1ο Βραβείο στον Πανέβριο Μαθητικό Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής “Εβrobotics 2024”

Στο Νηπιαγωγείο μας απονεμήθηκε το 1ο Βραβείο ατον Πανέβριο Μαθητικό Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής “Εβrobotics 2024” που διοργανώθηκε από το 1ο Δημοτικό Σχολείο Σουφλίου στις αρχές Απριλίου.

20240613 132224

Οι μαθητές μας  παρουσίασαν ένα παιχνίδι Εκπαιδευτικής Ρομποτικής που συνδύαζε πληροφορίες από τη φύση και τον όμορφο κόσμο της μουσικής. Κλήθηκαν μέσα από μια διαδρομή στη φύση να ακούσουν, να παρατηρήσουν και να δράσουν με τη βοήθεια της Beebot, ενώ παράλληλα απόκτησαν νέες γνώσεις και ανέπτυξαν δεξιότητες με απλό και παιγνιώδη τρόπο.
Πρωτότυπο σενάριο, πλούσια πίστα, STEAM (συνδυασμός STEM & Arts).

Συγχαρητήρια σε όλους τους μικρούς μαθητές του Νηπιαγωγείου μας που με την προσπάθειά τους, την φαντασία τους και την δημιουργικότητά τους μας εντυπωσίασαν και μας έκαναν περήφανους!!! Μέσα απο αυτή τη συμμετοχή απέκτησαν πολύτιμες γνώσεις και εμπειρίες. Ανέπτυξαν δεξιότητες συνεργασίας, επίλυσης προβλημάτων και κριτικής σκέψης ενά παράλληλα καλλιέργησαν την δημιουργικότητά τους και την αγάπη για την Τεχνολογία και την Επιστήμη.

Συγχαρητήρια και σε όλους τους εκπαιδευτικούς του Νηπιαγωγείου μας των οποίων η συνεργασία και η καθοδήγηση ήταν καταλυτικοί παράγοντες για αυτή  την επιτυχία!!!

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΝΗΠΙΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2024-2025

Σύμφωνα με την Φ.6/21380/Δ1/28-02-2024 εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ, οι εγγραφές νηπίων και προνηπίων θα πραγματοποιηθούν από 1-20 Μαρτίου 2024 μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης

με υποβολή   ηλεκτρονικής αίτησης εγγραφής από τους γονείς (χρήση κωδικών taxisnet) για το Νηπιαγωγείο που ανήκουν, βάσει της διεύθυνσης κατοικίας τους. Μετά την υποβολή της αίτησης οι γονείς ενημερώνονται με μήνυμα στο κινητό τηλέφωνο που έχουν δηλώσει.

Αφού η αίτηση γίνει αποδεκτή, προσκομίζονται στο Νηπιαγωγείο τα παρακάτω  δικαιολογητικά

1. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή ΑΔΥΜ
  2. Βιβλιάριο Υγείας Μαθητή/τριας
  3. Γνωμάτευση ΚΕΣΥ ή δημόσιου ιατροπαιδαγωγικού κέντρου σε περίπτωση μαθητή/τριας με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες

Η προσκόμιση των δικαιολογητικών στο Νηπιαγωγείο πραγματοποιείται από Δευτέρα – Παρασκευή και ώρα 11:30 – 12:10 κατόπιν τηλεφωνικού ραντεβού στο τηλ. 2552350219 και εναλλακτικά στο  6939704251(λόγω βλάβης του σταθερού τηλεφώνου).

*Στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2024-25, εγγράφονται μαθητές γεννημένοι το 2020 (προνήπια).

* Οι μαθητές που είναι γεννημένοι το 2019 (νήπια),εγγράφονται αυτόματα και δεν απαιτείται καμία ενέργεια εκ μέρους των γονέων.

* Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου, θεωρούνται εκπρόθεσμες και απαιτείται έγκριση του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Έβρου.

Mail: mail@8niporest.evr.sch.gr

Διαχείριση κρούσματος διεισδυτικής στρεπτοκοκκικής λοίμωξης A (iGAS) στο σχολικό περιβάλλον.

