Οι μαθητές/τριες, μέσω οπτικοακουστικών μέσων, ενημερώθηκαν για την ιστορία της Ολυμπιακής Φλόγας, η οποία αποτελεί βασικό σύμβολο του Ολυμπιακού κινήματος. Η τελετή αφής και η τελετή παράδοσης της Ολυμπιακής Φλόγας στην επιτροπή της διοργανώτριας πόλης αλλά και η λαμπαδηδρομία που ακολουθεί, μεταφέρουν σε όλον τον πλανήτη μηνύματα συναδέλφωσης, τα οποία είναι επίκαιρα όσο ποτέ.
Επίσης, οι μαθητές/τριες είχαν τη δυνατότητα να γνωρίσουν το Στάδιο της Αρχαίας Ολυμπίας αλλά και να ενημερωθούν για το μνημείο όπου βρίσκεται η καρδιά του Πιέρ ντε Κουμπερτέν.

Ακολουθεί φωτοφραφικό υλικό:

ολ2 ολ1

Στην συνέχεια οι μαθητές/τρίες συμμετείχαν σε αθλητικές δραστηριότητες σκυταλοδρομίας, με βασικό σκοπό την διάδοση των αξιών του αθλητισμού ως πολύτιμο αγαθό που βελτιώνει την υγεία, δημιουργεί πνευματική και ψυχική ανάταση και προάγει την ποιότητα ζωής του ατόμου.

ολ3ολ4ολ5

2η ημέρα της 4ης Ολυμπιακής Εβδομάδας και οι μαθητές του σχολείου μας είχαν την μοναδική ευκαιρία να παρακολουθήσουν και να  συνομιλήσουν με τον ολυμπιονίκη Ελευθέριο Πετρούνια και την πρωταθλήτρια Βασιλική Μιλλούση.
Η μαθήτρια της Έ τάξης Ελένη Γερνά εκπροσώπησε το σχολείο μας ρωτώντας τον ολυμπιονίκηΠώς τον αντιμετωπίζουν οι άνθρωποι όταν δε φέρνει πάντα νίκες”.
Η συνέντευξη διήρκεσε πολλά λεπτά και οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να  ακούσουν:
  • για τον πρωταθλητισμό,
  • για το ήθος σε κάθε πτυχή του αθλητισμού,
  • για τη προσήλωση σε στόχους και
  • για την ανάγκη ύπαρξης  των αξιών του αθλητισμού στη ζωή των μαθητών μας.

ol1

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία:

• Να γνωρίσουν το Ολυμπιακό Μουσείο της Λωζάνης, ένα από τα πιο σύγχρονα στον κόσμο, όπου παρουσιάστηκαν σημαντικά εκθέματα που αφορούν τους Ολυμπιακούς Αγώνες.
  • Να παρακολουθήσουν την ιστορική αναδρομή για τη θέση της γυναίκας στους Αγώνες από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα.
  • Να γνωρίσουν τις Ολυμπιακές αξίες,
  • Να δουν την δάδα του Παρισιού 2024, την κοινή μασκότ των Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών Αγώνων 2024 και
  • Να ενημερωθούν για ένα από τα νέα αθλήματα των επερχόμενων Ολυμπιακών Αγώνων, το σκέιτμπορντ.

η1 η2

Σήμερα το σχολείο μας είχε την χαρά να προσφέρει είδη διατροφής στο “Χαμόγελο του Παιδιού” εν όψει του Πάσχα.

Στο σημείο αυτό θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τους μαθητές/τριες μας και τους γονείς/κηδεμόνες αυτών για την άμεση ανταπόκριση και προσφορά τους.

Χ1 Χ2

Το σχολείο έχει την χαρά να συμμετέχει στην 4η Ολυμπιακή Εβδομάδα για τα σχολεία με το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Ολυμπιακή Παιδεία-4η Ολυμπιακή Εβδομάδα στα σχολεία”,  το οποίο θα υλοποιηθεί από τις 22 έως τις 26 Απριλίου 2024.

Μπορείτε να ενημερωθείτε από το κάτωθι πρόγραμμα για τις δραστηριότητες που θα πραγματοποιηθούν:

Ολυμπιακή Εβδομάδα

Το σχολείο μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Βοτανικό Κήπο Ζέλιος Γη την Πέμπτη 18/04/2024.

Οι μαθητές/τρίες είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στο κήπο, να ενημερωθούν και να συμμετέχουν σε διάφορες δραστηριότητες.

k1 k2 k3 k4 k5

Το σχολείο σεβόμενο τις αρχές που προσδιορίζουν την παγκόσμια ημέρα αδέσποτων ζώων και με δεδομενό την ευαισθησία των μικρών μαθητών/τριών και του συνόλου συλλόγου διδασκόντων του σχολείου προέβει στις κάτωθι δρασηριότητες:

α) Προβολή ταινίας “Ρούμπι, η διασώστρια”, Α’ – Δ’ τάξεις

β) Εικαστικές δημιουργίες με την συνδρομή του εκπαιδευτικού κ. Ιωάννη Λυγούρα.

z1 z2

Μια υπέροχη εβδομάδα για το σχολείο μας. Γεμάτη δραστηριότητες, ανάγνωση και ανταλλαγή βιβλίων.

α) Προβολή Βίντεο ” Τα φανταστικά ιπτάμενα βιβλία του κου. Μόρις Λέσμορ” στις Α’ και Β’ Τάξη.

β) Βιβλιοπαρουσιάσεις από την Β’ και την Ε΄ Τάξη.

γ) Φιλαναγνωσία από την Α’ Τάξη

δ) Και το σύνολο των μαθητών/τριών του σχολείου προέβει σε ανταλλαγή αγαπημένων τους βιβλίων και σε δωρέες στην βιβλιοθήλη του σχολείου. Στο σημείο αυτό θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον μαθητή της Α’ τάξης Ορφέα για την πρωτοβουλία που έλαβε να έρθει σε επικοινωνία με το “Πες το με ένα παραμυθί”, αποτέλεσμα της οποίας ήταν η χορηγία βιβλίων στο σχολείο μας.

εε ε7 ε τ ε6 ε τ ε5 β τ ε3 1 ε2 1 ε1 1