Ολοήμερο πρόγραμμα

OLOHMERO 717x525 1

Αγαπητοί Γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι από αύριο Τετάρτη 18/9/2024 θα λειτουργεί κανονικά η Πρωινή Ζώνη (Προσέλευση 7:00- Νότια Είσοδος-αυλή) του σχολείου μας.

Θα λειτουργήσουν και τα 4 τμήματα του Ολοήμερου Προγράμματος (Αποχώρηση Νότια Είσοδος).

1ο Τμήμα

Αποχώρηση στις 15:00

2ο, 3ο, 4ο Τμήμα

Αποχώρηση στις 16:00

Σχολή Γονέων από το Κέντρο Κοινότητας Δήμου Κορυδαλλού

Αγαπητοί Γονείς,

σας παραθέτουμε το βίντεο, την αφίσα και το Δελτίο Τύπου του Κέντρου Νεότητας του Δήμου Κορυδαλλού σχετικά με τη Σχολή Γονέων.

Screenshot 2024 09 16 003720

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΟΜΑΔΑ ΓΟΝΕΩΝ 2025

Με εκτίμηση,

Σχόλασμα

Αγαπητοί Γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι από τη Δευτέρα 16/9/2024 και κάθε μέρα όλοι οι μαθητές θα σχολάνε κανονικά στις 13:15.

images

Με εκτίμηση η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 9ου Δημοτικού Σχολείου Κορυδαλλού

Αποχώρηση Μαθητών/τριων – Έξοδοι σχολείου

Σας ενημερώνουμε ότι οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας θα αποχωρούν καθημερινά από τις εξόδους όπως καταγράφονται παρακάτω σύμφωνα με τα τμήματα τους κανονικά στις 13:15.

Πίνακας θα αναρτηθεί και στις αντίστοιχες εξόδους του σχολείου.

Μόνο για την Α’ τάξη του σχολείου μας η αποχώρηση θα γίνει ως εξής:

Πέμπτη 12/9/2024 σχόλασμα 11:30

Παρασκευή 13/9/2024 σχόλασμα 12:25

ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΤΜΗΜΑΤΩΝ – Αντιγραφή

Ο Αγιασμός του Σχολείου μας

Την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2024, στις 9:00 π.μ.,

θα γίνει ο Αγιασμός για το νέο σχολικό έτος 2024-2025

για όλους τους μαθητές του 9ου Δημοτικού Σχολείου Κορυδαλλού.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ – ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ: ΝΟΤΙΑ ΕΙΣΟΔΟΣ (αυλή – Ησιόδου 25)

Οι μαθητές/μαθήτριες θα συγκεντρωθούν στον αύλειο χώρο του σχολείου, συνοδευόμενοι από τους κηδεμόνες τους. Μετά την τελετή του Αγιασμού όλοι οι μαθητές θα αποχωρήσουν.

Οι μαθητές της Α τάξης θα παραμείνουν με τους κηδεμόνες τους στον αύλειο χώρο για να μοιραστούν στα τμήματά τους και να γίνει η πρώτη γνωριμία με τους εκπαιδευτικούς.

Όλοι οι μαθητές θα πάρουν τα βιβλία τους την Πέμπτη 12 Σεπτεμβρίου 2024 και η προσέλευση τους θα γίνει κανονικά στις 8:15 από τη Νότια Είσοδο (αυλή-Ησιόδου 25).

Παρακαλούνται οι γονείς να παρακολουθούν την ιστοσελίδα του σχολείου μας για νέες ανακοινώσεις.

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 9ου Δ. Σ. Κορυδαλλού σας εύχονται

Καλή και Δημιουργική Σχολική Χρονιά!

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 9ου Δημοτικού Σχολείου Κορυδαλλού εύχονται σε όλους τους μαθητές και τις οικογένειές τους

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!

summer

Ολοκληρώθηκε η 8η Εβδομάδα Βιβλιοφιλίας

«Όταν η αγάπη περισσεύει!»

…Αγάπη δίχως όρια… Αγάπη δίχως προϋποθέσεις… Αγάπη ανεξάντλητη
δίνουν τα ζώα. Μακάρι να μπορούσαμε να αγαπήσουμε όπως αυτά…

Επιμέλεια παρουσίασης: Κατερίνα Βορεοπούλου & Ελένη Μητρούλα

ΔΙΑΧΥΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ E TWINNING ΣΤΗ ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ

Στα πλαίσια της διάχυσης του προγράμματος e twinning ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΟΝΤΑΣ ΜΑΖΙ ΜΙΑ ΑΝΑΣΑ ΠΑΙΡΝΕΙ Η ΓΗ , GO GREEN SAVE THE EARTH στη μαθητική κοινότητα, τη σχολική χρονιά 2023-2024 έγιναν οι ακόλουθες δράσεις-εργασίες από τους μαθητές του σχολείου μας υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών τους:

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ-ΑΦΙΣΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗΣ ΓΙΟΡΤΗΣ

Καλοκαιρινή γιορτή 2024

Ευχαριστήριο προς το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων

ΠΡΟΣ ΤΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ ΤΟΥ 9ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 9ου Δ.Σ. Κορυδαλλού εκφράζουν τις θερμές ευχαριστίες τους προς τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για τη διοργάνωση και λειτουργία της Έκθεσης Βιβλίου στη διάρκεια της 8ης Εβδομάδας Βιβλιοφιλίας. Επίσης τον ευχαριστούμε θερμά για την ευγενική δωρεά των παρακάτω βιβλίων που θα εμπλουτίσουν τη Δανειστική Βιβλιοθήκη του Σχολείου μας.

Τα βιβλία είναι:

1. “Το δέντρο που έδινε” – Shel Silverstein – εκδόσεις Διόπτρα το δέντρο που έδινε
  2. “Η τελεία” – Peter H. Reynolds – εκδόσεις Διόπτραη τελεία 1
  3. “Στη μικρή μου καρδιά” – Jo Witek, Christine Roussey – εκδόσεις Διόπτραστη μικρή μου καρδιά
  4. “Ένας καμηλοπάρδαλος και Μισός” – Shel Silverstein – εκδόσεις Διόπτρα ενας καμηλοπάρδαλος και μισός
  5. “Τρώγεται η ενσυναίσθηση;” – Φρόσω Φωτεινάκη – εκδόσεις Διόπτρα τρώγεται η ενσυναίσθηση
  6. “Το ξενοδοχείο των Συναισθημάτων” – Lidia Brankovic – εκδόσεις Διόπτρα ξενοδοχείο συναισθημάτων