Ασφάλεια στο Διαδίκτυο για οικογένειες και παιδιά

Ενημερωτικό υλικό για την “Ασφάλεια στο Διαδίκτυο για οικογένειες και παιδιά” που επιμελήθηκε η Σύμβουλος Εκπαίδευσης Ιωάννα Μανάφη και αφορά μια σύντομη εισαγωγική παρουσίαση για το θέμα, στο τέλος της οποίας εμπεριέχεται σύνδεσμος που οδηγεί σε μια συλλογή χρήσιμων διαδικτυακών πηγών με ειδήσεις, πληροφορίες, βίντεο, κείμενα κά. σχετικών με το θέμα.

Υλικό θα βρείτε στον σύνδεσμο παρακάτω:

Ασφάλεια στο Διαδίκτυο – Wakelet

Επίσης η παρουσίαση είναι αναρτημένη προς λήψη και στην ιστοσελίδα της Π.Ε Έβρου και συγκεκριμένα στην σελίδα του παρακάτω συνδέσμου.

Λειτουργία Σχολικών Μονάδων λόγω εκλογών

Σας ενημερώνουμε ότι Σύμφωνα με την αριθμ. Φ1/1Ο944Ο/ΓΔ4/Ο2-1Ο-2Ο23 Εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, λόγω της διενέργειας των εκλογών για την ανάδειξη Περιφερειακών και Δημοτικών αρχών της 8ης Οκτωβρίου 2Ο23, τα Σχολεία της Πρωτοβάθμιας(Νηπιαγωγεία-Δημοτικά) και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης(Γυμνάσια-Λύκεια) δεν θα λειτουργήσουν την Παρασκευή 6 Οκτωβρίου 2Ο23 και τη Δευτέρα 9 Οκτωβρίου 2Ο23.

Επισημαίνεται ότι σε όσες περιφέρειες ή δήμους θα διεξαχθεί επαναληπτική ψηφοφορία την Κυριακή 15 Οκτωβρίου 2023, δεν θα λειτουργήσουν τα σχολεία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης την Παρασκευή 13 Οκτωβρίου 2023 και τη Δευτέρα 16 Οκτωβρίου 2023 αντίστοιχα

Δημιουργία Μαθητικού Λογαριασμού στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο(ΠΣΔ)

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΣΤΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΈΤΟΣ 2023-24

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2023-2024

* Σύμφωνα με την Φ.6/15035/Δ1-09/02/2023 εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ, οι εγγραφές  θα πραγματοποιηθούν από 1-20 Μαρτίου μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (https://proti-eggrafi.services.gov.gr/) με υποβολή  ηλεκτρονικής αίτησης εγγραφής από τους γονείς για το Νηπιαγωγείο που ανήκουν, βάσει της διεύθυνσης κατοικίας τους.

* Εγγραφές μετά την 20 Μαρτίου,θεωρούνται εκπρόθεσμες και απαιτείται έγκριση του Διευθυντή/ντριας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης

* Μετά την υποβολή της αίτησης, οι γονείς λαμβάνουν ενημερώσεις στο κινητό τηλέφωνο που έχουν δηλώσει, για την πορεία της.

* Αφού η αίτηση γίνει αποδεκτή, προσκομίζονται στο Νηπιαγωγείο, μετά από τηλεφωνικό ραντεβού, κατά τις ώρες 11:30-12:10 πμ τα παρακάτω δικαιολογητικά :

1.   Ατομικό Δελτίο Υγείας  Μαθητή/τριας adym_ (1)

2. Βιβλιάριο Υγείας Μαθητή/τριας

3. Γνωμάτευση ΚΕΣΥ ή δημόσιου Ιατροπαιδαγωγικού Κέντρου σε περίπτωση μαθητή/τριας με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες

ΕΓΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΤΟ ΕΤΟΣ: 2019

ΤΑ ΠΡΟΝΗΠΙΑ ΠΟΥ ΦΟΙΤΟΥΝ ΗΔΗ ΕΓΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΑΥΤΕΠΑΓΓΕΛΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΤΩΝ ΓΟΝΕΩΝ

Τηλέφωνο επικοινωνίας 2552029705

Σχολική Περιφέρεια 8ου Νηπιαγωγείου Ορεστιάδας
Το τμήμα της πόλης που περικλείεται από τις οδούς: Αδ. Κοραή, Καλλιπόλεως, Βασ.Κωνσταντίνου, Δυτικός Περιμετρικός.