Κανονισμός Λειτουργίας 2016-2017

Τηλ. 2109322490

http:// blogs.sch.gr/3dimagdimitr/

Αγαπητοί γονείς,

ευχόμαστε σε όλους σας καλή σχολική χρονιά. Με κύριο μέλημά μας την  εξασφάλιση της ομαλής λειτουργίας του σχολείου και τη βέλτιστη μαθησιακή διαδικασία θέλουμε τη στενή συνεργασία σας, ώστε να τηρηθούν οι παρακάτω βασικοί κανόνες:

• Η προσέλευση των παιδιών που έχουν δηλώσει πρωινή ζώνη θα είναι αυστηρά μεταξύ 7.00-7.15 π.μ. Η εξώπορτα του σχολείου για τα υπόλοιπα παιδιά   ανοίγει στις 7.55 π.μ.
  • Οι μαθητές θα πρέπει να βρίσκονται στο προαύλιο του σχολείου το αργότερο μέχρι τις 8.10 π.μ. με τις τσάντες τους. Σε περίπτωση βροχής , θα εισέρχονται στο ισόγειο του κτιρίου.
  • Το κουδούνι χτυπάει κάθε πρωί στις 8.10 π.μ. Όλοι οι μαθητές θα πρέπει να βρίσκονται στην πρωινή προσευχή. Είναι ιδιαίτερα σημαντικό οι μαθητές να μην καθυστερούν στην πρωινή προσέλευση, ώστε τα μαθήματα να ξεκινούν κανονικά και να μην δημιουργούνται προβλήματα στη λειτουργία του σχολείου.

Για την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου, όσοι μαθητές καθυστερούν παραμένουν στον ισόγειο χώρο του σχολείου και εισέρχονται στην τάξη μετά το πρώτο διάλειμμα.

• Η αποχώρηση των μαθητών του πρωινού σχολείου γίνεται καθημερινά στις 13:15. Παρακαλούνται οι γονείς να είναι συνεπείς. Σε περίπτωση καθυστέρησης, να  ενημερώνουν το σχολείο τηλεφωνικά.

Για το ολοήμερο σχολείο, θα υπάρξει σχετική ενημέρωση μετά την έναρξη λειτουργίας του.

• Σε περίπτωση ασθενείας των μαθητών, παρακαλούνται οι γονείς να φροντίζουν για την παραμονή τους στο σπίτι.
  • Οι γονείς συνοδεύουν το παιδί τους μέχρι την αυλόπορτα και στη συνέχεια αποχωρούν χωρίς να μπαίνουν μέσα. Οι γονείς είναι σημαντικό να συνεργαστούν και να βοηθήσουν ώστε τα παιδιά να μάθουν σε αυτόν τον κανόνα για τη δική τους ασφάλεια.

Όσοι γονείς επιθυμούν συνάντηση με τη διευθύντρια, μπορούν να εισέρχονται στο χώρο του σχολείου μετά την πρωινή προσευχήΤο ίδιο ισχύει και για τις συναλλαγές με το κυλικείο. Για επικοινωνία με το δάσκαλο της κάθε τάξης, εκτός των προγραμματισμένων συναντήσεων, απαιτείται να έχει προηγηθεί τηλεφωνική συνεννόηση.

• Τα παιδιά παραλαμβάνονται από τους γονείς ή άλλο εξουσιοδοτημένο πρόσωπο μόνο στην έξοδο του σχολείου και όχι από τις τάξεις.
  • Το μάθημα δεν θα διακόπτεται από κανέναν και οποιαδήποτε συνεννόηση γονέων -μαθητών, ή γονέων- εκπαιδευτικών θα γίνεται με τηλέφωνο κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων.
  • Παρακαλούμε θερμά, να υπάρχει στην κασετίνα των παιδιών κάρτα με τα τηλέφωνα της οικογένειας (σταθερό, κινητό) για άμεση πρόσβαση. Επίσης συμπληρώστε τα σημαντικά και χρήσιμα τηλέφωνα της οικογένειας στο έντυπο που επισυνάπτεται, ώστε να είναι απόλυτα ενημερωμένο το αρχείο του σχολείου.
  • Δεν επιτρέπεται σε κανένα παιδί να φεύγει από το σχολείο ασυνόδευτο και χωρίς την άδεια της Διεύθυνσης κατά τη διάρκεια των μαθημάτων.
  • Είναι απαραίτητο να ενημερώνουν οι γονείς το σχολείο για την απουσία, την ασθένεια του παιδιού τους, έστω και για μία μέρα.
  • Είναι απαραίτητο και σημαντικό το σχολείο να ενημερώνεται για οποιαδήποτε αλλαγή στην οικογενειακή κατάσταση των μαθητών ώστε να μπορέσει να συμβάλλει στην υποστήριξη ή και την προστασία τους.
  • Για την καθαριότητα είμαστε συνυπεύθυνοι όλοι. Ας δείξουμε ιδιαίτερη προσοχή στο θέμα της προσωπικής υγιεινής και της προσεκτικής χρήσης της τουαλέτας.
  • Στο σχολείο γίνεται ανακύκλωση χρησιμοποιημένων λαδιών (υπάρχει ειδικός κάδος), κομποστοποίηση, ανακύκλωση χαρτιού και μπαταριών και παρακαλούμε να υποστηρίξετε την προσπάθεια αυτή.
  • Οι απογευματινές δραστηριότητες είναι αποκλειστική ευθύνη του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων μετά την έγκριση της σχολικής επιτροπής για την παραχώρηση των χώρων.
  • Ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων οφείλει να αφήνει τους χώρους του σχολείου καθαρούς για χρήση την επόμενη μέρα.
  • Οι γονείς που τα παιδιά τους χρησιμοποιούν την αυλή του σχολείου το απόγευμα, έχουν την αποκλειστική ευθύνη και οφείλουν να διατηρούν το χώρο καθαρό και να τον προστατεύουν από φθορές.

Η Διευθύντρια & ο Σύλλογος Διδασκόντων

σας εύχονται