Η αξία της δια βίου άσκησης για την υγεία

0e8549ee 1245 4215 bf8f 5818ec21412a

Η τεχνολογία σήμερα μας απάλλαξε από πολλές βαριές χειρωνακτικές εργασίες του παρελθόντος. Μας εξασφάλισε πολλά υλικά αγαθά με αποτέλεσμα – όχι απλώς να ευημερούμε αλλά να υπερκαταναλώνουμε άσκοπα και ταυτοχρόνως να κινούμαστε ελάχιστα. Μας χάρισε το αυτοκίνητο, την τηλεόραση, τα βιντεοπαιχνίδια, το γρήγορο φαγητό, τα τσιπς και τόσες άλλες «απολαύσεις»! Συνέπεια όμως όλων αυτών είναι η υποκινητικότητα, η παχυσαρκία και το άγχος. Η άσκηση μπορεί αποδεδειγμένα να βοηθήσει στη βελτίωση της ποιότητας ζωής μας.

Το υγιές σώμα

«Νους υγιής εν σώματι υγιεί». Με το ρητό αυτό εννοούμε ότι είναι επιθυμητό να έχουμε νου υγιή μέσα σε σώμα υγιές. Πώς μπορούμε να το πετύχουμε αυτό;

Μερικά στοιχεία για το σώμα μας

• Το σώμα μας αποτελείται κυρίως από νερό (70% του βάρους είναι νερό).
  • Η καρδιά μας είναι ένας μυς που στέλνει το αίμα σ’ όλο το σώμα. Η καρδιά ενός ενήλικα χτυπάει πάνω από 100.000 φορές την ημέρα.
  • Τα οστά σηκώνουν το βάρος του σώματος. Χωρίς αυτά θα καταρρέαμε!
  • Κάθε κίνηση του σώματος γίνεται με τους μύες. Τους χρησιμοποιούμε για να σκύβουμε, να περπατάμε, να τρέχουμε, να πηδάμε, ακόμη και για να ανοιγοκλείσουμε τα μάτια μας, ή να κουνήσουμε τα αυτιά μας!
Εικόνα

Συνέχεια

Κατηγορίες: Εκπαιδευτικό υλικό, Φυσική Αγωγή Ε΄- ΣΤ΄ | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η αξία της δια βίου άσκησης για την υγεία

Οι μασκότ των Ολυμπιακών Αγώνων

Κατηγορίες: Εκπαιδευτικό υλικό, Φυσική Αγωγή Γ΄- Δ΄ | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οι μασκότ των Ολυμπιακών Αγώνων

Ημέρες αγάπης

IMG 295c079df668f1264ff012071844b5e0 V

Ημέρες αγάπης

Κατηγορίες: Δράσεις | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ημέρες αγάπης

Παραδοσιακά παιχνίδια

1222
Κάθε παραδοσιακό παιχνίδι εκφράζει την εποχή και την κοινωνία που το δημιούργησε (κοινωνικές σχέσεις, οικονομική κατάσταση, πολιτιστικές αξίες, τεχνολογία, αντιλήψεις για την πολιτική, τον πολιτισμό, το φύλο, τις σχέσεις με τους άλλους λαούς).
Πολλά παραδοσιακά παιχνίδια παραλλάσσονται και ξεπερνούν τα σύνορα των κρατών και εμφανίζονται σε διάφορους λαούς, όπως το κρυφτό, το κυνηγητό, η μπάλα, το σχοινάκι, οι βώλοι, κ.ά. Για παράδειγμα, το παιχνίδι κουτάκια ή τρικαμούτσι ή κεραμιδάκια, είναι ένα παραδοσιακό παιχνίδι που παίζεται από ΤσιγγάνουςΡώσους και Βλάχους στα Βαλκάνια ( Βικιπαίδεια).
Κατηγορίες: Εκπαιδευτικό υλικό | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παραδοσιακά παιχνίδια