Την Τετάρτη 29 Μάϊου πραγματοποιήθηκε η επίσκεψη στο ψηφιακό μουσείο στην Ακαδημία Πλάτωνος. Στην συνέχεια κάναμε πιν-πικ, παίξαμε με τις μπάλες και πήγαμε στην παιδικά χαρά. Ήταν μία πολύ όμορφη μέρα με παιχνίδι, γέλιο και υπέροχες στιγμές!
Στα πλαίσια του σχολικού προγράμματος εκπαιδευτική κουζίνα οι μαθητές του σχολείου έβαψαν κόκκινα αβγά και ζύμωσαν λαζαράκια: ψωμάκια που κατά παράδοση έδιναν οι νοικοκυρές στα παιδιά.. που έλεγαν τα κάλαντα το Σάββατο του Λαζάρου. Τα εδέσματα αυτά μαζί με τις λαμπάδες που έφτιαξαν τα παιδιά με το εικαστικό του σχολείου μοιράστηκαν στους μαθητές του σχολείου μας.
Την Παρασκευή 19 Απριλίου 2024 μαζί με τους μαθητές του σχολείου μας επισκεφτήκαμε το βιβλιοπωλείο των εκδόσεων Πατάκη, όπου παρακολουθήσαμε με αμείωτο ενδιαφέρον την ομάδα θεάτρου “Πάροδος” να μας παρουσιάζει δύο πράξεις από αποσπάσματα παιδικών λογοτεχνικών βιβλίων με τίτλο “Τα παραμύθια Κλότσου και τον Μπάτσου”.
Κατά την διάρκεια του τρέχοντος σχολικού έτους, στο πλαίσιο του ενδοσχολικού προγράμματος ανάπτυξης δεξιοτήτων κοινωνικότητας και αυτόνομης διαβίωσης, πραγματοποιήθηκαν επισκέψεις των τμημάτων του σχολείου στην παιδική χαρά που βρίσκεται δίπλα στο σχολείο μας, σε σούπερ μάρκετ της γειτονιάς, για αγορά προϊόντων και στο Λόφο Σκουζέ. Οι μαθητές μιας μετακινήθηκαν πεζοί.
Στις 12 Απριλίου 2024 πραγματοποιήθηκε περίπατος με δύο τμήματα του σχολείου στον λόφο Σκουζέ.
Την Τρίτη 16 Απρίλιου 2024 επισκέφτηκε το σχολείο μας η PAO (Παναθηναϊκός ομάδα μπάσκετ) B.C. ASD Academy σε συνεργασία με το Κέντρο Στήριξης Παιδιού και Οικογένειας στο πλαίσιο των δράσεων με αφορμή το μήνα του αυτισμού για την υλοποίηση κοινής προπόνησης. Τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί γέμισαν το σχολείο μας χαμόγελα καθώς οι εξαιρετικοί αθλητές του Παναθηναϊκού εισήγαγαν τους μαθητές μας στο άθλημα της καλαθοσφαίρισης.
Επιτεύχθηκαν μέσω παιγνιώδους μορφής στόχοι όπως βασικές κινητικές δεξιότητες, ισορροπία, ενδομυϊκός συντονισμός, πνεύμα ομαδικότητας και συνεργασίας.
Ευχαριστούμε πολύ τους επιστημονικούς συνεργάτες και προπονητές αυτής της δράσης και ελπίζουμε στη συνέχιση της συνεργασίας.