Μικροί μεγάλοι μια αγκαλιά

IMG 20240620 121840

Μέσα σε κλίμα συγκίνησης πραγματοποιήθηκε η αποχαιρετιστήρια γιορτή του νηπιαγωγείου μας. Την Παρασκευή 14 Ιουνίου οι μικροί μας μαθητές με τις οικογένειές τους  προσήλθαν στο σχολείο για τελευταία φορά για να παραλάβουν τα αναμνηστικά τους, να αποχαιρετήσουν φίλους και εκπαιδευτικούς και να διασκεδάσουν.

Υπό τις οδηγίες του εμψυχωτή από την  ομάδα “Ανεμοσκορπισματα”  μικροί και μεγάλοι τραγούδησαν, χόρεψαν και έπαιξαν σκορπώντας γέλια και χαρές στην αυλή του νηπιαγωγείου.

Καλό καλοκαίρι αστέρια μας!

Σας ευχαριστούμε για τις μοναδικές στιγμές που ζήσαμε όλοι μαζί μικροί και μεγάλοι.

#συνεργασία

Ολοκληρώθηκε η συμμετοχή του Νηπιαγωγείου μας στο  πρόγραμμα etwinning “Συνεργασία στο Νηπιαγωγείο”. Μέσα από το πρόγραμμα μαθητές και εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή, να συμμετέχουν σε κοινές δραστηριότητες και να ενισχύσουν τις δεξιότητες  συνεργασίας. Από κοινού σχεδιάστηκαν δράσεις τόσο σε επίπεδο σχολικής τάξης, όσο και σε επίπεδο δικτύου σχολείων.

Μέσα από το παιχνίδι, το κυριότερο εργαλείο μάθησης, ασκηθήκαμε στο να ακούμε τους συνομιλητές μας, προσπαθήσαμε να βρούμε διαύλους επικοινωνίας (ακόμα και με εξωγήινους) και τέλος να συνεργαζόμαστε για έναν κοινό σκοπό ξεπερνώντας όλα τα εμπόδια.

Μπορείτε να διαβάσετε κι εσείς την ιστορία που δημιουργήθηκε από τους μαθητές όλων των νηπιαγωγείων που συμμετείχαν στο πρόγραμμα.

book title
Διαβάστε το βιβλίο στο StoryJumper

Μάνα μητέρα μανούλα μαμά

IMG 204bdaed1aa86eac1b8c7b819afaba91 V

Με μια γιορτή αφιερωμένη στο πιο αγαπημένο πρόσωπο επιστρέψαμε από τις πασχαλινές διακοπές μας. Οι μικροί μας μαθητές προετοίμασαν μια εκδήλωση για τις μανουλες τους με τον δικό τους μοναδικό τρόπο.

Το απόγευμα της Παρασκευής αφού σχόλασε το ολοήμερο τμήμα άρχισαν να καταφτάνουν οι επίτιμες προσκεκλημένες μας. Οι μαμάδες είχαν την ευκαιρία να φτιάξουν κοσμήματα με τα παιδάκια τους, να ζωγραφίσουν παρέα αλλά και να λάβουν περιποίηση μαλλιών και χεριών από τα παιδιά. Στον χώρο υπήρχαν αναρτημένες οι δημιουργίες των παιδιών, εικαστικά έργα, αλλά και λόγια τρυφερά για την μαμά.

Ευχαριστούμε μαμάδες που μας προσέχετε και μας βοηθάτε να μεγαλώσουμε….

IMG 20240524 133832IMG 20240524 133923

Παγκόσμια μέρα παιδικού βιβλίου

Μεγάλη μέρα η 2η του Απρίλη για το νηπιαγωγείο μας! Μέρα αφιερωμένη στα παιδικά βιβλία, που τόσο πολύ αγαπάμε όλοι μας.

Τα γενέθλια του μεγάλου παραμυθά Χανς Κρίστιαν Άντερσεν έχουν επιλεγεί για αυτήν την παγκόσμια μέρα, και όχι άδικα μιας και ο Άντερσεν είναι πατέρας αμέτρητων παραμυθιών  αγαπητών σε μικρούς και μεγάλους.

Οι μικροί μας μαθητές γνώριζαν τον μεγάλο παραμυθά και τις ιστορίες του, μίλησαν για τα αγαπημένα τους βιβλία και αφού τα ζωγράφισαν, συνεργάστηκαν για να δημιουργήσουν μια αφίσα.

IMG 20240402 131317

Χρόνια πολλά Ελλάδα!

