Υλοποιήθηκε στο Νηπιαγωγείο μας το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Etwinning PROTECTIVE SHIELD TEAM.Πατήστε στο σύνδεσμο και απολαύστε το!
Σήμερα γάμος γίνεται!
Η σχολική μας χρονιά έκλεισε με ένα μεγάλο πάρτι! Μικροί και μεγάλοι μαζευτήκαμε στον προαύλιο χώρο του σχολείου και απολαύσαμε την αναπαράσταση του παραδοσιακού, κρητικού γάμου. Με τη φιλική συμμετοχή του ΚΗΦΗ Περάματος, απαγγείλαμε μελωδικά μαντινάδες, παρουσιάσαμε όλα τα έθιμα μιας τέτοιας στιγμής, τραγουδήσαμε και χορέψαμε με το συγκρότημα του Κωνσταντίνου Ανδρεδάκη και απολαύσαμε τα καταπληκτικά εδέσματα της τοπικής κοινωνίας. Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους για την πολύτιμη βοήθειά τους!
Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Etwinning: Difficult Friend-3ο Υποχρεωτικό Τμήμα
Υλοποιήθηκε στο Νηπιαγωγείο μας το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Etwinning Difficult Friend (Δύσκολος Φίλος).Πατήστε στο σύνδεσμο και απολαύστε το!
Μικροί (κι όμως τόσο μεγάλοι) ζωγράφοι
Λίγες μέρες πριν κλείσουμε για Πάσχα, οι δασκάλες μας μάς παρότρυναν να συμμετάσχουμε σε έναν διαγωνισμό Ζωγραφικής, στον οποίο θα συμμετείχαν πολλά – πολλά σχολεία. Αφού μας έδειξαν έναν πίνακα με μια μαμά που κρατούσε αγκαλιά το παιδί της (βλ. τελευταία εικόνα) και αφότου μιλήσαμε πολύ για αυτόν, πιάσαμε τα πινέλα και μεταμορφωθήκαμε σε μικρούς ζωγράφους. Ιδού τα αποτελέσματα:
Καλή μας επιτυχία!
Σεισμός; Πανέτοιμοι!
Τη Δευτέρα 22 Απριλίου το πρωινό μας ήταν κάπως… διαφορετικό! Αφού συγκεντρωθήκαμε όλοι στην παρεούλα, μαζί με τις δασκάλες μας, μιλήσαμε για τον σεισμό – τι είναι τέλος πάντων αυτό το φαινόμενο και πώς να αντιδράσουμε όταν μας επισκεφθεί. Στη συνέχεια, δεν μπορούσαμε παρά να κάνουμε μια και δυο (και τρεις) αναπαραστάσεις έτσι ώστε, όταν μας έρθει, να τον υποδεχτούμε… πανέτοιμοι!