Καλώς ήρθατε

cropped happy kid clipart kid rowΣας καλωσορίζουμε στο ολόφρεσκο ιστολόγιο του Νηπιαγωγείου μας

και σας ευχόμαστε ολόψυχα καλή χρονιά!

Η δημιουργία του ιστολογίου μας έχει ως κύριο στόχο την αποτελεσματικότερη επικοινωνία και συνεργασία με τους γονείς του νηπιαγωγείου. Στο ιστολόγιο αυτό μπορείτε να ενημερωθείτε σχετικά με τις εκπαιδευτικές δράσεις και τα προγράμματα του νηπιαγωγείου μας, να διαβάσετε νέα και ανακοινώσεις, να βρείτε θέματα παιδαγωγικού ενδιαφέροντος, αλλά και προτάσεις για παιδιά και γονείς.

ΚΑΛΗ ΠΛΟΗΓΗΣΗ

Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος και την υλοποίηση ενός περιβαλλοντικού προγράμματος για το δάσος, γίναμε «Ρομπέν των Δασών» και διοργανώσαμε μία περιβαλλοντική δράση στο Αλσύλλιο Μετεώρων, σε συνεργασία με το Σύλλογο «Φίλοι του Δάσους» και την εθελοντική συμμετοχή του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Νηπιαγωγείου μας.

Με την υποστήριξη και οργάνωση των Φίλων του Δάσους, η δράση μετατράπηκε για τα παιδιά σε μία πολύ όμορφη εμπειρία και σε ένα βιωματικό μάθημα στο όμορφο δασάκι της γειτονιάς μας. Τα παιδιά, μαζί με τους γονείς και κηδεμόνες τους καθάρισαν κάθε γωνιά του δάσους από τα σκουπίδια και στη συνέχεια, έγιναν κηπουροί φυτεύοντας λουλούδια και υιοθετώντας το δικό τους παρτέρι, ζωγράφισαν αφίσες με τα δικά τους μηνύματα για την προστασία του δάσους, κρέμασαν τις πινακίδες τους, έμαθαν για τους κινδύνους που απειλούν το δάσος, είδαν και εντόπισαν τα άρρωστα από τον φλοιοφάγο δέντρα, και επίσης, ενημερώθηκαν για τους τρόπους προστασίας του δάσους από τις φωτιές.

Το ΑΒητάρι της Διατροφής

.jpg

«Το ΑΒητάρι της Διατροφής» – Μία μουσειοσκευή του Ελληνικού Παιδικού Μουσείου

.jpg

Παρέα με τη μουσειοσκευή «Το Αβητάρι της διατροφής», που μας έστειλε το Ελληνικό Παιδικό Μουσείο, γίναμε μάγειρες και φτιάξαμε υγιεινές συνταγές, φτιάξαμε την πυραμίδα της ισορροπημένης διατροφής και τοποθετήσαμε τα διάφορα είδη και τις ομάδες τροφίμων στη σωστή θέση της πυραμίδας, παίξαμε τον φωτεινό παντογνώστη και μάθαμε πού κάνουν καλό στον ανθρώπινο οργανισμό οι διάφορες τροφές, και μάθαμε και πολλά άλλα για την ισορροπημένη και υγιεινή διατροφή διασκεδάζοντας και παίζοντας!

Έναρξη λειτουργίας της δανειστικής βιβλιοθήκης

.png

Έναρξη λειτουργίας της δανειστικής βιβλιοθήκης

Σας ενημερώνουμε ότι από σήμερα, Παρασκευή 26 Νοεμβρίου 2021, η βιβλιοθήκη του κάθε τμήματος θα αρχίσει να λειτουργεί ως δανειστική. Έτσι τα παιδιά θα έχουν τη δυνατότητα να δανείζονται στο σπίτι τα αγαπημένα τους βιβλία.

Οι κανόνες της δανειστικής μας βιβλιοθήκης:

• Ημέρα δανεισμού ορίζεται η Παρασκευή. Κάθε Παρασκευή τα παιδιά θα δανείζονται ένα βιβλίο, το οποίο θα διαβάζετε μαζί στο σπίτι. Έτσι θα μπορείτε να περνάτε μερικές ευχάριστες στιγμές μαζί τους διαβάζοντας και σχολιάζοντας.
  • Ημέρα επιστροφής ορίζεται η Δευτέρα. Κάθε Δευτέρα τα παιδιά επιστρέφουν το βιβλίο που δανείστηκαν στο νηπιαγωγείο και στη συνέχεια, κάνουν μία εργασία σχετική με το βιβλίο, που τους δίνουμε στο νηπιαγωγείο (πχ ζωγραφίζουν τι τους άρεσε, ζωγραφίζουν τους ήρωες της ιστορίας, δίνουν ένα δικό τους τέλος στην ιστορία, δημιουργούν ένα δικό τους εξώφυλλο κλπ). Κάθε παιδί έχει δικαίωμα να δανείζεται μόνο ένα βιβλίο τη φορά.
  • Για να δανειστεί κάποιος βιβλίο, πρέπει οπωσδήποτε να έχει επιστρέψει το βιβλίο που δανείστηκε την προηγούμενη εβδομάδα.
  • Προσέχουμε τα βιβλία που δανειζόμαστε, δεν τα σκίζουμε, δεν τα λερώνουμε και δεν τα μουτζουρώνουμε. Το βιβλίο πρέπει να επιστρέφεται στην κατάσταση που ήταν όταν το δανείστηκε το παιδί, ώστε να μπορεί να ξαναμπεί στη βιβλιοθήκη για να το δανειστούν και τα υπόλοιπα παιδιά. Επίσης, καλό θα ήταν, αυτή την εποχή, πριν διαβάσετε το βιβλίο, αλλά και πριν το επιστρέψετε στο νηπιαγωγείο, να καθαρίζετε το εξώφυλλο του βιβλίου με ένα αντισηπτικό μαντηλάκι ή με βαμβάκι εμποτισμένο με οινόπνευμα.

• .

Δημοφιλείς προορισμοί για σκι στην Ελλάδα

Ο ρόλος του νηπιαγωγείου στην ανάπτυξη του παιδιού

Το νηπιαγωγείο  είναι ο πρώτος σημαντικότερος σταθμός στη ζωή κάθε παιδιού!  Το πρώτο σχολείο του παιδιού , οι πρώτες μαθητικές αναμνήσεις που θέλει να μείνουν ανεξίτηλες στην καρδιά του! Με την εισοδο του παιδιού στο νηπιαγωγείο, συμβαίνουν πολλές αλλαγές στην εξέλιξή του και πρώτα από όλα από μέλος της οικογένειας, γίνεται μέλος της ομάδας. Τα παιδιά βρίσκονται στα πρώτα στάδια της ανάπτυξής τους και ο ρόλος του νηπιαγωγείου είναι σύνθετος. Αλληλεπιδρούν με τους συμμαθητές τους και με τους μεγάλους, επικοινωνούν και ανταλλάσσουν ιδέες, αναπτύσσουν τη γλωσσική τους έκφραση, παίζουν, συνεργάζονται, αποκτούν αυτοπεποίθηση και εμπιστοσύνη στον εαυτό τους, γίνονται υπεύθυνα και μαθαίνουν να αυτοεξυπηρετούνται.