Το Σχολείο Μας

5ο Δημοτικό Σχολείο Παλλήνης

Το σχολείο μας βρίσκεται επί της οδού Αρμοδίου  20 στην περιοχή Αγ.Νικολάου στην Κάντζα Παλλήνης. Λειτουργεί από τις 8.οο το πρωί έως τις 16:00 το απόγευμα.

5/9/19

ΑΓΙΑΣΜΟΣ

Αγιασμός-Έναρξη νέας σχολικής χρονιάς 2019-2020

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι ο αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς 2019-2020 θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2019 στις 10.00 π.μ. στον χώρο του σχολείου μας.

Με την ολοκλήρωση του αγιασμού οι μαθητές θα περάσουν στις τάξεις  και θα παραλάβουν τα βιβλία τους. Για τον λόγο αυτό θα πρέπει να έχετε μαζί σας τσάντα για τη μεταφορά τους (θα δοθούν τα πρώτα τεύχη).

Στο διάστημα που οι μαθητές θα βρίσκονται στις τάξεις οι γονείς θα ενημερωθούν από την διευθύντρια του σχολείου για θέματα λειτουργίας του σχολείου, τοποθετήσεων ή τυχόν ελλείψεων εκπαιδευτικού προσωπικού, λειτουργία Ολοήμερου και Πρωινής Ζώνης.

Στη συνέχεια οι μαθητές θα αποχωρήσουν με τους γονείς τους από το σχολείο.

Την επόμενη ημέρα θα ξεκινήσει κανονικά το πρόγραμμα (κουδούνι στις 08:15 π.μ.) με λήξη των μαθημάτων στις 13:15.

Αν κάποιος επιθυμεί βεβαίωση για γονική άδεια παρακαλούμε να απευθυνθεί στη διευθύντρια του σχολείου.

Με τις θερμότερες ευχές μας για μια δημιουργική και  χαρούμενη χρονιά!

ΑΠΟ ΤΗ Δ/ΝΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΔΙΔ/ΝΤΩΝ

Το Followgreen του Δήμου Παλλήνης, η δημοτική πλατφόρμα επιβράβευσης για την ανακύκλωση, σε διάστημα 2 ετών, ξεπέρασε τα 2.000 μέλη και συνεχίζει δυναμικά την ανοδική της πορεία μεταφέροντας το μήνυμα για μια καθαρότερη πόλη και για εξοικονόμηση ενέργειας.

Κλειδί της επιτυχίας είναι η ένωση πολιτών, τοπικών επιχειρήσεων και σχολείων με κοινό στόχο την αύξηση της ανακύκλωσης και τη μείωση της κατανάλωσης ενέργειας σε επιχειρήσεις και νοικοκυριά.

Μέσω της πλατφόρμας, οι χρήστες εκπαιδεύονται για την ανακύκλωση και ενημερώνονται σχετικά με τους τρόπους που μπορούν να εξοικονομούν ενέργεια. Με τις παραπάνω ενέργειες, μέσα σε ένα ευχάριστο και διαδραστικό περιβάλλον, οι δημότες της Παλλήνης συλλέγουν πόντους επιβράβευσης που μπορούν να εξαργυρώσουν στις τοπικές επιχειρήσεις που τους παρέχουν εκπτώσεις και προσφορές, ενώ οι επιχειρήσεις λαμβάνουν δωρεάν προβολή.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα www.followgreen.gr/pallini ή να επικοινωνήσετε στα στοιχεία:

– Followgreen Δήμου Παλλήνης, 213 0436298, schools@followgreen.gr.

-Καλλιόπη Ζινέλη, Αντιδήμαρχος Υγείας και Περιβάλλοντος, 2132031651, 6974020778 zinelipopi@yahoo.gr

ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ

Οι μαθητές του σχολείου μας βοηθούν στην ανακύκλωση!!

12/10/18

ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ

Οι μαθητές ανακυκλώνουν

Γονείς και εκπαιδευτικοί τους στηρίζουν.

Σας ενημερώνουμε πως ξεκίνησε ο 3οςΣχολικός Μαραθώνιος Ανακύκλωσης σε όλα τα δημόσια Δημοτικά Σχολεία του Δήμου Παλλήνης με στόχο την ευαισθητοποίηση και επιβράβευση των μαθητών σε ζητήματα σχετικά με την ανακύκλωση και την πράσινη ενέργεια.

ενημερωθείτε ΕΔΩ

και στη σελιδα μας ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Η ΤΣΑΝΤΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Σας ενημερώνουμε ότι με την υπ’ αρ. Φ.7/ΦΜ139107/Δ1 εγκύκλιο του ΥΠ.Π.Ε.Θ η εκπαιδευτική δράση «Η τσάντα στο σχολείο» συνεχίζει να υλοποιείται από την έναρξη έως τη λήξη του διδακτικού έτους 2018-19 και απευθύνεται στους μαθητές όλων των Δημόσιων Δημοτικών Σχολείων της Χώρας.

Η δράση υλοποιείται με σεβασμό στις ανάγκες της παιδικής ηλικίας, με γνώμονα την πολύπλευρη ανάπτυξη της σχολικής ηλικίας (συναισθηματική, κοινωνική και ψυχοκινητική) και με σκοπό να υποστηρίξει ουσιαστικά τον μειωμένο χρόνο δημιουργικής επαφής και επικοινωνίας γονέων-παιδιών.

Σύμφωνα με την εγκύκλιο η παραμονή της σχολικής τσάντας των μαθητών-τριών του Δημοτικού Σχολείου καθιερώνεται για τουλάχιστον δύο (2) Σαββατοκύριακα το μήνα στο σχολείο.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων της σχολικής μας μονάδας αποφάσισε να παραμείνει η τσάντα στο σχολείο τα εξής Σαββατοκύριακα:

Οκτώβριος   5/10/18 και 25/10/18

Νοέμβριος   9/11/18 και 23/11/18