ΑΠΟΚΡΙΕΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΜΑΣ 2024

ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ ΝΤΥΜΕΝΟΙ ΜΙΝΙΟΝΣIMG 20240314 125515

ΤΟ ΓΑΪΤΑΝΑΚΙ ΜΑΣ ΣΤΟ ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΟ ΠΑΡΤΙ ΜΑΣ
IMG 0f7cbb19f679273eda9ef41e5ad229a2 V

ΤΑΙΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΛΟΟΥΝ ΜΕ ΚΑΠΑΚΙΑ!IMG 25b956800a8241e8bac9661910611791 V…..ΚΑΙ ΧΟΡΕΥΟΥΜΕ ΤΟΝ ΧΟΡΟ ΤΗΣ ΣΚΟΥΠΑΣ!!IMG b5ea6f41436f0ef9ebcab5bd5d4bba8e V

ΤΡΩΜΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΝΟΣΤΙΜΙΕΣ ΤΟΥ ΜΠΟΥΦΕ…….

IMG 7f9f3618babefb6bd9b96e266fb209f3 V

…… ΠΟΥ ΕΤΟΙΜΑΣΑΝ ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ!

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ!!!!

ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ!!!

IMG a5d98511a352aa8db672a4d81797d93e V

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ 2024-25

picture

Οι αιτήσεις εγγραφών στα Δημόσια Νηπιαγωγεία Γενικής Παιδείας, το σχολικό έτος 2023-2024 θα γίνονται μέσω ηλεκτρονικής εφαρμογής με Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής. Για το σχολικό έτος 2024-2025 οι ηλεκτρονικές εγγραφές στο Νηπιαγωγείο θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2024. Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Φέτος θα εγγραφούν μαθητές γεννημένοι το 2020. Η φοίτηση των μαθητών και των δύο ηλικιών (νήπια-προνήπια) είναι υποχρεωτική.

Την Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής θα υποβάλλει ο γονέας/κηδεμόνας για το Νηπιαγωγείο που ανήκει, βάσει της διεύθυνσης κατοικίας του σύμφωνα με τα όρια της σχολικής περιφέρειας του Νηπιαγωγείου, μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://proti-eggrafi.services.gov.gr/  στην οποία υπάρχει και το αρχείο  «Οδηγίες χρήσης Εφαρμογής για κηδεμόνες» όπου εξηγεί βήμα –βήμα τον τρόπο.

Τα όρια της σχολικής περιφέρειας του 20ου Νηπιαγωγείου Ηλιούπολης (& 1ου Νηπιαγωγείου)  θα βρείτε στον παρακάτω σύνδεσμο.

Όρια σχολικής περιφέρειας 1ου & 20ου Νηπ. Ηλιούπολης

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ

Δικαιολογητικά  (που συνοδεύουν την ηλεκτρονική αίτηση εγγραφής και αναρτώνται στην πλατφόρμα)

1. Διεύθυνση μόνιμης κατοικίας του, η οποία τεκμηριώνεται αναρτώντας σε ψηφιακή μορφή έγγραφο σχετικό αποδεικτικό, όπως λογαριασμό ΔΕΚΟ, μισθωτήριο συμβόλαιο, ή άλλο δημόσιο πρόσφατο έγγραφο από το οποίο να προκύπτει ρητά η διεύθυνση κατοικίας.

Δικαιολογητικά  (που θα προσκομιστούν στο Νηπιαγωγείο όταν θα σας ζητηθούν)

1. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (ΑΔΥΜ) συμπληρωμένο από παιδίατρο.
  1. Βιβλιάριο Εμβολίων, του μαθητή/τριας, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια
  2. Βεβαίωση από ΚΕΔΑΣΥ, ή δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη αρμόδια δημόσια υπηρεσία, εφόσον υπάρχει, σε περιπτώσεις μαθητών/τριών με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.
  3. Αίτηση εγγραφής για το τμήμα πρόωρης υποδοχής, για το Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα και για το Αναβαθμισμένο Πρόγραμμα Ολοήμερου Νηπιαγωγείου.

Προϋποθέσεις συμμετοχής

α. Στο Τμήμα Πρόωρης Υποδοχής δικαίωμα συμμετοχής έχουν νήπια/προνήπια τα οποία είναι εγγεγραμμένα και φοιτούν στο προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα.

β. Ο ελάχιστος αριθμός για τη λειτουργία του Τμήματος Πρόωρης Υποδοχής είναι τα 5 νήπια/προνήπια και για το Αναβαθμισμένο Πρόγραμμα Ολοήμερου Νηπιαγωγείου 7 νήπια/προνήπια.

γ. Ο χρόνος προσέλευσης στο Τμήμα Πρόωρης Υποδοχής είναι 7:45-8:00.

δ. Η αποχώρηση των μαθητών/τριών του Προαιρετικού Ολοήμερου Προγράμματος πραγματοποιείται στις 16:00 σύμφωνα με το Ωρολόγιο Πρόγραμμα του Ενιαίου Τύπου Ολοήμερου Νηπιαγωγείου και στις 17.30 για το Αναβαθμισμένο Πρόγραμμα Ολοήμερου Νηπιαγωγείου.

Πρόωρη αποχώρηση νηπίων/προνηπίων από το Ολοήμερο Πρόγραμμα δεν προβλέπεται.

1. Βεβαίωση Φοίτησης από την Διευθύντρια της συστεγαζόμενης σχολικής μονάδας (αφορά μαθητές που έχουν αδέρφια στο 1ο Δημοτικό και είναι εκτός των ορίων της σχολικής περιφέρειας των δύο Νηπιαγωγείων)

Όλες τις πληροφορίες για τις ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ για το σχολικό έτος 2024-2025 θα τις βρείτε στα παρακάτω έγγραφα.

«Εγγραφές μαθητών/τριών στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2024-25»

«Εγγραφές μαθητών/τριών στα Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2024-25»