Παρουσίαση του προγράμματος-Γιορτή λήξης: Οι μικροί Χαρτετοί Τραγουδούν Μίκη Θεοδωράκη

Σε ένα εορταστικό κλίμα, γιορτάσαμε την λήξη της σχολικής χρονιάς και την ολοκλήρωση του προγράμματος “Οι μικροί Χαρταετοί συναντούν τον μεγάλο Μίκη”. Οι φωνές των παιδιών 13 νηπιαγωγείων της πόλης μας ενώθηκαν, υμνώντας την Ελλάδα του Μίκη! Κορυφαία στιγμή το τραγούδι της Ειρήνης, που τραγούδησαν όλα μαζί τα παιδιά με την φωνή του σπουδαίου Μίκη να τα συνοδεύει!

Ειρήνη χάραζε και χαρά στην πλάση,
σε μεγάλους και παιδιά, σ’ ουρανούς και δάση.
Αχ ειρήνη, ειρήνη μας, έλα στα παιδάκια, έλα στα παιδάκια,
να ξεχάσουν πόλεμους, πίκρες και φαρμάκια.

Με την αρωγή της Περιφέρειας Κρήτης, του Δήμου Χανίων, του Συλλόγου Φίλων Μίκη Θεοδωράκη και την μουσική επιμέλεια του Νίκου Περάκη.

447641918 7781042415294983 5663520024696002140 n 192x300 1Colorful Creative Kids Workshop Poster 1 212x300 1

18 300x121 11910 300x135 1

6 168x300 13 300x277 11 300x226 1

Οι μικροί Χαρταετοί σας προσκαλούν στην έκθεση των έργων τους σε ψηφιακή gallery

Οι μικροί Χαρταετοί εμπνέονται από την ζωή και το έργο του Μίκη Θεοδωράκη. Τα έργα τους εκθέτουν, με την βοήθεια των ΤΠΕ σε ψηφιακή γκαλερί:

Το κανάλι των χαρταετών στο youtube

Οι δημιουργικές συνεργατικές δράσεις των μικρών Χαρταετών συνεχίζονται! Αυτή τη φορά τα παιδιά επιλέγουν το τραγούδι που προτιμούν και το αποδίδουν ζωγραφικά! Όλα τα τραγούδια ανεβαίνουν στο κανάλι των μικρών Χαρταετών στο youtube.

Απολαύστε τα στον παρακάτω σύνδεσμο:

Αυτό είναι το δικό μας τραγούδι

Η ζωή του Μίκη μέσα από τα μάτια των μικρών Χαρταετών

Δεύτερη συνεργατική δράση: Η βιογραφία του Μίκη Θεοδωράκη

Η  συνάδελφος Φ. Μαντέλου έγραψε σε τετράστιχα την βιογραφία του αγαπημένου μας Μ. Θεοδωράκη και οι μαθητές μας εμνεύστηκαν την εικονογράφιση της, χρησιμοποιώντας ποικίλες τεχνικές. Όλα αυτά μπήκαν σε  ένα e-book, όπως πάντα συνεργατικό, πιστοί στο όραμα μας για συνεργασία και με την αξιοποίηση των ΤΠΕ.

Το συνεργατικό λογότυπο των Μικρών Χαρταετών

Η πρώτη συνεργατική δράση των μικρών χαρταετών, αφορούσε το λογότυπο του έργου, που αποτυπώνει τόσο την ταυτότητα του όσο και την διάθεση όλων μας για συνεργασία, συμμετοχή και αλληλοϋποστήριξη. Χρησιμοποιείται σε όλες μας τις δράσεις και δημοσιεύσεις αποτυπώνοντας το πνεύμα του προγράμματος.

Με την έναρξη του προγράμματος και με αφορμή την Καθαρή Δευτέρα  και τους “χαρταετούς” του Μ. Θεοδωράκη, κάθε σχολείο έφτιαξε το δικό του χαρταετό και όλοι μαζί ενώθηκαν για την δημιουργία του κοινού έργου. Όλοι μαζί, μοναδικοί και διαφορετικοί αλλά ισότιμοι και ενωμένοι δώσαμε μορφή στο κοινό μας όραμα!

λογότυπο 300x300 1

Αυτός είναι ο δικός μας χαρταετός:

IMG 20240325 124631 1 removebg preview

Οι μικροί χαρταετοί συναντούν τον μεγάλο Μίκη!

ac0a485c 9621 4a91 b7a3 88a23fa8aeb3 300x225 1

Το συγκεκριμένο έργο θα υλοποιηθεί από ένα δίκτυο 13 νηπιαγωγείων από τα Χανιά, που αποτελούν τόπο καταγωγής του μεγάλου μουσικοσυνθέτη Μίκη Θεοδωράκη. Η υλοποίηση του έργου θα πραγματοποιηθεί στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων στη θεματική ενότητα “Φροντίζω το περιβάλλον” και πιο συγκεκριμένα στο τομέα “Παγκόσμια και τοπική Πολιτιστική κληρονομιά”. Μία κληρονομιά που έχουν την ευκαιρία να προσεγγίσουν και να απολαύσουν οι μικροί μαθητές μας. Η καθαρά Δευτέρα θα αποτελέσει την αφορμή έναρξης για αυτό το φανταστικό ταξίδι, που θα πραγματοποιήσουν οι μικροί μας χαρταετοί, για να ανακαλύψουν το μουσικό θησαυρό του Μίκη Θεοδωράκη.

Με μασκότ τους μικρούς χαρταετούς στο ταξίδι μας αυτό:

• θα μοιραστούμε εμπειρίες και ιδέες
  • θα συνεργαστούμε στην παραγωγή συνεργατικού υλικού
  • θα προσεγγίσουμε τη βιογραφία του Μίκη Θεοδωράκη
  • θα ανακαλύψουμε κάποιους από τους μουσικούς θησαυρούς του
  • θα εκφραστούμε εικαστικά μέσα από τα μουσικά του έργα
  • θα εκφράσουμε θεατρικά κάποιους από τους μουσικούς θησαυρούς του
  • θα παρουσιάσουμε σε ανοιχτή εκδήλωση τα αποτελέσματα του προγράμματος αποδίδοντας φόρο τιμής σε αυτήν την πολιτισμική κληρονομία, σε αυτόν τον μεγάλο Έλληνα-Χανιώτη μουσικοσυνθέτη!”

Μεταξύ άλλων, οι μαθητές μας θα καλλιεργήσουν δεξιότητες όπως η διαμόρφωση πολιτισμικής ταυτότητας, η επεξεργασία πληροφοριών που αφορούν στο παρελθόν προκειμένου να γνωρίσουν την ιστορία του τόπου τους, η ανάπτυξη της κριτικής σκέψης και της δημιουργικότητας του, η συνεργασία για έναν κοινό σκοπό, η καλλιέργεια του ψηφιακού και τεχνολογικού γραμματισμού μέσα από την χρήση κατάλληλων εργαλείων.

Το δίκτυο των συνεργαζόμενων νηπιαγωγείων αποτελείται από: το 1ο, 3ο, 4ο και 5ο Νηπιαγωγείο Κουνουπιδιανών, το 2ο Νηπιαγωγείο Αρωνίου, το Νηπιαγωγείο Αγίων Σαράντα, το 2ο, 5ο, 14ο, 19ο και 27ο Νηπιαγωγείο Χανίων, το Νηπιαγωγείο Χωραφακιών και το 2ο Νηπιαγωγείο Περιβολίων.

Στιγμιότυπο οθόνης 2024 06 25 193147