστε πόσο σπουδαίοι είστε στα δικά μου μάτια.
Και τέλος μια μάσκα για να είστε όλοι υγιείς

Με άπειρη Αγάπη ο δάσκαλός σας

Για ενημέρωση με οδηγίες για τη νέα χρονιά πατήστε στους Υπερσυνδέσμους “ΕΝΑΡΞΗ 2021-22” & “ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΣΤ΄τάξης 2021-22” στο πάνω μέρος της σελίδας.

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΉ ΧΡΟΝΙΑ 2021-22

“Μη φοβάστε τη μάσκα προσώπου ,αλλά τις μάσκες της ψυχής & του πνεύματος”

Ενημέρωση για τα μέτρα ασφαλείας στο σχολείο κατά της διασποράς του ιού covid-19

9 Σεπτεμβρίου 2021

Τηρώντας τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας κατά της διασποράς του ιού covid-19, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τα εξής:
Αν κάποιος μαθητής εμφανίσει ήπια συμπτώματα συμβατά με τη λοίμωξη covid-19, θα παραμένει στο σπίτι του και θα ειδοποιείται το σχολείο με ευθύνη των γονέων.
Συμπτώματα συμβατά με τη λοίμωξη covid-19 θεωρούνται:
• Πυρετός
• Βήχας
• Δύσπνοια
• Μυαλγίες
• Ρίγος
• Πονοκέφαλος
• Καταβολή δυνάμεων
• Απώλεια οσμής/ γεύσης
• Ναυτία – εμετός
• Κοιλιακό άλγος
Αν εμφανίσει ήπια συμπτώματα, ενώ είναι στο σχολείο, ειδοποιείται η οικογένειά του και απομονώνεται σε προκαθορισμένο χώρο με επίβλεψη, μακριά από τα υπόλοιπα παιδιά, φορώντας τη μάσκα του ενώ ταυτόχρονα εφαρμόζουμε την υγιεινή των χεριών του και την αναπνευστική υγιεινή του παιδιού.
Εφαρμόζουμε καθαρισμό του χώρου και εφαρμογή απολυμαντικού στις επιφάνειες μετά την αναχώρηση του παιδιού.
Οι μαθητές που έχουν έρθει σε επαφή με επιβεβαιωμένο κρούσμα covid-19 και συνυπήρξαν μαζί του π.χ. σε σχολείο, φροντιστήριο, σπίτι κλπ., κατά το 48ωρο πριν την έναρξη των συμπτωμάτων, θεωρούνται στενές επαφές και παραμένουν στο σπίτι για 10 ημέρες υπό στενή παρακολούθηση.
Προσέχουμε, ώστε να φροντίζουμε για την:
• τήρηση των αποστάσεων
• ορθή χρήση μάσκας
• υγιεινή των χεριών
• καθαριότητα του περιβάλλοντος.
• Προφυλασσόμαστε, για να παραμένουμε υγιείς.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ 9/9

Αγαπητοί γονείς των μαθητών της Έκτης τάξης ,
Σήμερα το κουδούνι χτύπησε και μια νέα σχολική χρονιά ξεκίνησε .Χρονιά ξεχωριστή, για όλους μας, μια και τα παιδιά θα βιώσουν ένα νέο περιβάλλον στο δημοτικό.
Ξέρω πως έχετε άγχος, και νιώθετε ανασφαλείς, για το πώς το παιδί σας θα προστατευθεί και πώς θα ανταποκριθεί στις νέες καταστάσεις .
Σας προτείνω ,λοιπόν, να ακολουθήσετε τις παρακάτω οδηγίες..
• Ενθαρρύνετε τα παιδιά να ακολουθούν τις οδηγίες του ΕΟΔΥ που είναι αναρτημένες στο σχολείο και να εφαρμόζουν τα μέτρα υγιεινής:
– Να φορούν τη μάσκα τους με σχολαστικότητα για ατομική & συλλογική προστασία.
– Να αποφεύγουν τη στενή επαφή με άτομα που παρουσιάζουν συμπτώματα ασθένειας και να κρατούν αποστάσεις από τους ηλικιωμένους ή τα ευάλωτα άτομα της οικογένειας.
– Να βήχουν και να φτερνίζονται στον αγκώνα τους ή σε ένα χαρτομάντιλο το οποίο θα πετούν αμέσως σε κάδο απορριμμάτων.
– Να πλένουν συχνά τα χέρια τους με σαπούνι και νερό για τουλάχιστον 20 δευτερόλεπτα ειδικά πριν τη λήψη φαγητού και μετά τη χρήση της τουαλέτας.
• Αποθαρρύνετε τα παιδιά να συνωστίζονται σε κλειστούς χώρους με πολλά άτομα.
• Κρατήστε τα παιδιά στο σπίτι αν νιώθουν άρρωστα, Επικοινωνήστε άμεσα με το γιατρό που τα παρακολουθεί & ακολουθήστε τις οδηγίες του. Κρατήστε τα παιδιά στο σπίτι για όσο διάστημα διαρκούν τα συμπτώματα & ας επιστρέφουν 24 ώρες μετά τη λήξη των συμπτωμάτων. Σε περίπτωση θετικότητας στον ιό ενημερώστε το σχολείο.
• Βοηθήστε το παιδί να αισθανθεί άνετα, να αναπτύξει τις ικανότητές του σε περιβάλλον υγείας , ασφάλειας, δημιουργίας & αγάπης .
• Βοηθήστε το παιδί να διαμορφώσει κοινωνική συνείδηση.Να μάθει ότι είναι υπεύθυνο για τους γύρω του κι εκείνοι για το ίδιο .
Εύχομαι καλή χρονιά, με υγεία και πολλά χαμόγελα!!