Πραγματοποιήθηκαν οι γιορτές των τριών πρωινών τμημάτων για την επέτειο της 25ης Μαρτίου! Οι μικροί μας μαθητές προετοίμασαν ποιήματα, τραγούδια και χορούς και μας γέμισαν συγκίνηση. Οι γονείς κατέφτασαν στο σχολείο μας συνοδεύοντας τσολιαδάκια και Ελληνοπούλες και με καμάρι παρακολούθησαν την παράσταση που έδωσαν.

Χρόνια πολλά Ελλάδα!

IMG 20240326 195531

Ήρθες πάλι τρελό καρναβάλι!

Κατέφτασε το καρναβάλι και φέτος! Η πιο χαρούμενη γιορτή γεμάτη χρώματα, τραγούδια και πολύ παιχνίδι! Μια αφορμή για να έρθουμε πιο κοντά στις παραδόσεις και τα έθιμα του τόπου μας, αλλά και για να εκφραστούν οι μαθητές με δημιουργικές δραστηριότητες. Κατασκευές, μάσκες, γαϊτανάκι, παραδοσιακά παιχνίδια όπως τα αλευρομουτζουρώματα και η χάσκα και ανυπομονησία για το μεγάλο μας πάρτι. Την Τσικνοπέμπτη οι μικροί μας μαθητές κατέφτασαν μασκαρεμένοι και με παιχνιδιάρικη διάθεση στο νηπιαγωγείο. Γέμισαν οι αίθουσες γέλια, πειράγματα και σερπαντίνες. Μαθητές και εκπαιδευτικοί ξεφαντώσαμε και περάσαμε τη μέρα μας διαφορετικά. Κορύφωση της γιορτής μας το μεγάλο τραπέζι που στήθηκε στην ηλιόλουστη αυλή μας.

IMG 20240326 194722Ευχαριστούμε ιδιαιτέρως τις υπέροχες μαμάδες των μαθητών μας για την πολύ ευγενική προσφορά τους με σουβλάκια για όλους

IMG 20240602 220629

Όρια και διαχείριση συγκρούσεων

Με μεγάλη χαρά καλωσορίσαμε στο νηπιαγωγείο το δίκτυο Αλφα για μια ενημερωτική ομιλία για τα όρια και τη διαχείριση των συγκρούσεων.  Γονείς και εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν την πολύ ενδιαφέρουσα εισήγηση την οποία ακολούθησε συζήτηση μεταξύ των παρευρισκομένων. Ευχαριστούμε πολύ τις.ψυχολογους του δικτύου Άλφα αλλά και όλους εσάς που μας τιμήσατε με την παρουσία σας

IMG 20240305 181646 IMG 20240305 181711 IMG 20240325 024055

Παιδί+Διατροφή

IMG 20240313 173418Πραγματοποιήθηκε στο νηπιαγωγείο μας η ενημερωτική εκδήλωση με θέμα την παιδική διατροφή την Δευτέρα 19 Φεβρουαρίου στις 18:00. Η παιδίατρος κυρία Ντιάνα Πέτροβα με μια πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση ενημέρωσε γονείς κηδεμόνες και εκπαιδευτικούς του σχολείου μας για όλα εκείνα που μας αφορούν και μας προβληματίζουν σχετικά με την διατροφή των παιδιών. Δόθηκαν πολύτιμες πληροφορίες και έξυπνες συμβουλές για να γίνει το γεύμα μια ευχάριστη εμπειρία χωρίς άγχος και συγκρούσεις ενώ ακολούθησε εποικοδομητική συζήτηση γύρω από τα ερωτήματα που τέθηκαν από το ακροατήριο.

Ευχαριστούμε θερμά την κυρία Πέτροβα καθώς και όλους όσους μας τίμησαν με την παρουσία σας!

“Οταν τρεφόμαστε σωστά….. Μεγαλώνουμε πιο καλά”

Ολοκληρώθηκε το εργαστήριο δεξιοτήτων για την διατροφή, ένα θέμα που μας έδωσε την ευκαιρία να εξερευνήσουμε γεύσεις και αρώματα και να μάθουμε πολλά. Ακολουθήσαμε τις τροφές στο μεγάλο ταξίδι τους στο ανθρώπινο σώμα, τις κατηγοριοποιήσαμε και φυσικά παίξαμε πολλά παιχνίδια. Παιχνίδια αφής και παιχνίδια ταυτίσεων ενώ διασκεδάσαμε με επιδαπέδια παιχνίδια.  Και τι καλύτερο από το να προετοιμάσουμε και να απολαύσουμε όλοι μαζί μια υπέροχη φρουτοσαλάτα. IMG 20240206 212355 IMG 20240206 212252