Τρεις Ιεράρχες

Κάθε χρόνο, στις 30 Ιανουαρίου, η Χριστιανική Εκκλησία τιμά από κοινού τους τρεις Μεγάλους Πατέρες και Οικουμενικούς Δασκάλους, τον Μέγα Βασίλειο, τον Γρηγόριο τον Θεολόγο και τον Ιωάννη τον Χρυσόστομο. Στην Ελλάδα τιμώνται ως προστάτες της εκπαίδευσης και των γραμμάτων.

Η εορτή των Τριών Ιεραρχών, εκτός από τον εκκλησιαστικό χαρακτήρα, έχει και εκπαιδευτικό στα καθ’ ημάς. Θεωρείται ως η εορτή των ελληνικών γραμμάτων, καθόσον οι Τρεις Ιεράρχες συνετέλεσαν στην ανάπτυξη της χριστιανικής διδασκαλίας, σε συνδυασμό με την ανάπτυξη των αρχαίων ελληνικών γραμμάτων. Ο εκπαιδευτικός χαρακτήρας της εορτής των Τριών Ιεραρχών καθιερώθηκε στις 9 Αυγούστου του 1841 από το ακαδημαϊκό συμβούλιο του Οθωνείου Πανεπιστημίου (νυν Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών) και πρωτογιορτάστηκε στις 30 Ιανουαρίου του 1842. Τα επόμενα χρόνια, ο εορτασμός επεκτάθηκε σ’ όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης.

Απολυτίκιο

Τους τρεις μεγίστους φωστήρας της τρισηλίου Θεότητος, τους την οικουμένην ακτίσι δογμάτων θείων πυρσεύσαντας, τους μελιρρύτους ποταμούς της σοφίας, τους την κτίσιν πάσαν θεογνωσίας νάμασι καταρδεύσαντας, Βασίλειον τον μέγαν, και τον Θεολόγον Γρηγόριον, συν τω κλεινώ Ιωάννη, τω την γλώτταν χρυσορρήμονι, πάντες οι των λόγων αυτών ερασταί, συνελθόντες ύμνοις τιμήσωμεν· αυτοί γαρ τη Τριάδι, υπέρ υμών αεί πρεσβεύουσιν.

Κατηγορίες: Σχολικές Αργίες | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τρεις Ιεράρχες

Σωστή διατροφή

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σωστή διατροφή

Jurgen Klopp

Κατηγορίες: Liverpool FC, Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Jurgen Klopp

Τηλεκπαίδευση

Από τις 16 Νοεμβρίου 2020 εφαρμόζεται στα σχολεία όλης της ελληνικής επικράτειας, όλων των βαθμίδων, η εξ αποστάσεως εκπαίδευση ή απλά τηλεκπαίδευση. Το Υπουργείο Παιδείας επέβαλε ως υποχρεωτική τη σύγχρονη εξ αποστάσεως διδασκαλία γιατί πράγματι είναι η μορφή διδασκαλίας που σε ένα σημαντικό βαθμό υποκαθιστά τη δια ζώσης διδασκαλία. Το σύστημα Webex στο οποίο στηρίχθηκε η διδασκαλία αυτής της μορφής είχε στην αρχή σημαντικά προβλήματα τα οποία ευτυχώς γρήγορα βελτιώθηκαν. Μέχρι σήμερα όμως, δηλαδή έναν περίπου μήνα μετά, το σύστημα Webex συνεχίζει να ταλαιπωρεί εκπαιδευτικούς και μαθητές της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης την 4η και 5η ώρα της διδασκαλίας, δηλαδή από τις 16:00 έως τις 17:30. Αυτό που συμβαίνει σχεδόν σε καθημερινή βάση είναι ιδιαίτερα αρνητικό  για τη συγκεκριμένη εκπαιδευτική διαδικασία  και πρέπει να παρέμβει άμεσα το Υπουργείο.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τηλεκπαίδευση