Η Επιμόρφωση Β΄Επιπέδου (Στ΄Περίοδος) ολοκληρώθηκε

Μετά από 6 μήνες δημιουργικής και ουσιαστικής επιμόρφωσης στη χρήση της τεχνολογίας στην εκπαιδευτική διαδικασία ένα όμορφο ταξίδι έφτασε στο τέλος του.

Χρειάστηκαν 96 ώρες επιμόρφωσης β΄επιπέδου και αρκετές ώρες προσωπικής εργασίας για να γνωρίσουμε και να εξοικειωθούμε με τα νέα τεχνολογικά εργαλεία που διατίθενται για τη βελτίωση και υποστήριξη της μαθησιακής διαδικασίας.

Είχαμε την ευκαιρία να γνωρίσουμε νέους συναδέρφους, να ανταλλάξουμε απόψεις, να συνεργαστούμε εποικοδομητικά και να κατακτήσουμε τους μαθησιακούς στόχους της Επιμόρφωσης Β΄Επιπέδου.

Η επιμορφώτριά μας Γεωργία Παλαπέλα ήταν άψογη στα διδακτικά της καθήκοντα και μας βοήθησε  να γνωρίσουμε ένα καινούριο κόσμο.

Καλό καλοκαίρι σε όλους!

Τι περίπου θα μάθουμε

«Επιμόρφωση Β΄ Επιπέδου – Τι περίπου θα μάθουμε …»

Οι ραγδαίες τεχνολογικές εξελίξεις στον τομέα των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και της Επικοινωνίας (ΤΠΕ) μεταβάλλουν τον κόσμο από κάθε άποψη. Το σχολείο δεν είναι δυνατόν να μείνει έξω ή να είναι μακριά από αυτή τη διαδικασία. Οι συνθήκες μάθησης στο σύγχρονο σχολείο, οι γνώσεις, δεξιότητες και στάσεις που αναμένεται να αποκτήσουν οι μαθητές πρέπει να ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις της κοινωνίας, όπως αυτές διαμορφώνονται στο παραπάνω σκηνικό.

Είναι επομένως αναγκαίος ο εκσυγχρονισμός και η βελτίωση της παρεχόμενης εκπαίδευσης, και σε συνάρτηση με την αξιοποίηση των ΤΠΕ.

Οι ΤΠΕ μπορούν να παίξουν ένα σπουδαίο ρόλο στο «Νέο Σχολείο», το οποίο τοποθετεί το μαθητή στο επίκεντρο της εκπαιδευτικής διαδικασίας, με την ενεργητική του συμμετοχή στις δραστηριότητες μάθησης και με εξατομίκευση της διδασκαλίας, βελτιώνει την παρεχόμενη εκπαίδευση, προωθεί τη δια βίου μάθηση και ενισχύει την καινοτομία και τη δημιουργικότητα..

Ο σημαντικότερος παράγοντας για την επιτυχία των στόχων που θέτει το «Νέο σχολείο» είναι ο ίδιος ο εκπαιδευτικός, ο οποίος πρέπει να διαθέτει τα απαραίτητα εφόδια που θα του επιτρέψουν να λειτουργήσει στη νέα πραγματικότητα και να αξιοποιήσει τα νέα δεδομένα και τις ΤΠΕ για την καλύτερη επίτευξη των μαθησιακών και παιδαγωγικών στόχων.

Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ

eaVoprgKGwo

=eaVoprgKGwo