Το Σχολείο Μας

5ο Δημοτικό Σχολείο Παλλήνης

Το σχολείο μας βρίσκεται επί της οδού Αρμοδίου στην περιοχή Αγ.Νικολάου στην Κάντζα Παλλήνης. Λειτουργεί από τις 8.οο το πρωί έως τις 16:00 το απόγευμα.

13/11/18

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι οι εορταστικές εκδηλώσεις για την επέτειο της 17ης Νοεμβρίου θα πραγματοποιηθούν την Παρασκευή 16 Νοεμβρίου 2018 στις 10.15-11.30 από τους μαθητές της Ε΄Τάξης.

Τη συγκεκριμένη μέρα ΔΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ  το Ολοήμερο Πρόγραμμα και μετά το πέρας  των εορταστικών εκδηλώσεων οι μαθητές αποχωρούν από το σχολείο.

1/11/18

ΣΧΟΛΗ ΓΟΝΕΩΝ ΔΗΜΟΥ ΠΑΛΛΗΝΗΣ

«Οι γονείς πηγαίνουν Σχολείο» 2018-2019

Ενημερωθείτε από την σελίδα μας Ανακοινώσεις

1/11/18

Αγαπητοί γονείς  και κηδεμόνες,

Την ημέρα ,η οποία έχει ορισθεί ως  ημέρα ενημέρωσης από τον υπεύθυνο εκπαιδευτικό της  Τάξης/Τμήματος ,η αποχώρηση των μαθητών ,πλην αυτών που παρακολουθούν το Ολοήμερο Πρόγραμμα,θα γίνεται κανονικά στις 13.15, ώστε να μη διαταράσσεται η εύρυθμη  απογευματινή λειτουργία του Σχολείου.Για τον λόγο αυτό,παρακαλούμε όλους τους γονείς και κηδεμόνες που τα παιδιά τους δεν παρακολουθούν Ολοήμερο Πρόγραμμα να τα παραλαμβάνουν στις 13.15 και να επανέρχονται στο σχολείο στις 13.30 για την ενημέρωση.

Η παρούσα ανακοίνωση έχει προστεθεί στον κανονισμό του σχολείου << Ενημέρωση γονέων και λειτουργία Ολοήμερου>>

.

28/10/18

Το Followgreen του Δήμου Παλλήνης, η δημοτική πλατφόρμα επιβράβευσης για την ανακύκλωση, σε διάστημα 2 ετών, ξεπέρασε τα 2.000 μέλη και συνεχίζει δυναμικά την ανοδική της πορεία μεταφέροντας το μήνυμα για μια καθαρότερη πόλη και για εξοικονόμηση ενέργειας.

Κλειδί της επιτυχίας είναι η ένωση πολιτών, τοπικών επιχειρήσεων και σχολείων με κοινό στόχο την αύξηση της ανακύκλωσης και τη μείωση της κατανάλωσης ενέργειας σε επιχειρήσεις και νοικοκυριά.

Μέσω της πλατφόρμας, οι χρήστες εκπαιδεύονται για την ανακύκλωση και ενημερώνονται σχετικά με τους τρόπους που μπορούν να εξοικονομούν ενέργεια. Με τις παραπάνω ενέργειες, μέσα σε ένα ευχάριστο και διαδραστικό περιβάλλον, οι δημότες της Παλλήνης συλλέγουν πόντους επιβράβευσης που μπορούν να εξαργυρώσουν στις τοπικές επιχειρήσεις που τους παρέχουν εκπτώσεις και προσφορές, ενώ οι επιχειρήσεις λαμβάνουν δωρεάν προβολή.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα www.followgreen.gr/pallini ή να επικοινωνήσετε στα στοιχεία:

– Followgreen Δήμου Παλλήνης, 213 0436298, schools@followgreen.gr.

-Καλλιόπη Ζινέλη, Αντιδήμαρχος Υγείας και Περιβάλλοντος, 2132031651, 6974020778 zinelipopi@yahoo.gr

ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ

Οι μαθητές του σχολείου μας βοηθούν στην ανακύκλωση!!

12/10/18

ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ

Οι μαθητές ανακυκλώνουν

Γονείς και εκπαιδευτικοί τους στηρίζουν.

Σας ενημερώνουμε πως ξεκίνησε ο 3οςΣχολικός Μαραθώνιος Ανακύκλωσης σε όλα τα δημόσια Δημοτικά Σχολεία του Δήμου Παλλήνης με στόχο την ευαισθητοποίηση και επιβράβευση των μαθητών σε ζητήματα σχετικά με την ανακύκλωση και την πράσινη ενέργεια.

ενημερωθείτε ΕΔΩ

και στη σελιδα μας ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Η ΤΣΑΝΤΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Σας ενημερώνουμε ότι με την υπ’ αρ. Φ.7/ΦΜ139107/Δ1 εγκύκλιο του ΥΠ.Π.Ε.Θ η εκπαιδευτική δράση «Η τσάντα στο σχολείο» συνεχίζει να υλοποιείται από την έναρξη έως τη λήξη του διδακτικού έτους 2018-19 και απευθύνεται στους μαθητές όλων των Δημόσιων Δημοτικών Σχολείων της Χώρας.

Η δράση υλοποιείται με σεβασμό στις ανάγκες της παιδικής ηλικίας, με γνώμονα την πολύπλευρη ανάπτυξη της σχολικής ηλικίας (συναισθηματική, κοινωνική και ψυχοκινητική) και με σκοπό να υποστηρίξει ουσιαστικά τον μειωμένο χρόνο δημιουργικής επαφής και επικοινωνίας γονέων-παιδιών.

Σύμφωνα με την εγκύκλιο η παραμονή της σχολικής τσάντας των μαθητών-τριών του Δημοτικού Σχολείου καθιερώνεται για τουλάχιστον δύο (2) Σαββατοκύριακα το μήνα στο σχολείο.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων της σχολικής μας μονάδας αποφάσισε να παραμείνει η τσάντα στο σχολείο τα εξής Σαββατοκύριακα:

Οκτώβριος   5/10/18 και 25/10/18

Νοέμβριος   9/11/18 και 23/11/18