Καλωσόρισμα
Αγαπητές μαθήτριες, μαθητές, γονείς, φίλες και φίλοι του σχολείου μας,
σας καλωσορίζουμε στο ιστολόγιο του 9ου Νηπιαγωγείου Ασπροπύργου.
Σε μία εποχή όπου η τεχνολογία και οι εφαρμογές της διαχέουν την καθημερινότητα μας, η αξιοποίηση των δυνατοτήτων του διαδικτύου έχει βρει σημαντικές εφαρμογές στο χώρο της ενημέρωσης και της διακίνησης πληροφοριών. Ο Σύλλογος Διδασκόντων, επιθυμώντας να εντάξει το σχολείο μας στην κοινωνία της πληροφορίας, σχεδίασε και ανέπτυξε το παρόν ιστολόγιο. Σκοπός του είναι να δημιουργηθούν νέοι δίαυλοι επικοινωνίας- τόσο με τους μαθητές και τις μαθήτριες όσο και με τους γονείς- προκειμένου αυτοί/ες να ενημερώνονται για τους σκοπούς και τους στόχους του Νηπιαγωγείου γενικότερα αλλά και για τα δρώμενα, τα προγράμματα, τις εργασίες του δικού μας νηπιαγωγείου. Επίσης, μ΄ αυτό τον τρόπο ενισχύεται η συνεργασία και η αλληλεπίδραση με γονείς και μαθητές/τριες .
Πιο συγκεκριμένα, στο ιστολόγιο μας θα βρείτε πληροφορίες για το σχολείο μας, το εκπαιδευτικό του προσωπικό και τις δράσεις μας, αναρτήσεις των δραστηριοτήτων οργανώνονται στο νηπιαγωγείο μας, ανακοινώσεις για ζητήματα που προκύπτουν, χρήσιμες πληροφορίες/κατευθυντήριες γραμμές για τους γονείς αλλά και κάποιους χρήσιμους συνδέσμους που αφορούν ψηφιακές βιβλιοθήκες, ψηφιακές εγκυκλοπαίδειες, υπηρεσίες κ.α. Επίσης, θα υπάρξει η δυνατότητα να αναρτώνται προτεινόμενες ψηφιακές εκπαιδευτικές δραστηριότητες για περαιτέρω εξάσκηση.
Στο email του σχολείου mail@9nip-asprop.att.sch.gr μπορείτε να μας στέλνετε τις δικές σας παρατηρήσεις και τυχόν προτάσεις, ώστε να βελτιώσουμε την εικόνα του ιστολογίου μας με απώτερο σκοπό την ενίσχυση της επικοινωνίας και της αλληλεπίδρασης μας.
Σε αυτό το ταξίδι της γνώσης που ξεκινά για τα παιδιά σας με τη φοίτησή τους στο Νηπιαγωγείο εμείς θα είμαστε δίπλα τους για πιστεύουμε ότι «πίσω από κάθε παιδί που πιστεύει στον εαυτό του υπάρχει ένας ενήλικας που πίστεψε πρώτα σ΄αυτό» (Mathew Jacobson).
Οι εκπαιδευτικοί του 9ου Νηπιαγωγείου Ασπροπύργου