Beebot

Το BeeBot είναι ένα ελκυστικό προγραμματιζόμενο ρομπότ για μικρά παιδιά. Είναι ένας εύκολος τρόπος εισαγωγής του προγραμματισμού στην τάξη, για παιδιά ηλικίας από τριών ετών. Ωστόσο, η ευέλικτη φύση του σημαίνει επίσης ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε παιδιά έως 8 ετών και να βοηθήσει στην ανάπτυξη και άλλων τομέων του προγράμματος σπουδών. Με το BeeBot θα είστε σε θέση να προγραμματίσετε και να πραγματοποιήσετε πολλά σχέδια δράσης. Καθώς δεν απαιτούμε να έχετε στη διάθεσή σας το ρομπότ Bee Bot, όλες οι δραστηριότητες θα αναφέρονται στην προσομοίωση του ρομπότ στον υπολογιστή σας.

Εκπαιδευτική Ρομποτική

Εκπαιδευτική Ρομποτική ονομάζεται το υπολογιστικό περιβάλλον που αποτελείται από ένα ή περισσότερα ρομπότ (είτε αυτόνομα είτε συνοδευόμενα από υπολογιστή), το οποίο ενθαρρύνει τους μαθητές να σκεφτούν καλύτερα ένα πρόβλημα, να συνεργαστούν, βοηθά τους εκπαιδευόμενους να αποκτήσουν γνώσεις, κριτική σκέψη, εξοικείωση με τους υπολογιστές αλλά και με άλλες επιστήμες ή/και με τις τέχνες.

Η εκπαιδευτική ρομποτική είναι ένας ραγδαία αναπτυσσόμενος κλάδος σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης παγκοσμίως. Τα εκπαιδευτικά ρομπότ έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά με τα βιομηχανικά ρομπότ, είναι χαμηλότερου κόστους και είναι ασφαλέστερο να χρησιμοποιηθούν από μαθητές, φοιτητές, χομπίστες… και παντός είδους χρήστες!!

Επιπλέον τα ρομπότ βγάζουν τον μαθητή από τα στενά όρια της οθόνης του υπολογιστή στον πραγματικό κόσμο.

Στόχος του ιστολογίου

Το Ιστολόγιο αυτό δημιουργήθηκε προκειμένου να αξιοποιηθεί στη διδακτική πράξη ως ο διαδικτυακός χώρος της σχολικής τάξης παρέχοντας τη δυνατότητα ανάρτησης κειμένων και επικοινωνίας στους εκπαιδευτικούς με τους γονείς των μαθητών του νηπιαγωγείου. Επίσης, στοχεύει να επανακαθορίσει τον τρόπο με τον οποίο οι εκπαιδευτικοί χρησιμοποιούν το διαδίκτυο και τους δίνει τη δυνατότητα να επικοινωνήσουν τη δουλειά που γίνεται στην τάξη τους με τους γονείς αλλά και να συμβάλλουν στην ενημέρωση και συμβουλευτική καθοδήγηση των τελευταίων, με την ανάρτηση εκπαιδευτικών άρθρων που άπτονται της κοινωνικοσυναισθηματικής ανάπτυξης των μαθητών.