ΜΑΛΑΤΕΣΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ

0

Συγγραφέας: ΜΑΛΑΤΕΣΤΑ ΑΓΓΕΛΙΚΗ-ΑΘΗΝΑ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 14-04-2020

Εδώ θα βρείτε μια ενδιαφέρουσα παρουσίασή μου για την επεξεργασία του βίντεο-κλιπ ενός γαλλικού τραγουδιού με τη χρήση τριών ψηφιακών εργαλείων (Edpuzzle, ProProfs, ThingLink), στα πλαίσια της εξ αποστάσεως ασύγχρονης διδασκαλίας. Αφορά το Δημοτικό και συγκεκριμένα την Στ’ τάξη, αλλά θα μπορούσε να εφαρμοστεί και στην Πρώτη τάξη του Γυμνασίου.

L’oiseau et l’enfant – ένα υπέροχο γαλλικό τραγούδι από μαγικές παιδικές φωνές

0

Συγγραφέας: ΜΑΛΑΤΕΣΤΑ ΑΓΓΕΛΙΚΗ-ΑΘΗΝΑ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 23-11-2018

Το παιδικό συγκρότημα “Kids United” τραγουδά ένα πασίγνωστο τραγούδι και μας ταξιδεύει με τις παιδικές μελωδικές φωνές στη μαγεία της γαλλικής μουσικής!

Ευχές για τη νέα σχολική χρονιά

0

Εύχομαι σε όλους, μικρούς και μεγάλους, να έχουμε μια υπέροχη σχολική χρονιά, γεμάτη υγεία, δύναμη, υπομονή και δημιουργικότητα!

Κάποιες χρήσιμες συμβουλές για καθηγητές γαλλικών

0

Συγγραφέας: ΜΑΛΑΤΕΣΤΑ ΑΓΓΕΛΙΚΗ-ΑΘΗΝΑ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 29-01-2017

Εδώ θα βρείτε ιδέες για δραστηριότητες στην τάξη που δεν χρειάζονται υλικά! Μόνο που είναι γραμμένες στα γαλλικά!

Ένα υπέροχο τραγούδι με μελωδικές παιδικές φωνές

0

Συγγραφέας: ΜΑΛΑΤΕΣΤΑ ΑΓΓΕΛΙΚΗ-ΑΘΗΝΑ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 27-01-2017

Εδώ μπορείτε να απολαύσετε ένα μελωδικότατο γαλλικό τραγούδι που ερμήνευσαν με μοναδικό τρόπο παιδιά. Καλή σας ακρόαση!

Ego-Willy William

0

Συγγραφέας: ΜΑΛΑΤΕΣΤΑ ΑΓΓΕΛΙΚΗ-ΑΘΗΝΑ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 03-12-2016

Παρουσιάζω τον εαυτό μου στα γαλλικά

0

Θέλετε να μιλήσετε γαλλικά ; Θέλετε να επικοινωνήσετε στα γαλλικά ; Είσαστε στο …σωστό ιστολόγιο! Εδώ θα μάθουμε πώς να παρουσιάζουμε τον εαυτό μας και τα ενδιαφέροντά μας στα γαλλικά, αλλά και να ρωτάμε το συνομιλητή μας για τα δικά του ενδιαφέροντα!

Εδώ μπορείτε να πάρετε μια πρώτη…γεύση από αυτά που θα μάθουμε τις επόμενες μέρες! À bientôt !

Ας απολαύσουμε ένα γαλλικό τραγούδι από την περσινή χρονιά

0

Συγγραφέας: ΜΑΛΑΤΕΣΤΑ ΑΓΓΕΛΙΚΗ-ΑΘΗΝΑ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 28-11-2015

Ευχές για καλά Χριστούγεννα (οσονούπω) αλά γαλλικά!

0

Συγγραφέας: ΜΑΛΑΤΕΣΤΑ ΑΓΓΕΛΙΚΗ-ΑΘΗΝΑ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 27-11-2015

Εύχομαι σε όλους Καλά Χριστούγεννα (έστω και …από τώρα) με ένα χαρακτηριστικό τραγουδάκι στα γαλλικά, εδώ

0