Καλοκαιρινή γιορτή

Το σχολείο μας θέλησε να κλείσει και να γιορτάσει αυτή την υπέροχη σχολική χρονιά 2023 – 2024, πραγματοποιώντας μια απογευματινή γιορτή στην αυλή του νηπιαγωγείου. Η προσέλευση των γονιών, κηδεμόνων και φίλων των παιδιών ήταν μεγάλη και εμείς είχαμε τη χαρά να παρουσιάσουμε ένα θεατρικό με θέμα τη ζωή στη θάλασσα και τα προβλήματα που αντιμετωπίζει. Στο τέλος της γιορτής ακολούθησε τελετή αποφοίτησης των νηπίων που θα συνεχίσουν στο δημοτικό σχολείο, η χαρά και η συγκίνηση ήταν μεγάλη.

γιο1 γιο2                                                              ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!!!

Σχολική εκδρομή

Μετά από το μεγάλο ενδιαφέρον των γονιών και των παιδιών για την ετήσια τελική εκδρομή που διοργανώνουμε κάθε χρόνο στο σχολείο μας, επιλέξαμε να επισκεφτούμε το νησί της Καλύμνου. Το πλοίο μας άφησε στο λιμάνι της Καλύμνου και εκεί μας περίμεναν λεωφορεία τα οποία μας μετέφεραν με ασφάλεια στην ιερά μονή του αγίου Σάββα. Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε το μουσείο θαλάσσιας ζωής, όπου είχαμε τη δυνατότητα να δούμε τι υπάρχει μέσα στο βυθό της θάλασσας και φυσικά τα σφουγγάρια για τα οποία φημίζεται η Κάλυμνος. Πριν επιβιβαστούμε στο πλοίο για την επιστροφή είχαμε χρόνο να κάνουμε και βόλτα στην πόλη της Καλύμνου, να ξεκουραστούμε και να μοιραστούμε τον ενθουσιασμό μας γι’ αυτή την εκδρομή.

εκ1 εκ2 εκ3

εκ5

Μάιος ο Λουλουδένιος

Βρισκόμαστε στην καρδιά της άνοιξης και όπως όλοι έτσι και εμείς θέλαμε να φυτέψουμε τα δικά μας λουλούδια. Οι γονείς φρόντισαν γι’ αυτό και  έτσι είχαμε την δυνατότητα να έχουμε στο σχολείο μας γλάστρες, χώμα και λουλούδια τα οποία φυτέψαμε με μεγάλη χαρά. Ήταν ένα όμορφο πρωινό το οποίο θα μας μείνει αξέχαστο.

φυτ1

φυτ2 φυτ3 φυτ4

Λαζαράκια

Κάθε τόπος γιορτάζει το Πάσχα με τα δικά του ήθη και έθιμα τα οποία πρέπει και θέλει να μεταδώσει στις νέες γενιές που έρχονται. παραμονή της μεγάλης εβδομάδας και λίγο πριν το σχολείο κλείσει για τις διακοπές του Πάσχα, καλέσαμε στο σχολείο μας την κυρία Χριστίνα Καραναστάση, η οποία μας μίλησε για το έθιμο του Λαζάρου, το οποίο γιορτάζεται κάθε Σάββατο του Λαζάρου στο νησί της Κω. Σύμφωνα με αυτό, οι πιστοί φτιάχνουν ψωμάκια, τα “λαζαράκια” τα οποία μοιράζουν στις γειτονιές τραγουδώντας τα κάλαντα του Λαζάρου. Τα παιδιά μας είχαν την ευκαιρία να μάθουν τα κάλαντα του Λαζάρου αλλά και να φτιάξουν λαζαράκια στο σχολείο, με τη καθοδήγηση της κυρίας Χριστίνας.

λαζ1 λαζ2

Εθνικές εορτές

Σε όλα τα σχολεία της Ελλάδας, τον Μάρτιο γιορτάζουν την επέτειο της  ης Μαρτίου. Στα Δωδεκάνησα έχουμε τη χαρά να γιορτάζουμε ακόμα μια πολύ σημαντική εθνική εορτή, αυτή της ενσωμάτωσης της Δωδεκανήσου με τη μητέρα Ελλάδα η οποία γιορτάζεται την  7η Μαρτίου. Το σχολείο μας συμμετείχε με χαρά και στις δυο εθνικές εορτές με κατάθεση στεφάνου από τα νήπια στο ηρώο αλλά και παρέλαση στον παραλιακό δρόμο της Καρδάμαινας.

παρ1 παρ2

Αποκριές

Οι καρναβαλικές εκδηλώσεις ήταν πολλές και το σχολείο μας συμμετείχε με τον τρόπο που μπορούσε. Γιορτάσαμε στο σχολείο μας με το αποκριάτικο πάρτι που διοργανώσαμε, αλλά συμμετείχαμε και στην καρναβαλική παρέλαση που διοργανώνει η τοπική κοινωνία της Καρδάμαινας, στην  οποία συμμετέχουν σχολεία αλλά και άλλοι σύλλογοι του νησιού.

καρν 1

καρν 2

καρν 3

Χριστουγεννιάτικη γιοτή

Τα Χριστούγεννα πλησιάζουν και λίγο πριν τις χριστουγεννιάτικες διακοπές είχαμε προγραμματίσει να παρουσιάσουμε στους γονείς και κηδεμόνες, το θεατρικό που ετοιμάζουμε από καιρό μαζί με τα παιδιά και έχει τίτλο “Φον Κουραμπιές εναντίον Κόμη Μελομακαρόνη”. Περάσαμε ένα υπέροχο απόγευμα στο σχολείο μας, όπου ο ενθουσιασμός ήταν μεγάλος και η γιορτή έτσι όπως της άξιζε. Όπως ήταν φυσικό οι γονείς φρόντισαν να υπάρχει μπουφές με κεράσματα στο σχολείο και δώρα για τα παιδιά, τα οποία μοίρασε ο Άγιος Βασίλης.

χμασ 2

χμασ 4

χμασ1

χμασ6

χμασ 5

Τα μαγικά Χριστούγεννα του Καρυοθραύστη

Ο Δεκέμβριος είναι ο πιο γιορτινός και λαμπερός μήνας του χρόνου. Η χαρά των παιδιών μεγάλη γι’ αυτή τη μεγάλη γιορτή της αγάπης και έτσι φιλοξενήσαμε στο χώρο του σχολείου μας τη θεατρική ομάδα του Φώτη Σπύρου, η οποία μας παρουσίασε τη θεατρική παράσταση με τίτλο “τα μαγικά Χριστούγεννα του Καρυοθραύστη”. Τα παιδιά όπως και εμείς ενθουσιαστήκαμε με αυτή τη Χριστουγεννιάτικη ιστορία, η οποία μας έβαλε για τα καλά στο πνεύμα των Χριστουγέννων.

φωτης

Πρώτες βοήθειες στο 1ο Νηπιαγωγείο Καρδάμαινας

Η πρώτη δράση του σχολείου μας είχε να κάνει με την ενημέρωση των γονέων αλλά και της ευρύτερης τοπικής κοινωνίας, σχετικά με τις πρώτες βοήθειες. Για το λόγω αυτό καλέσαμε στο χώρο του σχολείου μας τον Ερυθρό Σταυρό, ο οποίος μας ενημέρωσε γύρω από αυτό το τόσο σημαντικό θέμα. Η ανταπόκριση του κόσμου ήταν ικανοποιητική και σίγουρα επιθυμούν την πραγματοποίηση παρόμοιων δράσεων στο μέλλον.

πρωτες βοηθειες 1

πρωτες βοηθειες 3