Ιστορίας και Γαλλικών δρώμενα

Το ιστολόγιο αυτό είναι χώρος ανταλλαγής ιδεών, εξ αποστάσεως εκπαίδευσης,και βοήθημα σπιτιού για τους μαθητές μου. Προσοχή!δέστε τη σελίδα "Προσοχή!!!"

Μέγας Αλέξανδρος

Σεπ 202318

Μέγας Αλέξανδρος

Η ΓΑΛΛΙΑ

Δεκ 201916

Η Γαλλία είναι μία χώρα της οποίας τα περισσότερα εδάφη βρίσκονται στη Δυτική Ευρώπη αλλά περιλαμβάνει και εδάφη σε διάφορες περιοχές της υφηλίου. Πρωτεύουσά της είναι το Παρίσι. Έχει ως επίσημη γλώσσα τα γαλλικά και ως νόμισμα το ευρώ.  Η σημαία της αποτελείται από τρεις κάθετες λωρίδες χρώματος μπλε, άσπρο και κόκκινο. Εθνικός της ύμνος είναι η Μασσαλιώτιδα και σύνθημά της

• Ελευθερία
  • Ισότητα
  • Αδελφοσύνη

Πολίτευμα

Το πολίτευμα της Γαλλίας είναι προεδρική δημοκρατία και βασική συνταγματική της αρχή “κυβέρνηση του λαού από το λαό και υπέρ του λαού.

Οικονομία

Η Γαλλία έχει ισχυρή οικονομία. Δραστηριοποιείται στους τομείς των τροφίμων, της αεροναυπηγικής, της αυτοκινητοβιομηχανίας, του τουρισμού, των προϊόντων πολυτελείας κ.α.

louvre

Apprendre le français avec Zaz!

Δεκ 20199

Le père Noël

Δεκ 20192

tiré par: https://www.lemagfemmes.com/Noel/les-origines-du-pere-noel.html

Le Père Noël est emblématique de la fête de Noël. Mais savez-vous ce qui explique le succès mondial de ce personnage ? Nous vous proposons de découvrir la véritable histoire du Père Noël, comment il est né et s’est imposé partout dans le monde, y compris dans les pays qui ne sont pas de tradition chrétienne.

Saint Nicolas, ancêtre du Père Noël

Ce n’est qu’au XIXème siècle qu’est apparu dans notre folklore le Père Noël tel que nous le connaissons. Avant l’arrivée du Père Noël, c’est Saint Nicolas, fêté le 6 décembre, qui remplissait le rôle de donateur de cadeaux ! En effet, ce saint Patron des petits enfants était traditionnellement chargé de récompenser les enfants sages en leur distribuant friandises et jouets. Son acolyte, le Père Fouettard, avait quant à lui la lourde responsabilité de punir les enfants méchants. On peut donc considérer que Saint Nicolas est l’ancêtre du Père Noël. Cependant, pour que nous passions progressivement des cadeaux de la St Nicolas le 6 décembre aux cadeaux du 25 décembre apportés par le Père Noël, il fallut également une influence étrangère, celle de Santa Claus.

Et.. un conte en pdf pour se détendre: coucou pere noel

Περί ιστολογίου: ” Ιστορίας και Γαλλικών δρώμενα”

Δεκ 20192

Αγαπητοί/ες αναγνώστες/στριες,

Στο παρόν ιστολόγιο μπορείτε να βρείτε υλικό για τη διδασκαλία των γαλλικών και την ιστορία στο γυμνάσιο. Πιο συγκεκριμένα:

Α. Για τα τα γαλλικά, θα βρείτε:

1. Τα βιβλία του ΟΕΔΒ της κάθε τάξης (action.fr-,gr.1, action.fr-,gr.3 και micro intervalle) σε μορφή αρχείου .pdf
  2. Υλικό πάνω στις ενότητες του κάθε βιβλίου σε μορφή αρχείου .pdf
  3. Το λεξιλόγιο των ενοτήτων σε μορφή αρχείου .pdf

Β. Για την ιστορία θα βρείτε (για την κάθε τάξη του γυμνασίου):

1. Τις παρουσιάσεις των μαθημάτων, όπως αυτά παραδίδονται μέσα στην τάξη.
  2. Επιπλέον videos για την καλύτερη κατανόηση των ενοτήτων.

Micro-intervalle

Οκτ 20182

Micro intervalle (Βιβλίο μαθητή)

Micro-intervalle (Ενότητες 1-3)

Micro-intervalle (λεξιλόγιο)

Action fr-gr3

Οκτ 201724

Action fr.gr3 (001-028)

Action fr.gr3 (029-056)

Action fr.gr3 (057-084)

Action fr.gr3 (085-112)

Action.fr-gr3 (βιβλίο ασκήσεων)

Διαδραστικό βιβλίο

Action.fr-gr 3 (ενότητες 0-3)

Action-fr.gr 3 (ΛΕΞΙΛΟΓΙΟ)

Action-fr.gr1

Οκτ 201724

Α’ γυμνασίου (ενότητες 1-3)

Β΄ γυμνασίου (ενότητες 4-6)

Α΄και Β΄ Γυμνασίου: Διαδραστικό βιβλίο

action-fr.gr1 (Ενότητες 0-6)

Action.fr-gr1 (ΛΕΞΙΛΟΓΙΟ) (Ενότητες 0-6)

Κεφάλαιο 7.ΙΙ: Ο ελληνισμός υπό βενετική και οθωμανική κυριαρχία

Ιούλ 201724

Κεφάλαιο 7.II

Κεφάλαιο 7.Ι.4.: Πολιτικές, οικονομικές και κοινωνικές εξελίξεις από τον 15ο έως τον 18ο αιώνα

Ιούλ 201724

Κεφάλαιο 7.I.4

« Παλιότερα άρθρα

Σαν σήμερα

18/8/2004: Το αγώνισμα της σφαιροβολίας επιστρέφει στην κοιτίδα του, στο στάδιο της Αρχαίας Ολυμπίας, έπειτα από 1611 χρόνια.
Νικητές αναδεικνύονται ο ουκρανός Γιούρι Μπιλόνογκ στους άνδρες και η κουβανέζα Γιουμιλεϊντι Κούμπα στις γυναίκες.

Αύγουστος 2024