ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

Οι μέρες πριν τις γιορτές των Χριστουγέννων κύλησαν πολύ όμορφα με δραστηριότητες όπως κατασκευή καρτών, ζωγραφική, παιχνίδια και ανάγνωση παραμυθιών.  Ο Φον Κουραμπιές και ο Κόμης Μελομακαρόνης, Το μικρότερο χριστουγεννιάτικο δώρο, Η Γέννηση του Χριστού ήταν αυτά που μας συντρόφευσαν αλλά ακόμη περισσότερο μας άρεσαν οι ιστορίες που έγραψαν για μας οι γονείς από τα παιδικά τους χρόνια!Κάθε μέρα περιμέναμε με ανυπομονησία να ακούσουμε την επόμενη ιστορία! Μας ενθουσίασαν όλες γιατί ήταν αληθινές!

Παράσταση Καραγκιόζη στην τάξη μας

Την Πέμπτη 8 Δεκεμβρίου επισκέφτηκαν την τάξη μας δύο μαθητές της πέμπτης τάξης και έπαιξαν Καραγκιόζη! Τα παιδιά είδαν τις φιγούρες και παρακολούθησαν το έργο “Ο Καραγκιόζης νύφη”. Ήταν μια διασκεδαστική στιγμή της μέρας, περάσαμε υπέροχα!

20221208 121457

ΦΙΓΟΥΡΑ ΜΟΡΦΟΝΙΟΣ

Επίσκεψη στο Ειδικό Σχολείο Κωφών Πανοράματος

Την Τετάρτη 7 Δεκεμβρίου η πρώτη τάξη του 33ου Δ.Σ. Θεσ/νικης- Άσυλο του Παιδιού, επισκέφτηκε το Ειδικό σχολείο Κωφών και Βαρηκόων Πανοράματος. Ήταν μια μοναδική εμπειρία η επαφή των παιδιών με τους κωφούς μαθητές και η γνωριμία με τη νοηματική γλώσσα. Οι μαθητές μας έπαιξαν παιχνίδια στους Η/Υ, ζωγράφισαν, έφτιαξαν κάρτες και έπαιξαν παιχνίδια στο γυμναστήριο του σχολείου. Αυτή η μέρα θα μας μείνει αξέχαστη!