200 χρόνια από την επανάσταση

Το 2021 είναι μια σημαντική χρονιά για τους Έλληνες καθώς  συμπληρώνονται 200 χρόνια από την  ανεξαρτησία του Ελληνικού  Κράτους. Θα πρέπει να τιμήσουμε  αυτή την επέτειο, σεβόμενοι την ιστορία μας και οραματιζόμενοι το μέλλον μας.

Μια σχολική δράση είναι να εντοπίσουμε στην ευρύτερη περιοχή όπου βρίσκεται η σχολική μονάδα υλικά τεκμήρια που σχετίζονται με την Ελληνική Επανάσταση του 1821: μνημεία και ηρώα, δρόμοι, πλατείες, βιβλία, αντικείμενα τέχνης, κ.ά. Στη συνέχεια ομπορούμε να πραγματοποιήσουμε  έρευνα για τα υλικά τεκμήρια που εντοπίσαμε.

Κατηγορίες: Ιστορια | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 200 χρόνια από την επανάσταση

ο λαχανόκηπος μας

Στις αρχές του Οκτώβρη με τα παιδιά της τάξης μου αποφασίσαμε να φτιάξουμε ένα λαχανόκηπο. Φυτέψαμε μαρούλια μπρόκολα και σπόρους από σπανάκι. Τώρα που γυρίσαμε τα μαρούλια και τα μπρόκολα έχουν μεγαλώσει πολύ. Δυστυχώς το σπανάκι δεν φύτρωσε. Όμως δεν το βάζουμε κάτω θα ξαναφυτέψουμε σπανάκι και κρεμμυδάκια.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ο λαχανόκηπος μας

Ευχές

Καλή χρονιά με υγεία!!!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ευχές

Καλωσόρισμα

Γεια σας είναι η πρώτη φορά που δημιουργώ ιστολογιο. Ελπίζω να βοηθήσει να επικοινωνούμε καλύτερα σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς.

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλωσόρισμα