Χρόνια πολλα΄!

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου μας, εύχεται σε όλους, παιδιά και γονείς, καλά Χριστούγεννα και ευτυχισμένο το νέο έτος 2024 με υγεία πάνω από όλα και χαρά. Καλή αντάμωση στις 8 Ιανουαρίου 2024 !

Ευχετήρια κάρτα

Μαθηματικά Στ

Ελάχιστο Κοινό Πολλαπλάσιο (Ε.Κ.Π.) – Θεωρία και ασκήσεις.

Ο μαγνήτης

Ο μαγνήτης

Η χαρακτηριστική ιδιότητα των μαγνητών είναι η ελκτική δύναμη που ασκούν σε ορισμένα υλικά που ονομάζονται σιδηρομαγνητικά, στο σίδηρο, στο νικέλιο και στο κοβάλτιο. Οι μαγνητικές ιδιότητες οφείλονται στον τρόπο με τον οποίο κινούνται τα ηλεκτρόνια γύρω από τους πυρήνες στα άτομα των μαγνητών.

Η ιστορία του σχολείου μας

Ματζουράνης Ανέστης

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΤΕΡΝΩΝ

ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΤΕΡΝΩΝ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ

Φωτογραφίες από το 1900 με  το παρθεναγωγείο και το αρρένων .

Οι χωριανοί βοηθούν να χτιστεί το σχολείο.

Η είσοδος του παλαιό σχολείο που ονομάστηκε Καρτεράκειο γιατί ο κ. Καρτεράκης ήταν ευεργέτης και έδινε χρήματα για να χτιστεί το νέο σχολείο.

Η αίθουσα των εκδηλώσεων.  Αυτό ήταν το παλαιό σχολείο των Στερνών. Βρίσκεται ακριβώς έξω από το νέο σχολείο και δίπλα έχει την εκκλησία του Αϊ – Γιάννη όπου έκαναν μάθημα τα παιδιά όταν οι Γερμανοί είχαν πάρει το σχολείο για δική τους χρήση.

Εκεί κάνουμε εκδηλώσεις .

Αγαπάμε από παλιά το θέατρο.

Προσέχουμε από παλιά το περιβάλλον.

Σήμερα το σχολείο μας έχει 6 τάξεις με 82 παιδιά.   Περνάμε πολύ όμορφα!!!