Education Leaders Awards 2024.

1ο βραβείο στην κατηγορία Καινοτομία στη Διδασκαλία στη Δημόσια Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση, στο διαγωνισμό Εducation Leaders Awards 2024 για το αγαπημένο μας έργο “Artful STEAM Tellers, Creative STEAM Solvers”
Το έργο υλοποιήθηκε το σχολικό έτος 2022 – 2023 και συμμετείχαν έξι Νηπιαγωγεία σε Ελλάδα και Τουρκία όπου συνεργάστηκαν δίνοντας νόημα στην έννοια της συμπεριληπτικής πόλης υπό τον όρο του συμμετοχικού σχεδιασμού.
image001 2 441899259 6862596847176260 2206099475969182325 n

5/6/2024 Εορτασμός Παγκόσμιας Ημέρας περιβάλλοντος

eTwinning Project 2023-2024: Rocking and Rolling: Outdoor learning and play!
Εορτασμός της παγκόσμιας ημέρας περιβάλλοντος μέσω της δημιουργίας μια συνεργατικής παρουσίασης . Tα παιδιά μέσω των μοναδικών τους δημιουργιών διαδίδουν το μήνυμά τους για την προστασία του πλανήτη και σε συνεργασία με τους συμμαθητές/τριες από τα συνεργαζόμενα σχολεία ενδυναμώνουν τη φωνή τους.

Πατήσετε πάνω στην εικόνα για να δείτε την παρουσίαση

Από το 68ο Νηπιαγωγείο στο 34ο Δημοτικό

Ξεχωριστή η σημερινή μέρα για τα 21 νηπιάκια μας που πέρασαν το κατώφλι του ”μεγάλου σχολείου” για να το γνωρίσουν και να μεταβούν ομαλά σε αυτό το Σεπτέμβρη!!

Απονομή ετικέτας σχολείου EU Code Week 2024-2026

Blogpost visual 01                          Με χαρά μάθαμε σήμερα τα ευχάριστα νέα!!! Στο σχολείο μας απονέμεται η ετικέτα σχολείου EU Code Week 2024-2026. Το βραβείο αναγνωρίζει τις προσπάθειες του σχολείου μας για την προώθηση της κωδικοποίησης και της υπολογιστικής σκέψης στους/τις μαθητές/τριες μας και υπογραμμίζει τη συμβολή μας στην πρωτοβουλία.
Ευχαριστούμε την ομάδα του EU Code Week 🥰 .
Η αγάπη μας για τον προγραμματισμό και τη ρομποτική δεν σταματά γιατί οι μαθητές και οι μαθήτριές μας αξίζουν τα καλύτερα!!
βραβειο

Η μάχη της Κρήτης -20 Μάη 1941

Τιμάμε τη μάχη της Κρήτης!

Τη μάχη των άοπλων Κρητικών εναντίον των Γερμανών κατακτητών!

Τη μάχη που καθυστέρησε την εισβολή του Χίτλερ στη Ρωσία και άλλαξε το ρου της ιστορίας!

Τα παιδιά μαθαίνουν και τιμούν την ιστορία …παίζοντας!!

4 1

Πατήσετε την ακόλουθη εικόνα-αφίσα και στη συνέχεια τα εικονίδια  της αφίσας για να ακούσετε από τα παιδιά την ιστορία

Ένα αυτοσχέδιο βίντεο για την ιστορία …