ΟΜΟΡΦΕΣ ΠΑΣΧΑΛΙΝΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ

Ολοκληρώθηκε το πασχαλινό παζάρι που διοργάνωσαν, με μεγάλη επιτυχία, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ΄τάξης!

Μπράβο στους μαθητές και τις μαθήτριές μας για τις όμορφες δημιουργίες τους, για τη συνεργασία που είχαν μεταξύ τους και την υπευθυνότητα

με την οποία αγκάλιασαν αυτήν την ωραία δράση!

Ένα μεγάλο μπράβο όμως αξίζει και στους γονείς τους που βοήθησαν τόσο πολύ!

κοθκλακια σταυροι καλαθακια ΠΑΠΙΕΣ
κουτάλες βαζακια ΓΛΥΚΑ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΕΣ ΔΑΔΕΣ 1936-2022

Την Τετάρτη 24-4-2024 η Ε΄και Στ΄τάξη του σχολείου μας επισκέφθηκαν την την πρωτότυπη και πολύ ενδιαφέρουσα έκθεση «Ολυμπιακές Δάδες 1936-2022»   στην αίθουσα τελετών του Δημαρχιακού Μεγάρου Περιστερίου, στο πλαίσιο των επετειακών εκδηλώσεων και δράσεων «90 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ».

Η έκθεση θα ταξίδεψε μέσα στον Ολυμπιακό χρόνο, μας έφερε σε επαφή με το θεσμό της λαμπαδηδρομίας, τη μαγική ενέργεια και μυσταγωγία της μετάβασης της Ολυμπιακής Φλόγας, προς τον εκάστοτε τόπο διεξαγωγής των Ολυμπιακών Αγώνων και το πνεύμα του Ολυμπιακού Ιδεώδους, το οποίο προωθεί τις αξίες της συνεργασίας, του «ευ αγωνίζεσθαι» και της ισότητας.

Τα εκθέματα της έκθεσης ανήκουν στη συλλογή του Περιστεριώτη Στράτου Κλήμου, ενός ανθρώπου που με το πάθος του για τους Ολυμπιακούς Αγώνες μας προσφέρει ένα συγκλονιστικό ταξίδι στη σύγχρονη ιστορία τους.

ΔΑΔΕΣ 1 ΦΟΡΕΜΑ 1 ΦΟΡΕΜΑ 2 ΔΑΔΕΣ 2
ΔΑΔΕΣ 3 ΔΑΔΕΣ 4 ΔΑΔΕΣ 5 ΔΑΔΕΣ

ΓΕΙΤΟΝΙΕΣ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΜΑΣ

Φέτος, πριν τις γιορτές του Πάσχα ταξιδέψαμε στο ηρωικό νησί των Ψαρρών!

Οι τάξεις Β΄και Δ΄του σχολείου μας συμμετείχαν στη δράση “Γειτονιές των σχολείων μας” που διοργάνωσε το humanstories και έστειλαν πασχαλινές κάρτες και ζωγραφιές προς το Δημοτικό Σχολείο Ψαρρών.

Η Δράση του Πάσχα είχε σκοπό να αλληλογραφήσουμε και να μοιραστούμε όλοι μαζί εικόνες, γειτονιές, έθιμα και παραδόσεις, έτσι όπως τα βιώνουμε στην περιοχή μας.

Δράση του Πάσχα Δράση του Πάσχα 2

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Την Τετάρτη 20-3-2024 θα δοθούν οι έλεγχοι προόδου για το Β΄ τρίμηνο, μετά τη λήξη των μαθημάτων (13:15 μ.μ.)

Οι γονείς των μαθητών/τριών της Α΄και Β΄τάξης θα ενημερωθούν τη μέρα αυτή από τις δασκάλες.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ Α΄ ΤΑΞΗΣ 2024-2025

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

& ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ                                                                                                            Περιστέρι, 29-2-2024

13ο  &   33ο ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

Ταχ. Δ/νση : Πρέσπας &  Πελοπίδα
Τηλέφωνο : 2105712311 & 210 5743966
email : mail@33dim-perist.att.sch.gr

mail@13dim-perist.att.sch.gr

Πληροφορίες :   Νάου Χριστοδούλη

Ελευθέριος Ρατσιάτος

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΣΤΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ  2023-2024

Οι αιτήσεις για την εγγραφή των μαθητών/τριών στην Α΄ Τάξη για το σχολικό έτος 2024-2025 θα πραγματοποιηθούν από 1  έως  20  Μαρτίου  2024.

Την αίτηση εγγραφής των μαθητών/τριών στην Α΄ Τάξη την υπογράφουν και οι δυο γονείς.

Το έντυπο της αίτησης μπορείτε να το βρείτε και να το εκτυπώσετε στα blog των σχολείων:

blogs.sch.gr/13dimperist      &          blogs.sch.gr/33dimperist

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΩΝ

1. Πιστοποιητικό Γέννησης (αναζητείται από τα σχολεία)
  2. Βιβλιάριο Υγείας που να αποδεικνύεται ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται (προσκομίζουμε το Βιβλιάριο Υγείας και φωτοτυπίες των σελίδων με τα εμβόλια).
  3. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας .
  4. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου και Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου
  5. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας του μαθητή/τριας.

Με την αίτηση εγγραφής στην Α΄ Τάξη οι γονείς δηλώνουν με αίτησή τους την εγγραφή στο Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα, στο Αναβαθμισμένο πρόγραμμα Ολοήμερου καθώς και τη συμμετοχή των παιδιών τους στο Τμήμα Πρωινής  Ζώνης.

Όρια (οδοί) 13ου– 33ου Δημοτικών Σχολείων: Πελασγίας-Παγγαίου-Πατρών-Ερωτόκριτου-Αττικής-Λάρνακας-Αγ. Βασιλείου-Εθν. Μακαρίου-Καλλιπόλεως-Οσίου Δαυίδ   (2301/23-2-2018 Γ΄ Δνση Π.Ε. Αθήνας).

Οι εγγραφές πραγματοποιούνται καθημερινά στα σχολεία κατά τις ώρες:

8:30-10:00 π.μ.    &   12:00-13:15 μ.μ.

Για τον καλύτερο προγραμματισμό της διαδικασίας των εγγραφών παρακαλούνται οι γονείς να επικοινωνούν έγκαιρα με τα σχολεία στα  τηλέφωνα:   210 5712311      &      2105743966.

Από τις Δνσεις των σχολείων

ΑΙΤΗΣΗ-ΕΓΓΡΑΦΗΣ-Α-ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ 1