Το πρόγραμμα «Του νερού τα παραμύθια» που υλοποιήθηκε στην Α’ τάξη ολοκληρώθηκε με τα φανταστικά μας ταξίδια με καράβια από ανακυκλώσιμα υλικά . «Βίρα τις άγκυρες» αναφώνησαν τα μαθητούδια της Πρώτης Τάξης και με τη φαντασία τους έκαναν ταξίδια μακρινά με αποσκευή τους τα βιβλία από τη «Βαλίτσα με Ρόδες».

Μέσα από το πρόγραμμα γνώρισαν τον Κύκλο του νερού, τη χρησιμότητά του, την ανάγκη προστασίας του υδάτινου πλούτου και ανακάλυψαν ότι το νερό είναι παντού στη ζωή μας απαραίτητο συστατικό.

1. Αγιάστηκαν με το αγιασμένο νερό στον Αγιασμό
  2. Έφτιαξαν με το χώμα πηλό για τα πήλινά τους πιάτα
  3. Ζύμωσαν με το νερό ψωμί και Λαζαράκια,
  4. Φώναξαν «ΣΩΣΤΕ ΤΟ ΝΕΡΟ» στην Παγκόσμια μέρα του νερού, και
  5. είδαν να μεγαλώνουν τα φυτά τους με τη βοήθεια του νερού

Λήψη αρχείου

Η Ε΄Δημοτικού στο μάθημα των Εικαστικών, και στα πλαίσια του καινοτόμου προγράμματος, που υλοποιήθηκε φέτος στο σχολείο μας από τον δάσκαλο Αγγλικών, κ. Βούλγαρη και την δασκάλα εικαστικών, κ. Μπαζάρα, “Φύγε Άγχος, γίνε χρώματα“, δημιούργησε μια σειρά από πορτρέτα, αντλώντας έμπνευση από την στρατηγική ‘Six Thinking Hats‘. Πρόκειται για μια στρατηγική που δημιουργήθηκε από τον Edward de Bono και περιλαμβάνεται στο βιβλίο του “τα 6 καπέλα της σκέψης“. Τα 6 καπέλα της σκέψης είναι μια καλή τεχνική, όταν θέλουμε να προσδιορίσουμε τις επιπτώσεις κάποιας απόφασης, φωτίζοντάς τη από πολλές οπτικές γωνίες. Τη χρησιμοποιούμε, επίσης, όταν θέλουμε να ενθαρρύνουμε περαιτέρω σκέψη και προβληματισμό σε ένα θέμα, ή όταν θέλουμε να εξετάσουμε πώς μπορεί εφαρμοστεί μια ιδέα. Με αυτή την τεχνική μπορούμε ακόμη να διαπιστώσουμε τις αντιδράσεις των άλλων όταν προσπαθούμε να εφαρμόσουμε κάτι.

Λήψη αρχείου

Υποδεχθήκαμε χθες, 11 Ιουνίου 2024, σε συνάντηση γνωριμίας, τα αυριανά πρωτάκια μας, τα νήπια από τα παρακείμενα 2ο και 133ο Νηπιαγωγεία Αθηνών. Την υποδοχή τους προετοίμασε η υποδιευθύντρια του σχολείου, κα Μισιάκα Βασιλική. Να ευχαριστήσουμε τις νηπιαγωγούς, κα Βάνα και κα Ελένη για την όμορφη συνεργασία. Στιγμιότυπα:

08οκ03οκ06οκ07οκ

Καλό καλοκαίρι!

Οι μαθητές του 34ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών σας εύχονται καλό καλοκαίρι με υπέροχες ζωγραφιές που έφτιαξαν στο εργαστήριο πληροφορικής!

Παλιότερα Άρθρα »