ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΥ

13ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Απρ 202414

DigiFest 2024 Dyt Ellada v2

Οι μαθητές  της ΣΤ΄τάξης 1ου Δημοτικού Ιλίου  συμμετέχουν  στο 13ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας. Η εργασία τους έχει θέμα: «Δημιουργικότητα και φαντασία με 3D σχεδίαση κι εκτύπωση!»

Όλες οι  συμμετοχές του Φεστιβάλ υπάρχουν στον παρακάτω σύνδεσμο:

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 13ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού 2024: Μίλα Τώρα

Μαρ 20248

μιλατορα

Με αφορμή την ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού, έργο των μαθητών της Δ΄τάξης στο μάθημα της Πληροφορικής από το 2ο Δημοτικό Ιλίου.

Συμμετοχή στη δράση Μίλα τώρα από το δίκτυο Yousmile και το χαμόγελο του παιδιού.

από κάτω από: Animation | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού 2024: Μίλα Τώρα

Λαϊκή Τέχνη – Ψηφιακό Λαογραφικό Μουσείο και παιχνίδι

Ιούν 202327

Η ΣΤ΄τάξη μας φέτος δημιούργησε ως ομαδική εργασία στο μάθημα της Πληροφορικής το «Ψηφιακό Λαογραφικό Μουσείο τρισδιάστατων εκθεμάτων». Με βάση το υλικό αυτό στη συνέχεια δημιούργησαν το παιχνίδι τους που παίρνει μέρος στο διαγωνισμό του Μουσείου Σχολική Ζωής κι Εκπαίδευσης, «Δημιουργώντας τα δικά μας παιχνίδια από το χθες στο σήμερα».

Το λινκ για το Μουσείο είναι το ακόλουθο:

Ευχαριστούμε πολύ όλες τις οικογένειες που εμπιστευθήκατε τα αντικείμενά σας να έρθουν στο σχολείο για την εργασία αυτή!

Επίσης τους μαθητές του Β1 που μας εμπιστεύτηκαν και αυτοί αντικείμενά τους από το Μουσείο που έκαναν στην τάξη τους!

ce91cebdceb1cebccebdceb7cf83cf84ceb9cebacf8c page 0001

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Λαϊκή Τέχνη – Ψηφιακό Λαογραφικό Μουσείο και παιχνίδι

Νικηταράς – Αθάνατος!!!

Ιούν 202215

AFISA2 page 0001

Το έργο είναι αφιερωμένο στον σπουδαίο αγωνιστή του 1821 Νικήτα Σταματελόπουλο ή αλλιώς Νικηταρά. Με αφορμή το κλείσιμο από τα 200 χρόνια από την Επανάσταση του 1821 της προηγούμενης χρονιάς που δεν γιορτάστηκε και τα σχολεία ήταν κλειστά. Δημιουργήθηκε από τους μαθητές μας της ΣΤ’ τάξης 2021-2022 στο μάθημα της Πληροφορικής.

Το έργο  πήρε το τρίτο βραβείο στην κατηγορία Animation, στο διαγωνισμό “σινεμά Διαβασες;”. Ο διαγωνισμός αυτός είναι από τους σημαντικότερους και διοργανώνεται από: την Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών, το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους της Δράμας, τη Γενική Γραμματεία Επικοινωνίας και Ενημέρωσης, το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων της Ελλάδας,την ΕΡΤ ΑΕ (Ελληνική Ραδιοφωνία Τηλεόραση), το ΕΚΟΜΕ (Εθνικό Κέντρο Οπτικοακουστικών Μέσων και Επικοινωνίας) και την Πρεσβεία της Κυπριακής Δημοκρατίας στην Ελλάδα.

Το λινκ για να το δείτε είναι το ακόλουθο:

από κάτω από: Animation | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Νικηταράς – Αθάνατος!!!

Ξενιτεμένα μου πουλιά – Διαδραστική έκθεση

Ιούν 202215

page 0001

Το έργο μας είναι αφιερωμένο στα 100 χρόνια από την Μικρασιατική καταστροφή και στους ανθρώπους που βίαια ξεριζώνονται από την πατρίδα και τις εστίες τους. Μια κατάσταση που συμβαίνει ασταμάτητα, αλλάζοντας συντεταγμένες στον πλανήτη μας μέχρι σήμερα. Χιλιάδες οικογένειες αναζητούν νέες πατρίδες και νέα νοήματα στην ύπαρξή τους μέσα από την ανυπαρξία της πρωτόγνωρης κατάστασης της προσφυγιάς. Πρόκειται για αξιοποίηση της ψηφιακής επεξεργασίας εικόνας και δημιουργήθηκε από τους μαθητές μας της Ε΄τάξης 2021-2022 στο μάθημα της Πληροφορικής.

Μπορείτε να δείτε την έκθεση στο ακόλουθο λινκ:

από κάτω από: Αφίσα, Ψηφιακή επεξεργασία εικόνας | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ξενιτεμένα μου πουλιά – Διαδραστική έκθεση

ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ- Σχολικός εκφοβισμός

.jpg

Με αφορμή την μέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού και την δράση Mίλα Tώρα από το χαμόγελο του παιδιού η ΣΤ’  τάξη του 9ου Δημοτικού Ιλίου δημιούργησε στο μάθημα της πληροφορικής το ακόλουθο Stop motion animation. 2021-2022.

ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ

από κάτω από: Animation | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ- Σχολικός εκφοβισμός

ΝΙΚΗΤΑΡΑΣ-ΑΘΑΝΑΤΟΣ

frame 00366

Η ΣΤ τάξη του 1ου Δημοτικού Ιλίου, για να τιμήσει τον σπουδαίο αγωνιστή και άνθρωπο του 1821 Νικήτα Σταματελόπουλο ή Νικηταρά, δημιουργεί ένα stop motion animation με θέμα την ζωή του. Αρχικά είναι έτοιμο το τρεϊλερ της ταινίας που ακολουθεί στον παρακάτω σύνδεσμο:

ΝΙΚΗΤΑΡΑΣ-ΤΡΕΪΛΕΡ

από κάτω από: Animation | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΝΙΚΗΤΑΡΑΣ-ΑΘΑΝΑΤΟΣ

Ρομποτική ζωγραφική με τα πρωτάκια!!!

IMG 20220328 1309011

Εργαλεία μας: το τετράδιο μαθηματικών και πολύ φαντασία!!!!!!! Και μην ξεχνάμε… ζωγραφίζουμε κουτάκι κουτάκι!!!!

από κάτω από: Ψηφιακή ζωγραφική | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ρομποτική ζωγραφική με τα πρωτάκια!!!

Φεστιβάλ Ολυμπίας- 21η Camera Zizanio

Νοέ 202121

Επίσημη επιλογή του έργου “200 Χρόνια Αθάνατοι” στην 21η Camera Zizanio!!!!

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Φεστιβάλ Ολυμπίας- 21η Camera Zizanio

animart festival

Ιούλ 20216

Επίσημη επιλογή  του έργου μας  της ΣΤ δημοτικού 1ο – 2ο Δημοτικά Ιλίου ” 200 Χρόνια Αθάνατοι”!!!!!

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο animart festival
« Παλιότερα άρθρα