Ζούμε στη Δημοκρατία

Ο τρόπος με τον οποίο οργανώνεται και ασκείται η κρατική εξουσία ονομάζεται πολίτευμα. Δημοκρατία είναι το πολίτευμα στο οποίο την εξουσία την έχει ο δήμος, δηλαδή ο λαός. Στην Ελλάδα έχουμε δημοκρατία.

Ας δούμε λίγα στοιχεία για αυτό το πολίτευμα.

Για να δούμε τι θυμόμαστε!!!

Τα μεγαλύτερα ποτάμια της Ελλάδας

Το άρθρο περιλαμβάνει τα δέκα ποτάμια με το μεγαλύτερο μήκος που υπάρχουν στον Ελλαδικό χώρο. Εκτός από το μήκος τους υπάρχουν ακόμη στοιχεία για τις κύριες πηγές, αλλά και για τις εκβολές τους.

Τα μεγαλύτερα ποτάμια της Ελλάδας

Οι φωτογραφίες είναι από τη ελληνική wikipedia.org

Το φαινόμενο του θερμοκηπίου

Η Γη δέχεται καθημερινά την ηλιακή ακτινοβολία. Ένα μέρος αυτής της ακτινοβολίας ανακλάται από την ατμόσφαιρα, τα σύννεφα και από την επιφάνεια της Γης. Το υπόλοιπο μέρος απορροφάται από την επιφάνεια της Γης και τους ωκεανούς.

Μερικές από τις ανθρώπινες ενέργειες (παραγωγή καυσαερίων από τα εργοστάσια, τα αυτοκίνητα κ.ά.) αυξάνουν την ποσότητα του διοξειδίου του άνθρακα στην ατμόσφαιρα, με αποτέλεσμα να εγκλωβίζονται περισσότερες ηλιακές ακτίνες και να αυξάνεται η θερμοκρασία στη Γη.

Το διοξείδιο του άνθρακα δηλαδή γίνεται ένα «σύννεφο», που δεν αφήνει τη θερμοκρασία να διαφύγει και έτσι προκαλείται το φαινόμενο του θερμοκηπίου.

Διατροφικές Συνήθειες των μαθητών/τριών του Δημοτικού Σχολείου

Ποιες είναι οι διατροφικές συνήθειες των μαθητών/τριών καθώς και οι στάσεις τους, αλλά και οι αντιλήψεις τους γενικότερα για τη διατροφή και τον υγιεινό τρόπο ζωής; Ποια είναι τα αγαπημένα φαγητά των μαθητών/τριών και ποια είναι τα τρόφιμα που καταναλώνουν ποιο συχνά; Τελικά στη σύγχρονη εποχή που ζούμε η υγιεινή διατροφή είναι ανάγκη ή επιθυμία για τα παιδιά και κατ’ επέκταση και για όλους μας;

Διατροφικές Συνήθειες των μαθητών/τριών του Δημοτικού Σχολείου

Ψηφιακό Λεξικό: Τα ψηλότερα βουνά της Ελλάδας

Το ψηφιακό λεξικό: “Τα ψηλότερα βουνά της Ελλάδας” περιλαμβάνει τα δώδεκα βουνά με το μεγαλύτερο ύψος που υπάρχουν στον Ελλαδικό χώρο. Ο/Η μαθητής/τρια μπορεί να τα αναζητήσει τόσο σε αλφαβητική σειρά, όσο και σε σειρά ύψους.

Τα ψηλότερα βουνά της Ελλάδας

Καλωσήρθατε

Καλωσήρθατε στο ιστολόγιο. Μπορείτε να δείτε περισσότερα στη διεύθυνση http://users.sch.gr/alefthymiou/

Ιούνιος 2024