5ο 12/Θ Δ.Σ. ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟΥ

Το ιστολόγιο του σχολείου μας

5ο  12/Θ Δ.Σ. ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟΥ

Καλό καλοκαίρι!

Καλό καλοκαίρι

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι από 22 Ιουνίου έως και 31 Αυγούστου 2024 το σχολείο θα παραμείνει κλειστό, λόγω των θερινών διακοπών.

Το σχολείο θα ανοίξει για το νέο σχολικό έτος 2024-2025 τη Δευτέρα 2 Σεπτεμβρίου 2024 και θα υποδεχθεί τους/τις μαθητές/τριες, την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2024, με τον καθιερωμένο Αγιασμό.

Σας ευχαριστούμε θερμά για την ουσιαστική, ειλικρινή και εποικοδομητική συνεργασία, και σας ευχόμαστε να περάσετε ένα όμορφο και χαρούμενο καλοκαίρι!

Η Διευθύντρια και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου

Αποχαιρετισμός της Στ΄ τάξης από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων

Το απόγευμα της Πέμπτης 13 Ιουνίου Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων διοργάνωσε  απογευματινή  γιορτή κατά την οποία έγιναν τα παρακάτω δρώμενα:

• Οι μικροί μαθητές παρουσίασαν μια αναπαράσταση της τελετής αφής των Ολυμπιακών αγώνων
  • Η Β’ τάξη παρουσίασε ένα μουσικινητικό δρώμενο
  • Τα Πρωτάκια μας αποχαιρέτησαν τα Εκτάκια με μια μουσικοκινητική παράσταση
  • Αποχαιρετισμός της Στ’ τάξης από την διεύθυνση του σχολείου κ. Τσολακίδου Χριστίνα
  • Απονομή αναμνηστικών και αποχαιρετισμός της Στ’ τάξη από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων
  • Ακολούθησαν τραγούδια από την χορωδία μας
  • Προβολή mini video με φωτογραφικό υλικό των παιδιών της Στ τάξης από όλα τα σχολικά τους χρόνια…
  • Και φυσικά στο τέλος γλέντι με live ορχήστρα

Μια μέρα βαθιάς συγκίνησης για αυτά τα ξεχωριστά παιδιά!!

Ευχόμαστε να πραγματοποιήσετε όλοι τα όνειρα σας να αποκτήσετε κι άλλες γνώσεις και δεξιότητες ώστε να μπορέσετε και εσείς με την σειρά σας να αλλάξετε τον κόσμο μας προς το καλύτερο!!

Ευχαριστούμε το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για την υπέροχη οργάνωση τον Δήμο Διδυμοτείχου για την προμήθεια τους σε εξοπλισμό κατάλληλο για την παρουσίαση της γιορτής.

Υπεύθυνοι γιορτής:

Ευαγγελία Δραγούμη ΠΕ70

Όλγα Τσουλκανάκη ΠΕ 70

Δεληγιαννιδου Μανταλένα ΠΕ 70

Άννα Χιώτου, Θεατρικής Αγωγής

Χαντέ Κατερίνα, Μουσικής

Μαλτσάκη Δήμητρα, Φυσικής Αγωγής

Παρόγλου Βασιλική, Φυσικής Αγωγής

Αποχαιρετισμός της ΣΤ΄ τάξης

Γιορτή λήξης 2023-24

Απλώνουμε…ευτυχία

Την Τετάρτη 12 Ιουνίου 2024, οι μαθητές των δύο τμημάτων της Ε΄τάξης του σχολείου μας, επισκέφθηκαν τον χώρο της Αγίας Μαρίνας και πήραν μέρος στο “άπλωμα της …ευτυχίας”, μία δράση που ξεκίνησε με την πρωτοβουλία του 1ου Δημ. Σχ. Διδυμοτείχου και συνδιοργανώθηκε από τον δήμο Διδυμοτείχου και πλήθος άλλων συλλόγων-φορέων. Σκοπός της να στηριχτεί ο Σύλλογος Παιδιών Γονιών με Νεοπλασματικές ασθένειες “Φλόγα”. Τα παιδιά ζωγράφισαν, έπαιξαν και έγιναν όλα μια παρέα!

Εθελοντισμός Β΄ τάξη

Γίνομαι εθελοντής! Καθαρίζω ποτάμια και άλση της περιοχής μου!

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Μιχαλεντζάκη Στεργιανή, Τζώρτζη Ελπίδα, Κουτόβα Χαρίκλεια

Παγκόσμια ημέρα Περιβάλλοντος

Την Πέμπτη 6 Ιουνίου μια πολύ όμορφη δράση πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας. Γιορτάσαμε την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος (5 Ιουνίου). Οι μαθητές του Δ1 με την καθοδήγηση της δασκάλας τους κ. Λύκα Ουρανίας μας παρουσίασαν τα κυριότερα περιβαλλοντικά προβλήματα που αντιμετωπίζει η ανθρωπότητα σήμερα (κλιματική αλλαγή, ρύπανση) και είδαμε έργα τους σχετικά με το θέμα, που δημιούργησαν κατά τη διάρκεια της χρονιάς όπως ζωγραφιές, κατασκευές και μια μακέτα πόλης. Με τη μουσικό του σχολείου μας κ. Χαντέ Κατερίνα τραγούδησαν το τραγούδι: «Ο εφιάλτης της Περσεφόνης».

eTwinning “From Athens 2004 to Paris 2024”

Οι μαθητές της Γ’ τάξης αφού μελέτησαν και βρήκαν πληροφορίες για τις μασκότ των Ολυμπιακών αγώνων απ’ όλες τις χρονιές, αποφάσισαν ποια είναι η αγαπημένη τους και την συμπεριέλαβαν στο συνεργατικό βιβλίο που δημιουργήθηκε από κοινού με τα υπόλοιπα σχολεία του προγράμματος!!
Μπορείτε να το απολαύσετε παρακάτω:

Επίσκεψη στο 1ο Γυμνάσιο Διδυμοτείχου

Παιχνίδι και Μαθηματικά 2024-Μικρός Ευκλείδης

Σελίδα 1 από 3

Υποστηριζόμενο από blogs.sch.gr & Θέμα βασισμένο στο Lovecraft από τον Anders Norén