Ξεκινήστε εδώ

ΕΥΧΕΣ

eyxes

Επίσκεψη σε ελαιοτριβείο

Στα πλαίσια των διδακτικών επισκέψεων του 1ου Εργαστηριακού Κέντρου  Ζακύνθου πραγματοποιήθηκε επίσκεψη των μαθητών του Τομέα Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού του ΕΠΑΛ. Ζακύνθου σε Τοπικό ελαιοτριβείο στο Βασιλικό Ζακύνθου , όπου πραγματοποιήθηκε ξενάγηση σχετικά με τη διαδικασία παραγωγής  Βιολογικού ελαιολάδου ψυχρής έκθλιψης, η σημασία της καλλιέργειας και παραγωγής Βιολογικού ελαιολάδου . Παράλληλα οι μαθητές είδαν στην πράξη τους Αυτοματισμούς που χρησιμοποιήθηκαν, τους Ηλεκτρολογικούς πίνακες της μονάδας, τη λειτουργία του Ρομποτικού μηχανήματος, τα κυκλώματα P.L.C.

Παρακολουθήσαμε όλα τα στάδια Παραγωγής στις διάφορες μονάδες :

Αποφυλλοτήριο –   Πλυντήριο – Πετρόμυλο –Μαλακτήρα – Ρομποτικό μηχ/μα – Πιεστήριο-Διαχωριστήρας

Λογοθέτη

Φωτεινοί Σηματοδότες – Ηλεκτρονικοί ΕΠΑΛ Ζακύνθου

Ασκηση για το μάθημα ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ

Σύμπραξη ΕΠΑΛ-Μουσικό Σχολείο με θέμα Ηχοληψία

Οι μαθητές του Τομέα Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού ,του ΕΠΑΛ Ζακύνθου επισκέφτηκαν  το Μουσικό Σχολείο , στα πλαίσια σύμπραξης με κοινό διδακτικό αντικείμενο την Ηχοληψία
Συζητήθηκαν Θεματα όπως
Τι ειναι ο ΉΧΟς