Αρχική » Ανακοινώσεις » Ομάδα Συμβουλευτικής Γονέων

Ομάδα Συμβουλευτικής Γονέων

Στο σχολείο μας κατά τη σχολική χρονιά 2013-14, θα λειτουργήσει ομάδα συμβουλευτικής γονέων.

Στόχος της ομάδας είναι εφενός η βελτίωση των σχέσεων γονέων – παιδιών και αφετέρου η στήριξη των γονέων στο δύσκολο ρόλο τους, προσφέροντας τους γνώσεις και ευκαιρίες για προβληματισμό και ανταλλαγή εμπειριών σε θέματα που τους απασχολούν. Η μέθοδος θα είναι βιωματική και στηρίζεται στην αλληλεπίδραση των μελών. Κάθε συνάντηση διαρκεί 90 λεπτά, όπου θα προσεγγίζεται το θέμα της συνάντησης με ολιγόλεπτη εισήγηση και θα ακολουθεί συζήτηση, ερωτήσεις και βιωματικές ασκήσεις.

Τα θέματα που θα προσεγγίσουμε αυτή τη χρονιά είναι :

• Αχ! Αυτή η εφηβεία !!! Σωματικές συναισθηματικές και ψυχικές αλλαγές του παιδιού που γίνεται έφηβος (13/11/13)
  • Η επικοινωνία με τα παιδιά : Πώς να μιλάμε στα παιδιά μας, για να μας ακούνε, και πώς να ακούμε τα παιδιά μας, για να μας μιλάνε (04/12/13)
  • Επιθετικότητα και διαχείριση του θυμού (12/02/14)
  • Η αυτοεκτίμηση και ο εγωισμός (12/03/14)

Οι συναντήσεις θα πραγματοποιούνται ημέρα Τετάρτη, ώρα 17.00 – 18.30

Οι αριθμοί των συμμετεχόντων είναι από 5 έως 15 άτομα.

Για να δηλώσετε συμμετοχή παρακαλώ απευθυνθείτε στη διεύθυνση του σχολείου.

Υπεύθυνη προγράμματος : κ. Κυβέλου Αγγελική, Msc Εκπαιδευτικός, ψυχοθεραπεύτρια.