Προσωπικές πινελιές στις σχολικές αίθουσες

3Μια πολύ όμορφη ιδέα πήρε σάρκα και οστά στην αίθουσα του Α4. Συγκεκριμένα οι μαθητές και μαθήτριες επινόησαν έναν πρωτότυπο τρόπο για να αναρτούν τις εργασίες τους: τις κρεμούν στον τοίχο σαν μια όμορφη, δημιουργική και τόσο χρήσιμη …. μπουγάδα! Έτσι η αίθουσα γίνεται πολύχρωμη κι όλα τα παιδιά μπορούν να διαβάσουν τις εργασίες συμμαθητών/τριών όσες φορές επιθυμούν. Παράλληλα, αυτή η ιδιαίτερη ανάρτηση, δίνει κίνητρο σε πολλούς/ες να εργαστούν πάνω σε ένα θέμα για κάποιο γνωστικό αντικείμενο, ώστε να αποκτήσουν το δικό τους μανταλάκι. Μπράβο στο Α4!

Βιβλιοπαρουσιάσεις

2Η Σχολική Βιβλιοθήκη δείχνει το πρόσωπό της: προκειμένου να καλύψει την ανάγκη των νεαρών αναγνωστών/τριων για μελέτη διαφορετικών βιβλίων ,μια και έρχονται οι διακοπές των Χριστουγέννων, δημιούργησε στη γνωστή πια γωνιά της στον κεντρικό διάδρομο του σχολείου, μια μικρή βιβλιοέκθεση. Ο/Η καθένας/μια έχει τη δυνατότητα να ξεφυλλίσει, να δει εικόνες, να διαβάσει μικρά αποσπάσματα και να επιλέξει να δανειστεί ένα βιβλίο για τις γιορτές. Αυτή η μικρή δράση είναι άλλωστε και μια ευκαιρία να γνωρίσουν οι μαθητές/τριες την ποικιλία των βιβλίων που έχει στα ράφια της η Σχολική Βιβλιοθήκη και να δοκιμάσουν να πειραματιστούν με μια πιο εναλλακτική αναγνωστική επιλογή.

Χριστουγεννιάτικα Χαμόγελα

1Την Πέμπτη 7 Δεκεμβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε ο στολισμός του χριστουγεννιάτικου δέντρου στον χώρο του κεντρικού διαδρόμου του σχολείου μας. Πολλοί/ες μαθητές/τριες έβαλαν ένα στολιδάκι, για το καλό! Γέμισε ο διάδρομος χριστουγεννιάτικη λάμψη, πολύχρωμες μπάλες , αγγελάκια με γκλίτερ και κατακόκκινες κορδέλες. Το πιο σημαντικό είναι πως κατά τη διάρκεια αυτής της διαδικασίας ο διάδρομος αντηχούσε από εφηβικά γέλια, όνειρα διακοπών, συνεργασία για να επισκευαστούν οι προβληματικές μπάλες, ιδέες για να ανάψουν τα λαμπάκια και χειροποίητες κατασκευές για να δημιουργηθούν από το πουθενά καινούργια στολίδια. Στο τέλος τα παιδιά καθάρισαν μόνα τους τον χώρο και θαύμασαν το συλλογικό τους έργο.

Εισαγωγή – Ενημέρωση

Καλημέρα!

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr.

hands g27ecf7003 1920Τα blogs στο ΠΣΔ είναι ένας ασφαλής τρόπος ασύγχρονης επικοινωνίας με τους μαθητές. Είναι ένα ασφαλές περιβάλλον αφού μπορούν να συμμετέχουν είτε όλοι είτε μόνο χρήστες του ΠΣΔ.  Μπορούμε να “ανεβάσουμε” εκπαιδευτικό υλικό αλλά και να επικοινωνούμε.

Σαν σήμερα

21/10/1918: Πραγματοποιείται το πρώτο εργατικό συνέδριο στην Ελλάδα, στο φουαγιέ του «Βασιλικού Θεάτρου» στην Αθήνα.

Οκτώβριος 2024

Σαν σήμερα