Απρ 18

5ο & 14ο Δημοτικά Σχολεία Νίκαιας

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ

Αγαπητοί γονείς,

Οι εγγραφές στην Α΄ τάξη, για το σχολικό έτος 2018-2019 θα γίνονται στο γραφείο του Δ/ντή του 5ου Δ.Σ. (1ος όροφος)

από τις 2 Μαΐου έως και τις 18 Μαΐου

κατά τις ώρες

8.20 έως 9.15 και 13.00 – 14.00 (καθημερινά)

ΠΡΟΣΟΧΗ: Για την αποφυγή συνωστισμού επισημαίνουμε πως δεν έχει καμιά σημασία η σειρά με την οποία θα εγγραφεί ο κάθε μαθητής στις σχολικές μας μονάδες.

Δικαίωμα εγγραφής έχουν όσα παιδιά

γεννήθηκαν το 2012

Δικαιολογητικά που απαιτούνται:

1. Πιστοποιητικό γέννησης (αναζητείται από τις σχολικές μονάδες) ή ληξιαρχική πράξη γέννησης για τους αλλοδαπούς μαθητές.
  2. Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του παιδιού στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
  3. Πρόσφατος λογαριασμός ΔΕΗ ή ΟΤΕ ή ΕΥΔΑΠ (όπου η αναγραφόμενη διεύθυνση κατοικίας να είναι στο όνομα ενός εκ των δύο γονέων) ή συμβόλαιο ενοικίου επικυρωμένο από την Εφορία.
  4. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (ΑΔΥΜ) – συμπληρώνεται από τις ειδικότητες Παιδιάτρου ή Γενικού Ιατρού.
  5. Βεβαίωση φοίτησης Νηπιαγωγείου.

Σημείωση: Οι εγγραφές γίνονται από γονείς ή κηδεμόνες με την ταυτότητά τους.

Ολοήμερα Τμήματα

Για την εγγραφή στα Ολοήμερα Τμήματα απαιτείται αίτηση του γονέα (το έντυπο υπάρχει στο γραφείο). Στο Ολοήμερο Πρόγραμμα δύνανται να εγγράφονται:

α) οι μαθητές των οποίων εργάζονται και οι δύο γονείς, προσκομίζοντας σχετική βεβαίωση του φορέα εργασίας τους ή κάρτα ανεργίας,

β) οι μαθητές, των οποίων οι γονείς/κηδεμόνες ανήκουν σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες (μαθητές πολύτεκνων/μονογονεϊκών οικογενειών, μαθητές με γονείς με χρόνιες παθήσεις/ενταγμένοι σε πρόγραμμα απεξάρτησης/φυλακισμένοι),

γ) πολίτες τρίτων χωρών που διαμένουν σε κέντρα ή σε δομές φιλοξενίας του ελληνικού κράτους ή της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ και τα παιδιά τους φοιτούν σε σχολικές μονάδες Π.Ε με εγγραφή στο πρωινό πρόγραμμα και δεν είναι ενταγμένα στις λειτουργούσες Δ.Υ.Ε.Π.

Από τις Διευθύνσεις των Σχολείων

Εγγραφή  Μαθητών στην Α΄ τάξη

(σύμφωνα με το Π.Δ.  79/2017)

ΠΟΤΕ; Ανακοινώνεται ότι οι εγγραφές των μαθητών/-τριων που θα φοιτήσουν στην Πρώτη Τάξη του Δημοτικού σχολείου, κατά το σχολικό έτος 2018-2019αρχίζουν την Τετάρτη 2 Μαΐου 2018 και λήγουν την Παρασκευή 18 Μαΐου 2018

ΠΟΙΟΙ; Φέτος, στην Πρώτη Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα εγγραφούν υποχρεωτικά παιδιά που γεννήθηκαν από 1-1-2012 μέχρι και 31-12-2012

Π

Τ

Υ

Μ

Ε

Ν

Δ

Κ

Λ

Γ

Η

Τ

Κ

Α

Α.  Υποβάλλονται κατά την εγγραφή :
1. Αίτηση-Υπεύθυνη Δήλωση Θα την παραλάβετε από το Σχολείο και θα συμπληρώσετε τα απαραίτητα στοιχεία
2. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου Θα την πάρετε από το Νηπιαγωγείο
3. Αποδεικτικό Διεύθυνσης κατοικίας Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή (π.χ. συμβόλαιο , λογαριασμός ηλεκτρικής ενέργειας, λογαριασμός τηλεφώνου, φορολογική δήλωση )
4. Βιβλιάριο Υγείας Φωτοτυπία των σελίδων εμβολιασμού του μαθητή ή άλλο στοιχείο από το οποίο προκύπτει πως έχουν γίνει τα προβλεπόμενα εμβόλια
5. Ατομικό Δελτίο Υγείας Από κρατικό νοσοκομείο ή από ιδιώτη παιδίατρο
Β. Απαιτείται για την εγγραφή :
6. Πρόσφατο Πιστοποιητικό γέννησης Αναζητείται αυτεπάγγελτα από το σχολείο
Γ. Πρόσθετα δικαιολογητικά κατά περίπτωση:
7. Εάν το παιδί πάσχει από χρόνια ασθένεια, σχετική ιατρική γνωμάτευση
8. Σε περίπτωση μαθητών-τριων με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, γνωμάτευση από Κ.Ε.Δ.Δ.Υ.  ή δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη δημόσια υπηρεσία, χωρίς αυτή να αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής
9. Δικαστική Απόφαση ή Ιδιωτικό Συμφωνητικό Επιμέλειας (σε περίπτωση διαζυγίου ή διάστασης)

ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ Οι αλλοδαποί μαθητές, εγγράφονται στην Πρώτη Τάξη,προσκομίζοντας τα δικαιολογητικά που αναφέρονται παραπάνω,καθώς και ληξιαρχική πράξη γέννησης  ή ομοειδές πιστοποιητικό, επίσημα μεταφρασμένο, χωρίς να είναι απαραίτητη η πρόσφατη ημερομηνία έκδοσης.

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ Για περισσότερες πληροφορίες, σχετικά με τις εγγραφές,στο 5ο Δημοτικό Σχολείο Νίκαιας, απευθυνθείτε στον  Διευθυντή του (τηλ. επικοινωνίας :2104916454)

από τις 2/5/2018 μέχρι τις 18/5/ 2018 :

(8.15-14.00μ.μ.)

(5ο και 14ο ΔΣ ΝΙΚΑΙΑΣ πραγματοποιούν κοινές εγγραφές)

Για την Αίτηση Εγγραφής Πατήστε ΕΔΩ

Για την αίτηση εγγραφής στο ολοήμερο Πατήστε ΕΔΩ

Για το Ατομικό Δελτίο Υγείας του μαθητή

Πατήστε ΕΔΩ

Για να δείτε τις οδούς της Περιφέρειας του Σχολείου

Πατήστε ΕΔΩ

Πατήστε πάνω στην εικόνα για να κατεβάσετε το χάρτη.