τηλέφωνο: 2532022189
e-mail: mail@1nip-sapon.rod.sch.gr
Κλείσαμε τη φετινή σχολική χρονιά με μία γιορτή που μας έδωσε την ευκαιρία να ταξιδέψουμε και να γνωρίσουμε χώρες της Μεσογείου. Το ταξίδι μας ξεκίνησε από τη Γαλλία συνεχίστηκε στην Ισπανία, την Ιταλία, την Κύπρο, την Τουρκία και κατέληξε στη χώρα μας την Ελλάδα. Χορέψαμε και τραγουδήσαμε χορούς και τραγούδια από κάθε χώρα.
Με αφορμή το συμμαθητή μας που μιλάει τη Ρώσικη γλώσσα και προσπαθώντας να λύσουμε τις απορίες μας αποφασίσαμε να γνωρίσουμε τη χώρα του. Τη βρήκαμε στο χάρτη και προσπαθήσαμε να καταλάβουμε πόσο κοντά ή μακριά στην Ελλάδα βρίσκεται η Ρωσία.
Είδαμε εικόνες από τα αξιοθέατα της Ρωσίας
Μιλήσαμε για την κούκλα ¨Μπάμπουσκα”. Έφτιαξε ο καθένας τη δική του Μπάμπουσκα με τα χρώματα που ήθελε.
Δοκιμάσαμε γεύσεις της περιοχής. Ευχαριστούμε τη μαμά του Γιώργου που βοήθησε σε αυτή η δραστηριότητα.
Μελετήσαμε τη γραφή των φίλων μας που ζούνε στη Ρωσία και καταλάβαμε ότι γράφουν διαφορετικά από εμάς.
Μετρήσαμε και σειροθετήσαμε τις Μπάμπουσκες.
Η ιδέα ενός μαθητή, με αφορμή τις άγιες ημέρες του Πάσχα, έγινε πράξη.” Πώς μπορούμε να βοηθήσουμε τα παιδάκια που δεν έχουν ρούχα και παιχνίδια; Να τους δώσουμε από τα δικά μας;”
Αμέσως εστάλη μήνυμα στους γονείς και άρχισε η προσπάθεια συλλογής.
“Αγαπητοί γονείς, στο πλαίσιο της γνωριμίας των παιδιών με τον εθελοντισμό (ενδιαφέρομαι και ενεργώ-κοινωνική συναίσθηση και ευθύνη) σχεδιάζουμε στο νηπιαγωγείο μας μία δράση για την ενίσχυση οικογενειών σε ανάγκη, προσφέροντας ρούχα που δεν χρειαζόμαστε. Συγκεντρώνουμε στο χώρο του Νηπιαγωγείου παιδικά ρούχα και παπούτσια, καθαρά και διπλωμένα, αλλά και παιχνίδια που θα έδιναν χαρά και σε κάποιο άλλο παιδάκι.”
Οι γονείς , αλλά και άλλοι άνθρωποι της τοπικής κοινωνίας, ανταποκρίθηκαν άμεσα και αρχίσαμε να προσφέρουμε ό,τι μαζέψαμε.
Τον Οκτώβριο συζητήσαμε και αποφασίσαμε με ποιο τρόπο θα υλοποιούσαμε τη γιορτή των Χριστουγέννων, τι χρειαζόμασταν για να φτιάξουμε τον κήπο μας και τη συμμετοχή μας στην παρέλαση για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου
Το Φεβρουάριο του 2024 κάναμε ένα δεύτερο σχολικό συμβούλιο, όπου συζητήσαμε με ποιο τρόπο θα επισκεφτούμε το Δημοτικό Σχολείο Σαπών, αν θα πάρουμε μέρος και με ποιο τρόπο στηυν εκδήλωση που οργανώνει κάθε χρόνο ο Δήμος Μαρωνείας-Σαπών καθώς και για την οργάνωση της καλοκαιρινής γιορτής