Πρόγραμμα Model International Criminal Court (MICC)

Το σχολείο μας από την τρέχουσα σχολική χρονιά συμμετέχει στο πρόγραμμα «Model International Criminal Court – School», που εντάσσεται στο εγκεκριμένο Erasmus+ KA1 (κωδικός προγράμματος 2023-1-DE04-KA151-YOU-000147939). Η συμμετοχή του σχολείου προέκυψε ως αποτέλεσμα της ιδιότητας του Διευθυντή ως σταθερού μέλους και Έλληνα συνδέσμου στο δίκτυο εκπαιδευτικών του «Krzyżowa Foundation for Mutual Understanding in Europe».

Το πρόγραμμα αφορά τη βιωματική επαφή με την Ιστορία και κυρίως τις “σκοτεινές” πτυχές της σε ένα πλαίσιο εντατικής εκπαίδευσης. Ειδικότερα, κάθε εκπαιδευτικός – σύνδεσμος ανά χώρα συγκροτεί, με εσωτερικές διαδικασίες επιλογής, μια ομάδα μαθητών/τριών που συμμετέχουν σε προσομοίωση σημαντικών ιστορικών δικών του Διεθνούς Ποινικού Δικαστηρίου. Οι μαθητές παρακολουθούν διαδραστικά σεμινάρια σχετικά με τα ανθρώπινα δικαιώματα, το διεθνές νομικό πλαίσιο αλλά και τις ποινικές διαδικασίες. Στη συνέχεια, χωρίζονται σε μικτές (διεθνείς) ομάδες και αναλαμβάνουν έναν από τους 4 σημαίνοντες ρόλους (εισαγγελέας, δικηγόρος υπεράσπισης, δικαστής, δημοσιογράφος) σε μία δίκη για εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας. Οι δίκες ενδιαφέροντος για τη φετινή χρονιά ήταν του Friedrich Flick (δίκη της Νυρεμβέργης), του Dražen Erdemović (πόλεμος της πρώην Γιουγκοσλαβίας) και του Simon Bikindi (εμφύλιος της Ρουάντα

Στο πλαίσιο του προγράμματος ενεπλάκησαν μαθητές και μαθήτριες σε δύο κινητικότητες Erasmus+ Youth Mobility.

Η πρώτη πραγματοποιήθηκε κατά το διάστημα 13-20/1/2024 στη Θεσσαλονίκη και συμμετείχαν οι μαθητές  και οι μαθήτριες της Β’ και Γ’ τάξης: Αϊδη Μαρία, Δημόπουλος Στέργιος, Δρόσου Παναγιώτα, Ζέλιου Παναγιώτα, Μανίτσα Αγγελική, Μπενάς Κωνσταντίνος Μάριος, Μπρόζος Χρήστος, Παπαδοπούλου Αικατερίνη, Τορτοπίδης Χρήστος Λουκάς, Τσακίρη Βασιλική, Τσακίρη Δήμητρα, Τσέτουρα Ανδρομάχη. Υπεύθυνη εκπαιδευτικός που συνόδεψε ήταν η Γεωργία Δαμιανίδου.

Βίντεο – προϊόν της ομάδας τύπου:

Η δεύτερη κινητικότητα πραγματοποιήθηκε κατά το διάστημα 3-10/5/24 στην Krzyżowa της Πολωνίας. Το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε από τους παρακάτω μαθητές και μαθήτριες της Β’ και Γ’ τάξης: Δημητρίου Ειρήνη, Καμαδάνη Ειρήνη, Κατσούφη Ειρήνη, Μπίτσα Ελγκεντίνα, Ντισάνι Παναγιώτης Φλογκέρτ, Παράς Αθανάσιος, Πεχλιβανίδης Χαράλαμπος, Ρίζος Δημήτριος, Στεφανίδης Λάζαρος, Τσόχας Θεόδωρος, Χασάπης Κωνσταντίνος Παναγιώτης, Χατζάκη Νίκη. Συνοδοί εκπαιδευτικοί ήταν ο Διευθυντής, Λάζαρος Μωυσιάδης και η Παναγιώτα Μάντου.

Βίντεο – προϊόντα της ομάδας τύπου:

Βίντεο με τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας:

Η ελληνική ομάδα:

1715522594315

Το σχολείο μας θα αποτελέσει σταθερό συνεργάτη του συγκεκριμένου προγράμματος, στο οποίο συμμετέχουν μαθητές από ολόκληρο τον κόσμο και συνιστά μια εξαιρετική εμπειρία οι μαθητές να έρθουν σε βιωματική επαφή με τα ανθρώπινα δικαιώματα, την αξία της Ιστορίας αλλά και με τη γόνιμη διακρατική αλληλεπίδραση.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Πρακτικό ανάθεσης εκπαιδευτικής εκδρομής στα Τρίκαλα – Καλαμπάκα στο πλαίσιο περιβαλλοντικού προγράμματος

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Πρακτικό ανάθεσης εκπαιδευτικής εκδρομής στα Τρίκαλα στο πλαίσιο περιβαλλοντικού προγράμματος

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Πρακτικό ανάθεσης εκπαιδευτικής εκδρομής στην Αθήνα στο πλαίσιο του προγράμματος “Επισκέψεις Σχολείων στη Βουλή”

Νέο πρόγραμμα Ενισχυτικής Διδασκαλίας

Πρόγραμμα Ενισχυτικής Διδασκαλίας

Σύνδεσμοι Webex καθηγητών

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Πρακτικό ανάθεσης εκπαιδευτικής επίσκεψης στο ερευνητικό κέντρο CERN

Ενημερωτικό σημείωμα από Ψυχολόγο – Κοινωνική Λειτουργό

Λειτουργία σχολείου στις 19/9/2023

Την Τρίτη, 19/9/2023 το σχολείο θα λειτουργήσει με συνεπτυγμένο ωράριο και οι μαθητές θα σχολάσουν στις 12.15 (λήξη της 6ης διδακτικής ώρας).