ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ: Τα ρομπότ στην υπηρεσία της Ανακύκλωσης”
Θεματική : Δημιουργώ και καινοτομώ
Υποθεματική: STEM
Τα παιδιά έμαθαν για την ανακύκλωση και να διαχωρίζουν τα ανακυκλώσιμα υλικά (γυαλί, πλαστικό, αλουμίνιο, χαρτί). Επίσης, γνώρισαν και εξοικειώθηκαν με τη μελισσούλα ρομπότ beebot. Σχεδίασαν τη διαδρομή που έπρεπε να ακολουθήσει η μελισσούλα για να πάει το σωστό ανακυκλώσιμο υλικό στον σωστό κάδο ανακύκλωσης.
Κάλαντα Λαζάρου
Κυνήγι πασχαλινών αυγών ή αλλιώς “Easter Egg hunt”
Πασχαλινά κουλουράκια στο νηπιαγωγείο μας!
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΡΟΜΠΟΤ
ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ: Τον ΚΟΚ αγαπώ με ασφάλεια κυκλοφορώ
Θεματική : Ζω Καλύτερα-Ευ Ζην
Υποθεματική: Υγεία και ασφάλεια
Τα παιδιά γνώρισαν και εξοικειώθηκαν με τους κανόνες οδικής κυκλοφορίας και ασφάλειας , έμαθαν πώς κυκλοφορούμε πεζοί, πώς κυκλοφορούμε με ποδήλατο, συζήτησαν, συνεργάστηκαν και έφτιαξαν καταπληκτικές μακέτες με ανακυκλώσιμα υλικά , τις οποίες αξιοποίησαν αργότερα στο καθημερινό τους παιχνίδι.
ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ: Υπεύθυνα παιδιά-Υπερασπιστές ζώων
Θεματική : Φροντίζω το περιβάλλον
Υποθεματική: Παγκόσμια και Τοπική Πολιτιστική Κληρονομιά
Ομαδικές εργασίες και ατομικές εργασίες μέσω παρατήρησης του πίνακα του ζωγράφου Μαρκ Σαγκάλ “Εγώ και το χωριό” και στο τέλος δημιουργία της ψηφιακής αφίσας μέσω η/υ από τα παιδιά με την βοήθεια των νηπιαγωγών.