ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΕΘΕΛΟΝΤΗ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Εθελοντής οδοντίατρος από το πρόγραμμα “Βουρτσίζουμε μαζί”, επισκέφτηκε το σχολείο μας και μίλησε στα παιδιά για την στοματική υγιεινή.

Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν από την παρουσίαση, έμαθαν πότε και πώς να βουρτσίζουν σωστά τα δοντάκια τους.

Τέλος, η οδοντίατρος προσέφερε σε κάθε παιδί δωρεάν ένα ημερολόγιο με αυτοκόλλητα επιβράβευσης, ώστε να δημιουργηθεί με την βοήθεια των γονέων ρουτίνα στοματικής υγιεινής.

Πληροφορίες για τα δόντια μας:

ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ1

ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ 2

Πώς να βουρτσίζουμε σωστά τα δοντάκια μας:

odontiatros 3

Ημερολόγιο επιβράβευσης:

οδοντ 5

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ: ΜΙΚΡΟΙ ΕΞΕΡΕΥΝΗΤΕΣ

Στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων γίναμε μικροί εξερευνητές. Χωριστήκαμε σε ομάδες και με την πολύτιμη βοήθεια των γονιών και των δασκάλων μας αναζητήσαμε πληροφορίες, φωτογραφίες και φτιάξαμε κατασκευές.

Περιηγηθήκαμε διαδικτυακά στους χώρους των μνημείων και μπορέσαμε να εξερευνήσουμε μνημεία άλλων χωρών.

Τα μνημεία είναι τα ακόλουθα: ΑΤΩΜΙΟΥΜ, ΠΑΡΘΕΝΩΝΑΣ, ΠΥΡΓΟΣ ΤΟΥ ΑΪΦΕΛ, ΚΟΛΟΣΣΑΙΟ, BIG BEN

Σας παρουσιάζουμε ένα μικρό δείγμα από την ενασχόλησή μας με το συγκεκριμένο θέμα:

ATΩMIOYM

ΑΤΩΜΙΟΥΜ 2

ΑΤΩΜΙΟΥΜ 1

ΠΑΡΘΕΝΩΝΑΣ

ΠΑΡΘΕΝΩΝΑΣ 2

ΠΑΡΘΕΝΩΝΑΣ

νημεια 1

ΚΟΛΟΣΣΑΙΟ
ΑΤΩΜΙΟΥΜ 5

ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΑ ΟΛΑ ΤΑ ΜΝΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΚΑΜΕ:

ΠΑΡΘΕΝΩΝΑΣ 3

ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ: ΟΜΑΛΗ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Μας επισκέφτηκαν οι μαθητές και η δασκάλα της πέμπτης τάξης του δημοτικού.

Δημοτικο 5

Συνεργαστήκαμε με τους μαθητές της πέμπτης τάξης ανά δυάδες, γνωριστήκαμε, συζητήσαμε και ζωγραφίσαμε ο ένας το πορτρέτο του άλλου. Ακόμη, καθορίστηκε και καταγράφτηκε το σημείο συνάντησής μας την πρώτη μέρα που θα πάμε στο νέο μας σχολείο.

δημοτικο 4

Τέλος, υπογράψαμε και κρατήσαμε αυτό το χαρτί με την δέσμευση και την προσμονή να συναντηθούμε ξανά τον Σεπτέμβριο με τους νέους μας φίλους!!!

δημοτικο 6

δημοτικο 7

ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ:ΟΜΑΛΗ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ

Στα πλαίσια της εκπόνησης του σχεδίου δράσης μας ,σχετικά με την ομαλή μετάβαση των νηπίων στο Δημοτικό, η πρώτη τάξη του 14ου Δημοτικού σχολείου με την δασκάλα τους επισκέφθηκαν το νηπιαγωγείο μας. Σκοπός η συνεργασία από κοινού με αφορμή τα χελιδονίσματα και τον ερχομό του Πάσχα. Ζωγραφίσαμε, κόψαμε, κολλήσαμε και δημιουργήσαμε ωραίες κατασκευές. Τις προσφέραμε στα  παιδιά του Δημοτικού για να στολίσουν την τάξη τους και εμείς θα τα συναντήσουμε εκεί του χρόνου.

ΧΕΛΙΔ.4

ΧΕΛΙΔΟΝΙΣΜΑΤΑ1

ΧΕΛΙΔ. 2

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ: ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ

Στα πλαίσια των δράσεων του 3ου εργαστηρίου δεξιοτήτων με θέμα : Τα Ανθρώπινα Δικαιώματα, δημιουργήσαμε τις δικές μας αφίσες με στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών.

ΔΙΚΑΙΩΜ 2

ΔΙΚΑΙΩΜ 4