ΠΑΓΚΟΣΜΙΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΔΡΑΣΗΣ 2024

Είμαστε υπερήφανοι που μαζί με τα παιδιά μας είχαμε την ευκαιρία να συμμετάσχουμε σε μία από τις μεγαλύτερες Παγκοσμίως εκπαιδευτικές εκδηλώσεις.  Συγκεκριμένα, μετά  την ολοκλήρωση των δράσεων στο  “2024 Global Action Days”  το σχολείο μας έλαβε πιστοποιητικό από το  Ίδρυμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης/Foundation for Environmental Education (FEE).
#MyActionsMatter
#GlobalActionDays
#GreeningEducation
1716140448165 c5f181bf 5143 43d1 a452 d8ae7521e975 1

ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΟ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

Ενόψει της ιδιαίτερα σημαντικής διάσκεψης κορυφής του ΟΗΕ για το κλίμα στο Ντουμπάι (COP28), που αποτελεί μία παγκόσμια ευκαιρία προκειμένου τα κράτη να επανεξετάσουν και να επαναπροσδιορίσουν την ατζέντα για το κλίμα,οι μαθητές μας θέλησαν να να εκφράσουν τους δικούς τους προβληματισμούς και τις προτάσεις τους σε σχέση με το περιβάλλον και την κλιματική αλλαγή.Αποφασίσαμε λοιπόν να συμμετέχουμε στη δράση της Ελληνικής Εταιρίας Προστασίας της Φύσης και να μεταφέρουμε τις σκέψεις μας  στον Πρωθυπουργό συμπληρώνοντας μία κάρτα το κάθε τμήμα.

ΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ 1ΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ 2

EYΡΩΠΑΪΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ

Με ιδιαίτερη χαρά το σχολείο μας συμμετείχε στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Ανακύκλωσης.Χρησιμοποιώντας ανακυκλώσιμα υλικά όπως πλαστικά μπουκάλια ,αυγοθήκες, χαρτόκουτα, ρολά από χαρτί,καπάκια από γυάλινες συσκευασίες ,το στεφάνι από πλαστικά καπάκια και πλαστικά  ποτήρια του καφέ κατασκευάσαμε με τους μαθητές παιχνίδια τα οποία τοποθετήθηκαν στην αυλή μας.Την ώρα του διαλείμματος οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παίξουν με παιχνίδια που οι ίδιοι κατασκεύασαν κάτι που απόλαυσαν πολύ.

στοχοςτετρις.τριλιζαΥγιεινή διατροφήΤαυτησηΜπόουλιγκ κ.α

GLOBAL ACTIONS DAY

Το νηπιαγωγείο μας συμμετείχε στις Παγκόσμιες Ημέρες Δράσης 2024/ Global Actions Day April 22-May

Δραστηριότητα 1: Κλιματική ετοιμότητα μέσω της βιοοικονομίας.

Μάθαμε τί είναι η βιoοικονομία και πώς μέσω αυτής μπορούμε να προστατεύσουμε το περιβάλλον.Ψάξαμε και εντοπίσαμε μέσα στο σχολείο και στα σπίτια αντικείμενα που συνδέονται με την βιoοικονομία όπως υφασμάτινες τσάντες , ξύλο πιστοποιημένο κατά το FSC καθώς και χαρτί που προέρχεται από βιώσιμη δασοκομία, βιοδιασπώμενες σακούλες.

Δραστηριότητα 5: Ετοιμότητα για το κλίμα μέσω της αποκατάστασης των οικοσυστημάτων

Μιλήσαμε με τα παιδιά για τα αποδημητικά πουλιά, χρησιμοποιήσαμε την εφαρμογή e-bird και φτιάξαμε ταΐστρες πουλιών με ανακυκλώσιμα υλικά.

Στο τέλος, φτιάξαμε αφίσα με το δικό μας μήνυμα.

#MyActionsMatter
#GlobalActionDays
#GreeningEducation

ΑΦΙΣΑ

χαρτι

τσαντες

σακουλες

ταϊστρες

κουταλιακαλαμακια

Επανακαθορισμός της Σχολικής Περιφέρειας του 1ου Νηπιαγωγείου Αρτέμιδος

Αγαπητοί γονείς σας ενημερώνουμε οτι σύμφωνα με την υπ.αρ.πρωτ.Φ.4.1/5292/19-02-2024 απόφαση της Διεύθυνσης Π/θμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής τα όρια της σχολικής περιφέρειας του 1ου Νηπιαγωγείου Αρτέμιδος καθορίζονται ως ακολούθως:

Ευβοίας – Αρίωνος (οι μονοί αριθμοί) – Κωστή – Κων/νου Σερπαντίνη – Ορφέως (οι ζυγοί αριθμοί μέχρι την οδο Ονείρων) – Σωτήρος (μονοί αριθμοί) – Δημοκρατίας (οι ζυγοί αριθμοί απο26-94) – Α.Παπανδρέου (πρώην 25ης Μαρτίου (οι μονοί αριθμοί απο 181 – Κρυστάλλη) – Κρυστάλλη (ζυγοί αριθμοί) – Αριστοφάνους (ζυγοί αριθμοί) – Λ.Αρτέμιδος – 25ης Μαρτίου – Παραλιακός Δρόμος Αγίου Νικολάου – Ευβοίας.

Στον παρακάτω σύνδεσμο που ακολουθεί, μπορείτε να δείτε αναλυτικά τις διευθύνσεις που περικλείονται στα νέα όρια της Σχολικής Περιφέρειας του 1ου Νηπιαγωγείου Αρτέμιδος
ΝΕΑ ΟΡΙΑ

ΑΓΙΑΣΜΟΣ

Αγαπητοί γονείς,
Σας ενημερώνουμε ότι ο αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς θα πραγματοποιηθεί την ΔΕΥΤΕΡΑ 11/09/2023 και ώρα 10:00 π.μ.
Στις 12:00μ.μ. θα πραγματοποιηθεί συγκέντρωση γονέων με θέμα:
Εσωτερικός κανονισμός-Λειτουργία Νηπιαγωγείου
Για την αποτελεσματικότερη διεξαγωγή της ενημέρωσής σας παρακαλούμε θερμά να πραγματοποιηθεί χωρίς την παρουσία παιδιών.
Ευχόμαστε καλή σχολική χρονιά.
Οι νηπιαγωγοί

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧ.ΕΤΟΣ 2023-2024

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΝΗΠΙΩΝ/ΠΡΟΝΗΠΙΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2023-2024

4 αφίσα ηλεκτρονική ανάρτηση 1 1