τον ή των;

γλώσσα

Πολύ συχνά κάνουμε λάθη στα άρθρα που πρέπει να χρησιμοποιήσουμε:

τον: αιτιατική ενικού  –   των: γενική πληθυντικού

Θυμάμαι… ο για ένα, ω για πολλά !

Για περισσότερη εξάσκηση πατάω τον παρακάτω σύνδεσμο:

τον ή των;

Για περισσότερη εξάσκηση πήγαινε στη σελίδα του ιστότοπου: https://blogs.sch.gr/apantaleon/glossa/orthografia/

Εξασκούμαι στην προπαίδεια – 2

φωτο1

Δες εδώ αυτό το βίντεο που μπορεί να σε βοηθήσει να θυμάσαι πιο εύκολα την προπαίδεια του 9:

Για περισσότερη εξάσκηση μπορείτε να παίξετε όσες φορές θέλετε και με αυτό το “παιχνίδι” προπαίδειας

(αντικείμενο δημιουργημένο με e-m content):

Εξασκούμαι στον πολλαπλασιασμό!

Μαθηματικά 2

Κάνω εξάσκηση στους κάθετους πολλαπλασιασμούς  βρίσκοντας τα γινόμενα του παρακάτω φυλλαδίου (τους τρεις πρώτους πολλαπλασιασμούς τους λύνω οριζόντια!):

Κάθετοι πολλαπλασιαμοί

Αν κολλήσω κάπου συμβουλεύομαι έναν από τους παρακάτω πίνακες προπαίδειας:

Λειτουργία Τμημάτων Ένταξης

Ένταξης φωτο

Το Τμήμα Ένταξης είναι μια εξειδικευμένη υποστηρικτική δομή Ειδικής Αγωγής που λειτουργεί σαν χωριστό τμήμα μέσα στο σχολείο και κατά τη διάρκεια λειτουργίας του σχολείου και διαθέτει το δικό του εκπαιδευτικό ο/η οποίος/α έχει πρόσθετα επαγγελματικά προσόντα και κατάρτιση στην Ειδική Αγωγή. Σκοπός της λειτουργίας του είναι η πλήρης ένταξη των μαθητών στο σχολικό περιβάλλον μέσω ειδικών εκπαιδευτικών παρεμβάσεων και προγραμμάτων.