11η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

εικόνα Viber 2024 09 27 21 37 40 600 1Φέτος έχουμε τη χαρά και την τιμή να έχουμε στη σχολική μας κοινότητα, το Χάλκινο Παραολυμπιονίκη, τον κ. Κωνσταντίνο Τζούνη! Στα πλαίσια λοιπόν του εορτασμού του 11ου Πανελληνίου Σχολικού Αθλητισμού, ο Σύλλογος Διδασκόντων του Νηπιαγωγείου αποφάσισε να αφιερώσει αυτή την ημέρα στα Ολυμπιακά Αθλήματα, με τιμώμενο πρόσωπο τον κ. Τζούνη. Τα παιδιά μέσα από το παιχνίδι διδάχθηκαν την αξία του “ευ αγωνίζεσθαι”, γνώρισαν τα Ολυμπιακά Αθλήματα και την ιστορία τους και διοργάνωσαν τους δικούς τους Σχολικούς Ολυμπιακούς Αγώνες!!! Μια ημέρα χαράς, γιορτής και ευεξίας για το νηπιαγωγείο μας! Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Τζούνη για την πολύτιμη συμμετοχή του στην εκδήλωση μας!!!

Τα παιδιά γνωρίσανε την ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων και μάθανε ότι η γενέτειρά τους είναι η Ελλάδα. Έτσι αποφασίσαμε να διοργανώσουμε τους δικούς μας Ολυμπιακούς Αγώνες ξεκινώντας με την Τελετή Αφής της Ολυμπιακής Φλόγας!

1

Στη συνέχεια τα παιδιά αφού δημιούργησαν συνεργατικά τη σημαία των Ολυμπιακών Αγώνων έκαναν παρέλαση παρουσιάζοντας όλους τους αθλητές!

2

Ο χώρος της αυλής διαμορφώθηκε κατάλληλα για να φιλοξενήσει τα αθλήματά μας!3

Στη συνέχεια όλα τα παιδιά αγωνίστηκαν στα παρακάτω αθλήματα: Άλμα εις μήκος, Τρέξιμο μετ εμποδίων και Ακοντισμός! Φυσικά τι Νηπιαγωγείο θα ήμασταν, αν δεν προτείναμε και ένα δικό μας αυτοσχέδιο άθλημα;4

Οι αγώνες μας ολοκληρώθηκαν με την Τελετή  Λήξης και την απονομή των μεταλλίων σε όλα τα παιδιά!!!

5

Αγιασμός για τη σχολική χρονιά 2024-2025

αγιασμος 678x381 1

Ο αγιασμός για την έναρξη της  σχολική χρονιά 2024-2025, θα γίνει την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου 2024 στις 9:00 π.μ. στον αύλειο χώρο του 2ου Δημοτικού Σχολείου Λαγκαδά.

Καλή και δημιουργική σχολική χρονιά με υγεία!

Σχολείο Επικονιαστών

Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού έργου “LIFE4POLLLINATORS (LIFE18
GIE/IT/000755) – /Εφαρμογή της Επιστήμης των Πολιτών στην προστασία
άγριων μελισσών και άλλων επικονιαστών στη Μεσόγειο/”, το οποίο υλοποιείται από το Πανεπιστήμιο Αιγαίου στην Ελλάδα και έχει ως στόχο
την βελτίωση της διατήρησης των εντόμων επικονιαστών και των
εντομόφιλων φυτών γίναμε Σχολείο Επικονιαστών❤️🐝❤️🦋 !!! Συνεργαζόμενες χώρες του προγράμματος αυτού τέσσερις Ευρωπαϊκές χώρες (Ιταλία, Ελλάδα, Ισπανία και Σλοβενία).

Ευχαριστούμε θερμά τον Σύλλογο Μελισσοκόμων του Δήμου Λαγκαδά και τους συνεργάτες του, τον Θωμά Τρουλλιδη μελισσοκόμο και πατέρα μαθητή μας που εδώ και δύο χρόνια μας έχει υποστηρίξει σε όλες τις δράσεις μας, τους γονείς των μαθητών μας, των οποίων η συνδρομή ήταν εξαιρετικά σημαντική και όλες τις Συναδέλφους του 2 Νηπιαγωγείου Λαγκαδά !!!

FB IMG 1723537216735

Εργαστήρια Δεξιοτήτων τμήμα 2

Φωτογραφίες από τις δραστηριότητες της θεματικής ενότητας ¨Προστάτεψε το δάσος, είναι πηγή ζωής¨.

Εργαστήρια Δεξιοτήτων τμήμα 2

Φωτογραφίες από τις δραστηριότητες της θεματικής ενότητας  ¨Οι μικροί εξερευνητές¨.

Εργαστήρια Δεξιοτήτων τμήμα 2

Φωτογραφίες από τις δραστηριότητες της  θεματικής ενότητας ¨Μες στο σπίτι ας προσέχω ατυχήματα μην έχω¨.

Εργαστήρια Δεξιοτήτων τμήμα 2

Δραστηριότητες από τη θεματική ενότητα ¨Η οικογένεια δεν έχει αριθμητική είναι απλώς μοναδική.

Εργαστήρια Δεξιοτήτων Τμήμα 3

Η Μέλισσα ξανάρχεται στο νηπιαγωγείο μας!!!

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα της Μέλισσας στις 21 Μαρτίου μας επισκέφτηκε ο κ. Τρουλλίδης Θωμάς ως εκπρόσωπος του Συλλόγου Μελισσοκόμων Λαγκαδά για να μας δώσει πολλές πληροφορίες για την ζωή της μέλισσας και τα οφέλη αυτής. Τα παιδιά έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον παρατηρώντας το μελίσσι και κάνοντας πολλές σχετικές ερωτήσεις.

IMG c4f2b4daab7ab0cb46a4139385b3e1d2 V

Ευχαριστούμε πολύ την εταιρεία Apivita για την χορηγία που μας έκανε, διαθέτοντας σπόρους με διάφορα βότανα και κασετίνες για όλα τα παιδιά. Αναμένουμε τη συνεργασία μας και του χρόνου.

20240516 111912 20240517 110455 1

20240516 111049