Ευτυχισμένο το 2024

Καράβι

Με αφορμή τον ερχομό της νέας χρονιάς θα ήθελα να ευχηθώ σε όλους και όλες Καλή χρονιά με υγεία και χαρές! Οι επιθυμίες και τα όνειρα του καθενός εύχομαι να πραγματοποιηθούν μέσα στο 2024!

Παίζω με τα σχήματα – Tangram

Τίτλος

Παίζω με τα σχήματα… (tangram)

Γνωστικό αντικείμενο ή γνωστικά αντικείμενα

Παιδί και Μαθηματικά/ Σχήματα

Παιδί και Νέες Τεχνολογίες

Τάξη ή τάξεις στις οποίες απευθύνεται

Νηπιαγωγείο

Διδακτικοί στόχοι ή αναμενόμενα αποτελέσματα

Στο τέλος του μ-δραστηριότητας τα παιδιά αναμένεται:

1. Ως προς το γνωστικό αντικείμενο:
  • να αναγνωρίζουν τα σχήματα του τριγώνου, του τετραγώνου και του ορθογωνίου
  • να ανασυνθέτουν χρησιμοποιώντας τα παραπάνω σχήματα παζλ
  • να εξοικειωθούν με τα παραπάνω σχήματα
  1. Ως προς τη χρήση των ΤΠΕ
  • να εξοικειωθούν με τη χρήση βασικών λειτουργιών ενός λογισμικού
  • να εξοικειωθούν με τη χρήση του ποντικιού (drag and drop)
  1. Ως προς τη μαθησιακή διαδικασία
  • να παρατηρούν και να επιλέγουν τον κατάλληλο παράγοντα για τη συμπλήρωση ενός παζλ
  • να αποκτήσουν δεξιότητες συνεργασίας μέσα από τη συμμετοχή τους σε ομάδες

Συνοπτική περιγραφή

Αφού έχει προηγηθεί η γνωριμία με τα σχήματα του τριγώνου, του τετραγώνου και του ορθογωνίου, στην επιφάνεια εργασίας του υπολογιστή θα υπάρχουν συντόμευσεις από  τρία παζλ, τα οποία αποτελούνται  από διάφορα κομμάτια των παραπάνω σχημάτων. Οι μαθητές ανά ζεύγη καλούνται να κατασκευάσουν τα παζλ, μετακινώντας τα κομμάτια στη σωστή θέση. Η μετακίνηση γίνεται με απλό σύρσιμο των κομματιών με τη βοήθεια του ποντικιού (drag & drop). Οι μαθητές κάνουν κλικ στο εικονίδιο του πρώτου παζλ , το διαστημόπλοιο. Όταν οι μαθητές ολοκληρώσουν το πρώτο παζλ, συνεχίζουν με το δεύτερο, και το τρίτο.

Φύλλα εργασίας

Δεν υπάρχει φύλλο εργασίας για τους μαθητές.

Γλαστράκια από ανακυκλώσιμα υλικά

Αν έχετε άδεια κουτιά από καφέ στιγμής, μην τα πετάτε! Μπορείτε με πολύ απλά και φθηνά υλικά να τα μεταμορφώσετε σε όμορφα γλαστράκια, για να στολίσετε τη βεράντα σας.