Συμμετοχή εκπαιδευτικών σε ετήσιο σεμινάριο με την GESTALT FOUNDATION

γκεσταλτfacebook 1718682320364 7208676131032521362
Στις 27 Μαϊου έκλεισε με επιτυχία το ετήσιο σεμινάριο διάρκειας συνολικά 45 ωρών με το Κέντρο Ψυχοθεραπείας και Εκπαίδευσης Gestalt Foundation, όπου εκπαιδευτικοί του σχολείου μας συμμετείχαν ΄διαδικτυακά και επιμορφώθηκαν στην “Ανάπτυξη σχέσεων εμπιστοσύνης στη σχολική κοινότητα”

βεβαιώσεις συμμετοχής του σχολείου στην ανακύκλωση

αφη1

ανακυκλωση1
Και η επιβράβευση μας κάνει να συνεχίσουμε το έργο μας, να αλλάξουμε σκέψεις και συμπεριφορές των μαθητών/τριών μας για την ανακύκλωση και την προστασία του περιβάλλοντος.

Συνεργασία με το Τμήμα Θεατρικών Σπουδών Ναυπλίου

θ1

θ2

θ3

θ4

θ9

Την Τετάρτη 5 Ιουνίου είχαμε την τιμή και τη χαρά να συνεργαστούμε με το Τμήμα Θεατρικών Σπουδών Ναυπλίου του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου, όπου με ένα θεατρικό δρώμενο και στη συνέχεια διαδραστικά φοιτήτριες υπό την καθοδήγηση των καθηγητών τους προσπάθησαν να περάσουν το μήνυμα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού. Σας ευχαριστούμε θερμά για τη συνεργασία!!

Γιορτή λήξης

χορός 1λ2 λ3 λ4 λ5 λ6 λ8 λ9

Την Πέμπτη 13 Ιουνίου το απόγευμα πραγματοποιήθηκε η αποχαιρετιστήρια γιορτή της Στ τάξης. Θεατρικά, τραγούδια και χοροί πλημμύρισαν το σχολείο. Η συγκίνηση ήταν έντονη.  Την Παρασκευή 14 Ιουνίου οι χοροί και τα τραγούδια συνεχίστηκαν με τη γιορτή της Β και Γ τάξης, καθώς είχε αναβληθεί ,αφού τα σχολεία ήταν κλειστά λόγω του καύσωνα. Συγχαρητήρια σε όλη την εκπαιδευτική κοινότητα! Καλό και ξένοιαστο ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!

Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Αρχαία Ασίνη

Τη Δευτέρα 3 Ιουνίου 2024 οι μαθήτριες και οι μαθητές της Στ΄ τάξης επισκέφθηκαν και ξεναγήθηκαν στον Αρχαιολογικό Χώρο της Αρχαίας Ασίνης. Έγιναν βιωματικά μικροί αρχαιολόγοι και γνώρισαν τον αρχαιολογικό πλούτο της περιοχής υπό την καθοδήγηση του κυρίου Μπάμπη Αντωνιάδη.

Επίσκεψη του Μητροπολίτη Αργολίδας στο σχολείο μας

μ3μ2 μ1

Την Παρασκευή 31 Μαϊου επισκέφθηκε το σχολείο μας ο Μητροπολίτης Αργολίδας κ.κ. Νεκτάριος. Όπως πάντα ήρθε μόνος του και εξιστορώντας τον βίο του Αγίου Λουκά του Ιατρού μας καθήλωσε όλους/όλες. Τα παιδιά τον ευχαρίστησαν με ένα όμορφο τραγούδι και η επίσκεψη έκλεισε με δωρεά από  μέρος του σεβασμιότατου ενός βιβλίου σε κάθε παιδί.

Σας ευχαριστούμε πολύ για την αγάπη σας!!

Ημερήσια εκδρομή στη Βυτίνα Αρκαδίας

β5β4β3 1 β2 1Β1

Την Τετάρτη 29 Μαϊου 2024 πραγματοποιήσαμε την ημερήσια εκδρομή μας στη Βυτίνα Αρκαδίας. Ήταν μια πρωτόγνωρη εμπειρία για τα παιδιά. Βρέθηκαν μέσα στο δασάκι της Βυτίνας, όπου έπαιξαν, περπάτησαν απολαμβάνοντας την ηρεμία του δάσους, άκουσαν το κελάηδημα των πουλιών, ανάπνευσαν καθαρό οξυγόνο ενώ ταυτόχρονα έδειξαν σεβασμό στο φυσικό περιβάλλον.

Πράσινες πολιτιστικές διαδρομές

ΛΕΡΝΑπ2 1 π3 π1 1

Οι μαθήτριες και οι μαθητές της Γ΄, Δ΄,Ε΄, και Στ΄ τάξης συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα Πράσινες Πολιτιστικές Διαδρομές που υλοποιήθηκε στη Λέρνη του Δήμου Άργους Μυκηνών την Πέμπτη 23 Μαϊου 2024. Στόχος της δράσης ήταν να γνωρίσουν τα παιδιά το φυσικό περιβάλλον των πηγών της Λέρνης και την επίδρασή του στη διαμόρφωση του αρχαιολογικού πλούτου της περιοχής.

Γνωριμία με το άθλημα της επιτραπέζιας αντισφαίρισης

αντι1 αντ2

Την Παρασκευή 24 Μαϊου οι μαθήτριες , οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για το άθλημα της επιτραπέζιας αντισφαίρισης από τον ομοσπονδιακό προπονητή και την τεχνική σύμβουλο της Ελληνικής Φιλάθλου Ομοσπονδίας Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης. Ακολούθησε βιωματικό παιχνίδι από μικρούς και μεγάλους, όπου ξετρελάθηκαν όλοι.

11η Αθλητική γιορτή στίβου

στιβος3 1στιβος 1 1στιβος2 2 στιβος4

Το σχολείο μας συμμετείχε στην 11η  Αθλητική γιορτή στίβου που συνδιοργάνωσαν οι Σύλλογοι Γονέων και Κηδεμόνων των Δημοτικών Σχολείων Άργους. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 19 Μαϊου στο ΔΑΚ Άργους. Οι διακρίσεις του σχολείου ήταν: Χρυσό μετάλλιο στη σκυταλοδρομία κοριτσιών,  Ασημένιο μετάλλιο στη σκυταλοδρομία αγοριών, Χρυσό μετάλλιο ταχύτητας κοριτσιών Στ τάξης, Χάλκινο μετάλλιο ταχύτητας κοριτσιών Στ τάξης. Να ευχαριστήσουμε θερμά τη γυμνάστρια του σχολείου μας για την πολύτιμη βοήθειά της. Πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν.