Παιδί και Δυσλεξία

λήψης 1

Είναι σύνηθες φαινόμενο να υπάρχουν στις σχολικές αίθουσες κάποιοι μαθητές που οι επιδόσεις τους, δε συνάδουν με τη χρονολογική τους ηλικία και το νοητικό δυναμικό το οποίο εκτιμάται ότι έχουν. Μαθητές, που παραλείπουν, αντικαθιστούν, προσθέτουν και αφαιρούν φωνήματα. Μαθητές που, για τους ίδιους, η ανάγνωση μοιάζει ένας καθημερινός γολγοθάς. Μαθητές που τα γράμματα πετάνε και είναι καθρεπτικά. Μαθητές με χαμηλές σχολικές επιδόσεις, χωρίς βέβαια αυτό να είναι απόλυτο. Βεβαίως, οι χαμηλές σχολικές επιδόσεις δεν σχετίζονται πάντοτε με ειδικές μαθησιακές δυσκολίες, ωστόσο καλό θα ήταν αν έχετε την παραμικρή υποψία για την ύπαρξή τους, παραπέμψετε το μαθητή σας στη διεπιστημονική ομάδα του ΚΕΔΑΣΥ.